Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Конституційного Суду України Віктор Колісник взяли участь у Міжнародній конференції «Активізм конституційного суду в демократичній державі»

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя Конституційного Суду України Віктор Колісник взяли участь у Міжнародній конференції «Активізм конституційного суду в демократичній державі»

 

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та суддя КСУ  Віктор Колісник 26-27 травня 2016 року взяли участь у Міжнародній конференції «Активізм конституційного суду в демократичній державі» з нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду Латвійської Республіки, яка проходила у місті Рига (Латвійська Республіка).

Актуальність теми конференції зумовлена тим, що на практиці конституційні суди нерідко проникають в компетенцію конституційного законодавця, вирішуючи замість законодавця питання конституційного права.

Надмірне ж втручання законодавця або інших органів в діяльність конституційного суду не можна виправдати незадоволеністю судовими постановами. Щоб не допустити ситуації, коли законодавець і, отже, також частина суспільства дискутує і приймає рішення про вплив на діяльність конституційного суду, важливо розуміти і усвідомлювати, а також роз'яснювати межі дій конституційного суду.

Конференцію відкрив Президент Латвії  Раймондс Вейоніс, який привітав Конституційний Суд з 20-річчям, відзначивши, що кропітка робота і зважені рішення Конституційного Суду користуються високою повагою і авторитетом у суспільстві. Крім того, за його словами, довіра до Конституційного Суду зміцнює віру в Латвію та її конституційний лад. Особливі слова подяки були присвячені першому голові Конституційного суду А.Ендзіньшу.

Зі вступним словом до присутніх також звернулися Голова Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіс Лавіньш, означивши перспективи діяльності Конституційного Суду Латвійської Республіки, та представник Венеціанської комісії Таня Гервін, яка, в свою чергу, підкреслила важливість взаємного співробітництва конституційних судів та роль Венеціанської комісії у сприянні цій співпраці.

Конференція продовжувалася два дні та включала чотири сесії.

Під час першого засідання свою доповідь представили колишній Голова Конституційного суду Республіки Болгарія, експерт Венеціанської комісії Євген Танчев («Ще раз про судовий активізм, або конституційний суд між негативним і позитивним законодавцем»), окресливши в загальних рисах  національну і міжнародну розмірність розглянутого питання, суддя Конституційного Суду Латвійської Республіки Саніта Осіпова («Правова держава або «держава суддів»?) та суддя Конституційного Суду Бельгії П'єр Ніхол («Активізм Конституційного суду Бельгії»).

Саніта Осіпова виділила три різні правові концепції верховенства права в Європі: англійська, французька та німецька. Вона зазначила, що прояви кожної концепції відрізняються, але переслідують одну мету і потребують висококваліфікованих судів.

Суддя Конституційного Суду Бельгії П'єр Ніхол у своїй доповіді виклав юрисдикцію Бельгійського Конституційного Суду, поділивши її на два типи: поділ повноважень між Федерацією та Урядом, та захист основних прав людини. Були також відзначені основні принципи кожної зі згаданих сфер.

Другу сесію розпочав колишній Голова ЄСПЛ Дін Шпільман, який виступив з доповіддю на тему «Викриття міфу про судовий активізм за допомогою діалогу з національними судами: досвід Страсбурга» в якій він підкреслив роль національного і міжнаціонального судового діалогу.

 Заступник Голови Конституційного Суду Португалії Марія Лусія Амарал в своєму виступі («Активізм Конституційних судів Європи: чи дійсно він існує?») намагалася знайти відповідь на три питання: 1) судовий активізм це добре чи погано? 2) які критерії визначення судового активізму? 3) як захистити себе від «недосконалого судового активізму?».

Ця частина конференції завершилась доповіддю судді Конституційного Суду Литовської Республіки Гедімінаса Месоніса на тему: «Судовий активізм в контексті юриспруденції Конституційного Суду Литовської Республіки».

Третій розділ конференції включив в себе виступи Голови Суду ЄС Коена Ленартса («Взаємна довіра, взаємне визнання і захист основних прав в юдікатурі Суду Європейського Союзу»), судді Федерального Конституційного Суду Німеччини Габріеле Брітц («Активізм конституційних судів як об'єктивна необхідність»), та Голови Конституційного Суду Австрійської Республіки Герхарта Хольцингера («Активізм конституційних судів в демократичній державі – з позиції Австрії»).

Остання частина засідання пройшла у формі круглого столу під головуванням судді Конституційного Суду Латвійської Республіки Інете Зімелє, під час якої учасники заходу обговорили питання активізму конституційних судів, його зміст і межі, вплив компетенції конституційного суду на його активізм, способи, якими може обмежуватися активізм конституційних судів, принципи суддівського самообмеження, поняття активізму в різних сферах права (соціальне право, податкове право, політика в сфері покарань та ін.), активізм Європейського Суду з прав людини та ставлення до нього конституційних судів, а також погляд Європейського Суду з прав людини на активізм конституційних судів, оцінку, яку активізму конституційних судів дає Суд ЄС тощо.

У конференції взяли участь Президент Латвії  Раймондс Вейоніс, Голова Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіс Лавіньш, представники конституційних судів Австрії, Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Бельгії, Болгарії, Німеччини, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Литви, Молдови, Польщі, Португалії, Румунії, Словенії, України, Хорватії, Чорногорії, Чеської Республіки, Естонії,  Європейського суду з прав людини, Суду Європейського Союзу, Венеціанської комісії, Ради Європи.

Захід організований Конституційним Судом Латвійської Республіки у співпраці з Європейською комісією «За демократію через право».

 

 

 

 

 

         Фото з сайту Ieva Lūka /LETA

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України