У Конституційному Суді України вшанували пам᾿ять загиблих у Бабиному Яру

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

У Конституційному Суді України вшанували пам᾿ять загиблих у Бабиному Яру

 

Бабин Яр – трагедія всього людства, що сталася на українській землі 75 років потому під час Другої світової війни.  Тільки за кілька днів вересня 1941 року нацистами було знищено десятки тисяч людей єврейської національності, ромів, а також українських патріотів, військовополонених, психічнохворих, інвалідів, а протягом 1943-44 років у Бабиному Яру загинуло більше двохсот тисяч осіб. І про це не має права забувати жодна людина.

Вшановуючи пам`ять жертв масового знищення нацистськими окупантами мирного населення м.Києва цими днями в Конституційному Суді України відкрилася книжкова виставка „Трагедія Бабиного Яру – в серці українського народу“.

Серед книжок – літературне-публіцистичне видання „Пам᾿ять Бабиного Яру“ автора-укладача Іллі Левітаса. Видання про події минулих років у свідченнях очевидців, історичних матеріалах, документах, яке присвячене пам᾿яті загиблих, уцілілих, а також тих, хто жертвував своїм життям, рятуючи від смерті єврейські родини.

Ще одна книга Іллі Левітаса «Праведники Бабиного Яру»,  – третє видання збірника «Праведники Бабиного Яру». Перша книга з такою назвою вийшла в 2001 році, а через чотири роки, у 2005 році, вийшов двотомник, один з томів якого – «Спасители и спасенные» присвячений тим, хто рятував євреїв у Києві від неминучої загибелі у Бабиному Яру.

У першому виданні названі прізвища 431 Праведника, в другому їх кількість зросла до 553 осіб. У третій книзі, яка представлена на виставці, їх число збільшилося до 605, але, на жаль, за словами автора, більшість  з них ніколи не дізнаються, що їх вшановано і подвиг їхній не забутий. Усі вони одержали звання посмертно. Дипломи, якими вони нагороджені, залишаться в родинах як пам’ять для онуків, правнуків і далі – для наступних нащадків.

У книзі занотовано не лише імена Праведників – цих «святих» людей, які рятували євреїв від загибелі, а й у хронологічному порядку подано розвиток жахливих подій, що сталися в Києві у вересні 1941 року.  Прийдешні покоління мусять знати і пам'ятати про зразки людяності і героїзму тих, хто жив на цій землі до них. Недарма ж кажуть, що врятоване навіть одне людське життя – це врятований світ.

Україна, як свідчить автор, четверта за кількістю Праведників у світі, після Польщі, Франції та Нідерландів. Понад 2200 українців є Праведниками світу, їхні імена викарбувані на Стіні честі у Єрусалимі.

До уваги читачів книга «Катастрофа та опір українського єврейства (1941-1944)», що  видана Національною академією наук України, Інститутом політичних і  етнонаціональних досліджень. Це перша книга про Голокост на території всієї України, в якій подано понад 700 місць масових розстрілів євреїв нацистськими катами, де знаковим символом Катастрофи став київський Бабин Яр. Автори книги широко використали архівні матеріали і прагнули висловити сучасне бачення й розуміння історії Голокосту в Україні, його філософських і етнічних проблем, демографічних і соціальних наслідків.

Автори стверджують, що євреї не були лише жертвами нацистів. У виданні висвітлюється антифашистська діяльність євреїв-підпільників, повстання в гетто і таборах, детально розглядається участь євреїв у збройній боротьбі проти окупантів в Україні в самостійних загонах і в складі радянських, партизанських формувань.

Пам᾿ять про загиблих навіки збережеться в серцях багатьох українських поколінь.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України