Другий сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційною скаргою Литвиненка О.І.

Версія для друку

Другий сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційною скаргою Литвиненка О.І.

03.06.2019

3 червня Другий сенат Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розпочав розгляд справи за конституційною скаргою Литвиненка Олексія Івановича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України „Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон).

Під час пленарного засідання було заслухано інформацію судді-доповідача у справі Віктора Городовенка щодо змісту конституційної скарги та підстав для відкриття конституційного провадження у справі.

Як зазначив суддя-доповідач, Литвиненко О.І. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України окремі положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76–VІІІ та Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697–VII (далі – Закон). Ухвалою Третьої колегії суддів Другого сенату КСУ від 21 травня 2019 року відкрито конституційне провадження у справі за конституційною скаргою Литвиненка О.І. щодо відповідності Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону.

Автор клопотання наголошує, що вказане положення Закону, відповідно до якого «умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», суперечить частинам другій, третій статті 22, пунктам 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України.

Литвиненко О.І. стверджує, що при призначенні йому пенсії за раніше чинним законом передбачався перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій при збільшенні заробітної плати працюючих працівників прокуратури.

Як зазначає заявник, зокрема, оспорюваним положенням Закону «скасовано  пільгове  пенсійне  забезпечення  працівників прокуратури та право пенсіонерів за вислугою років з кола колишніх працівників  прокуратури на перерахунок пенсії при  підвищенні  їх заробітку», чим звужено його «право на перерахунок пенсії,  шляхом скасування   підстав  його  виникнення,  порядку  та   умов   його здійснення»,  порушено «конституційні права на достатній  життєвий рівень, гідний статусу працівника прокуратури».

Крім того, Литвиненко О.І. наголошує, що «делегування Уряду» повноважень щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури суперечить пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України. Також, на його думку, розповсюдження положення частини двадцятої статті 86 Закону в зворотньому часі на регулювання відносин минулого часу (йдеться про скасування цими положеннями підстав, порядку та умов перерахунку пенсій колишнім працівникам прокуратури) суперечить статті 58 Конституції України.

Суб’єкт права на конституційну скаргу вважає, що право на пенсійне забезпечення, додаткові гарантії, передбачені статтею 17 Конституції України є складовою конституційного права на соціальний захист, а пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень і у відповідності до вимог пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України мають визначатись виключно законами України.

Другий сенат завершив дослідження матеріалів справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення у справі.

Головував на пленарному засіданні заступник Голови Конституційного Суду України Олександр Тупицький.

На пленарному засіданні Другого сенату Конституційного Суду України були присутні постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов та інші громадяни України.

Пленарне засідання транслювалося на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України у рубриці «Відеотрансляція засідань».

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2020 Конституційний Суд України