СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Делегація Конституційного Суду України взяла участь у міжнародній конференції „Конституційне правосуддя в перехідній демократії: успіх і виклики конституційного контролю в Грузії та Східній Європі“
Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та судді Михайло Гультай, Ігор Сліденко і Станіслав Шевчук взяли участь у міжнародній конференції „Конституційне правосуддя в перехідній демократії: успіх і виклики конституційного контролю в Грузії та Східній Європі“, що пройшла 9-12 вересня в місті Батумі (Грузія) з нагоди 20-річчя Конституційного Суду Грузії.
У заході взяли участь голови та судді органів конституційної юрисдикції Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Естонії, Казахстану, Литви, Молдови, Словенії, Угорщини, України, судді Європейського суду з прав людини, представники Венеціанської комісії Ради Європи та Німецького товариства з міжнародного співробітництва (GIZ), органів влади та судової системи Грузії, академічних кіл, неурядових організацій, посольств іноземних держав у Грузії.
Учасників конференції привітав президент Грузії Георгій Маргвелашвілі, який відзначив особливу роль конституційних судів у забезпеченні демократії, стабільності та цілісності держави. Він висловив підтримку суддям Конституційного Суду Грузії, і зазначив, що в останні місяці спостерігався значний суспільний політичний тиск та необґрунтоване втручання в їх діяльність, що загрожує незалежності судової системи.
Президент подякував чотирьом суддям, в яких закінчується термін повноважень, за їхню 10-річну плідну працю та представив двох новопризначених суддів Конституційного Суду Грузії Ірину Імерлішвілі і Георгія Кверенчхіладзе. «Я впевнений, що в цьому складному процесі, який нам ще треба буде пройти, на шляху посилення держави і демократичного суспільства, ці два юриста посилять демократичний розвиток нашої країни і захистять права людини в цей найважливіший період», - пояснив свій вибір Президент.
До гостей також звернулися Голова Парламенту Грузії Давид Усупашвілі та Голова Конституційного Суду Грузії Георгій Папуашвілі, які привітали гостей та побажали учасникам конференції плідної роботи.
Заступник Голови Венеціанської комісії Ради Європи Хердіс Кйерулф Торгейрсдоттір вітаючи учасників форуму зазначила, що однозначна позиція Венеціанської комісії полягає в тому, що судді повинні бути незалежними у своїй діяльності, так як Конституційний суд є вищою судовою інстанцією країни і є гарантом прав людини і захисту Конституції Грузії та її громадян. «Наша рекомендація полягає в тому, що критично важливо дотримуватися незалежності суддів, що б вони не підпорядковувалися тиску з боку політиків. Суддям має бути надана можливість здійснювати правосуддя без чинення тиску» - заявила Кьерульф-Торгейсдоттір.
Під час першого засідання свої доповіді представили віце-президент Європейського суду з прав людини Андрас Сайо («Конституційний перехід: роль Європейського суду з прав людини»), заступник Секретаря Венеціанської комісії Сімона Граната-Менгіні («Конституційні суди і Європейський Суд по правам людини: беззастережна підтримка?»), суддя Європейського суду з прав людини Нона Цоцора («Діалог між Європейським Судом з прав людини і Конституційним Судом Грузії як механізм для зміцнення прав людини»), судді Конституційного Суду Грузії Константин Вардзелашвілі та Кетеван Еремадзе.
Друге засідання пройшло під головуванням віце-президента Європейського суду з прав людини Андраса Сайо, під час якого свої виступи представили Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас («Конституційне правосуддя перехідної демократії: успіхи та виклики конституційного контролю»), професор Інституту порівняльного і міжнародного права Матіас Хартвіг («Політичні втручання в конституційне правосуддя на прикладі недавніх подій в Центральній і Східній Європі»), заступник голови Венеціанської комісії Ради Європи Хердіс Кйерулф Торгейрсдоттір («Конституційний криза (і ерозія верховенства права) Чи загрожує захисту прав людини»), Голова Конституційного Суду Азербайджанської Республіки Фархад Абдуллаєв («Звернення судів до Конституційного Суду Азербайджанської Республіки як засіб вдосконалення правозастосовчої практики»).
Голова Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України Юрій Баулін на конференції представив доповідь на тему: „Виклики конституційному контролю в умовах демократичного перетворення суспільства і держави (досвід України)“.
Він привітав колег з Конституційного Суду Грузії з 20-річним ювілеєм і висловив подяку за запрошення взяти участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції.
Голова КСУ також відзначив, що тема обрана організаторами форуму є не тільки важливою, а й, виходячи з сучасної суспільно-політичної обстановки в країнах Східної Європи, вельми актуальною.
Юрій Баулін детально зупинився на тих викликах, які стоять перед Конституційним Судом України та породжені серйозними політичними і економічними обставинами. Серед них він виділив три найбільш важливих: анексія Криму Російською Федерацією і тривала агресія Росії на території Донецької та Луганської областей, фінансово-економічна криза в економіці України, та проведені реформи в сфері правосуддя та боротьба з корупцією в інших сферах державного і суспільного життя.
Суддя зазначив, що у Рішенні від 14 березня 2014 № 2-рп Конституційний Суд України визнав Постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про проведення загальнокримського референдуму» від 6 березня 2014 № 1702-6 / 14 такою, що не відповідає Конституції України. «Правові підстави для проведення 16 березня 2014 референдуму в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі були відсутні і його результати не можуть вважатися основою для «самовизначення Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», - продовжив доповідач.
Юрій Баулін також розповів присутнім, що в рамках реформи в сфері правосуддя Конституцію України доповнено новою статтею 151-1, згідно з якою: «Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційності) Закону України по конституційній скарзі особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в його справі Закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби правового захисту вичерпані». Крім того, як випливає з інших положень Закону, конституційна скарга вводиться, зокрема, і як альтернатива інтерпретаційної діяльності КСУ по тлумаченню законів України.
Таким чином, зауважив доповідач, до повноважень КСУ після вступу в силу змін до Конституції України буде віднесено офіційне тлумачення тільки Конституції України і виключно за конституційним поданням «Президента України; не менше сорока п'яти народних депутатів України; Верховного Суду; Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; Верховної Ради Автономної Республіки Крим».
На завершення Юрій Баулін висловив сподівання в тому, що грузинський досвід допоможе Україні у вирішенні актуальних питань, пов'язаних з введенням конституційної скарги в Україні.
Наступний робочий день почався з виступу Георгія Папуашвілі, за словами якого і в другий день конференції, присвяченій 20-річчю Конституційного суду, триватиме обговорення актуальних питань.
«Конференція знову продовжується, обговорюються актуальні питання. Також важливо, що як міжнародні інституції, так і представники неурядових організацій та президент наголосили на тому, наскільки велику роль відіграє Конституційний суд в демократичному розвитку країни, що Конституційний суд зумів довести, що, незважаючи на конфліктну ситуацію між різними гілками влади, він може дотримуватися принципу незалежності і продовжувати роботу дотримуючись цього», - зазначив Георгій Папуашвілі.
Під час третього засідання свої доповіді представили Голова Конституційного Суду Республіки Вірменія Гагік Арутюнян («Транзітологічні особливості забезпечення верховенства конституції»), Голова Конституційної Ради Республіки Казахстан Ігор Рогов («Захист конституційних прав людини в порядку наступного конституційного контролю в Республіці Казахстан»), суддя Конституційного Суду Грузії Мая Копелеішвілі та Глава грузинської команди німецького товариства з міжнародного співробітництва Йенс Деппе («Переваги конституційної скарги громадянина - німецький досвід»).
Конференція «Конституційне правосуддя в перехідній демократії: досягнення та виклики конституційного контролю в Грузії і Східній Європі» проводилась за підтримки проекту ЄС «Підтримка Конституційного суду», Німецького товариства з міжнародного співробітництва (GIZ) та Венеціанської комісії Ради Європи.