До 20-ї річниці Конституційного Суду України
Вітальні слова на адресу Конституційного Суду України
Вітання Президента України Петра Порошенка
Високий Суд! Шановні громадяни!
Вітаю вас із 20-річчям Конституційного Суду України.
20 років тому, на початку становлення української держави, створення Конституційного Суду України стало величезним кроком уперед на шляху захисту прав і свобод людини і громадянина, зміцнення демократії та забезпечення верховенства права.
З появою Конституційного Суду був закладений один із наріжних каменів до фундаменту правової держави. Позиції, які висловлює Конституційний Суд України у своїх рішеннях, впливають на розвиток права в країні, формують правову культуру, є орієнтирами у професійній діяльності юристів-практиків та науковців-правників.
Цього року в рамках проведення судової реформи, яка включає в себе і внесення змін до Конституції України, були запроваджені норми, що суттєво посилюють незалежність Конституційного Суду України, звільняють його від непритаманних функцій, розширюють його повноваження, створюють додатковий механізм захисту прав і свобод громадян через інститут конституційної скарги.
Події, що відбуваються в Україні в останні декілька років, ставлять нові завдання перед Конституційним Судом. На суддів Конституційного Суду України – як нинішніх, так і тих, хто прийде до Суду незабаром, – покладається величезна відповідальність за зміцнення ролі цієї інституції у сфері захисту прав і свобод громадян та відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства.
Новації, які передбачені змінами до Конституції України та деталізуватимуться в Законі України «Про Конституційний Суд України», встановлюють «нормативний мінімум». А «максимум» роблять люди – професійні, доброчесні, незалежні, неупереджені, політично нейтральні, які є моральними авторитетами та визнаними фахівцями у сфері права.
Бажаю вам неухильно дотримуватися цих високих стандартів, які ставить перед суддями Конституційного Суду мудрий український народ. Бажаю кожному з вас бути дійсно незалежним, відповідальним і справедливим. Саме таких цінностей роками потребувала наша держава. Такою її і збудуємо!
Слава Україні!
Президент України Петро ПОРОШЕНКО
Вітання Голови Верховної Ради України Андрія Парубія
Шановний Юрію Васильовичу!
Шановні судді та працівники Секретаріату Конституційного Суду України!
Слідуючи європейським традиціям утвердження реального конституціоналізму, законодавець передбачив у Конституції України створення унікального феномена судової влади – Конституційного Суду. Два десятиліття діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції в нашій країні засвідчили, що це потужний механізм охорони Конституції України, вирішення питань та розв’язання конфліктів виключно з позиції права, у тому числі суперечностей між органами публічної влади, і головне – гарантування конституційних прав та свобод людини і громадянина.
Діяльність Конституційного Суду України підтвердила важливий для суспільства момент істини – необхідність забезпечення конституційного порядку, згідно з яким усі органи публічної влади, всі посадові особи, включаючи главу держави, визнають пріоритет наданих Конституцією України прав і гарантій, обов’язковість рішень Конституційного Суду. Це визначальна ознака функціонування правової держави.
Безкомпромісно і послідовно обстоюючи конституційні права і свободи громадян, не відхиляючись від принципів і норм міжнародного права, Конституційний Суд України виконує виключні повноваження щодо тлумачення положень Конституції України.
Зважаючи на значущість поставлених завдань, судді Конституційного Суду України мають усвідомлювати високу відповідальність перед державою і суспільством. Це надто важливо сьогодні, коли судова влада переживає процеси перебудови, позбавляючись від корозії безкарності, нехтування довірою громадян. Сучасна доба висуває до всіх суддів вимоги щодо володіння глибокими юридичними, зокрема конституційними, знаннями, професійної гідності, а інколи й безкомпромісної рішучості в ім’я Конституції України. Маю на увазі судовий конституційний контроль, що визнає неконституційними окремі норми, а іноді й законодавчі акти України, введення інституту індивідуальної конституційної скарги як ефективного засобу правового захисту конституційних прав людини від посягань з боку публічної влади та посадових осіб. Цей новий інститут демократичної правової держави вимагає реальної незалежності правосуддя від політичної кон’юнктури.
Становлення Конституційного Суду України упродовж 20 років відбувалося на принципово новій основі. Встановивши принцип поділу влади і самостійність судової гілки влади, Верховна Рада України сприяла незалежності Конституційного Суду України, створенню умов доступу до правосуддя юридичних та фізичних осіб. Адже його існування незалежно від інших органів державної влади, від тиску політичних партій чи засобів масової інформації – це незалежність як внутрішня свобода правових переконань суддів, яких не можна примусити приймати рішення під диктовку, з політичних чи корисливих мотивів.
Саморегулювання, самообмеження суддів і високий рівень відповідальності мають органічно доповнювати незалежність Конституційного Суду України – це бастіон непохитності у захисті конституційних принципів і цінностей, які виборов Український народ, відстоюючи свою свободу. Конституційний Суд України потрібен суспільству за умови, що він неухильно стоїть на сторожі Конституції України і підкорюється виключно Основному Закону. Саме таким чином взаємодіючи з українським парламентом, Конституційний Суд України забезпечує стабільність у суспільстві і зміцнює конституційний правопорядок.
Відзначаючи 20-річний ювілей Конституційного Суду України, зичу всім вам плідної творчої праці в ім’я утвердження принципів та цінностей конституціоналізму, добра, особистого щастя і міцного здоров’я.
З повагою
Голова Верховної Ради України Андрій Парубій
Вітання Прем`єр-міністра України Володимира Гройсмана
Дорогі друзі!
Сердечно вітаю з нагоди 20-річчя від дня заснування Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України – єдиний орган конституційної юрисдикції, який має виняткове значення для нашої країни. Українська державність проходить важливі етапи інституційного становлення, а процеси трансформації України з постсоціалістичної держави до сучасної демократичної європейської країни супроводжуються низкою внутрішніх і зовнішніх викликів. Якими б не були труднощі на цьому шляху, наш обов’язок – відстоювати та посилювати засади правової держави, відкритого громадянського суспільства, сприяти подоланню корупції, поглибленню системних реформ і незворотності європейського та євроатлантичного курсу.
Конституційний процес, який триває в країні, має врахувати ключові виклики сьогодення, а його конструктивним результатом мають стати зміни до Основного Закону, які напрацьовуються робочими групами Конституційної комісії. Головна мета цих змін – утвердження інститутів демократії, ефективної моделі державного управління, захист прав і свобод громадян, справедливе судочинство.
Адже від прозорості та професійності судової системи залежить становлення правової держави і міжнародного іміджу України. Саме на цьому базується довіра політичних та економічних партнерів нашої держави.
Вірю, що високий професіоналізм, мудрість та відповідальність за долю країни і кожної людини завжди будуть незаперечними заповідями Вашої роботи.
Міцного здоров’я Вам, добробуту, оптимізму, впевненості у своїх силах!
З повагою
Прем’єр-міністр України Володимир ГРОЙСМАН
Вітання Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка
Шановний пане Голово!
Шановні судді й працівники Секретаріату Конституційного Суду України!
Від імені суддів Верховного Суду України та від себе особисто щиро вітаю вас із нагоди 20-ї річниці створення Конституційного Суду України.
Пріоритетним напрямом діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні був і залишається захист прав та свобод людини й громадянина, утвердження принципу верховенства права та загальнодемократичних засад судочинства.
Як свідчить багаторічна практика конституціоналізму, правові акти Конституційного Суду України є тим правовим засобом, за допомогою якого забезпечується визначеність законодавства та стабільність правового регулювання суспільних відносин. Послідовне додержання Конституційним Судом України правових позицій створило базис рішень, які стали результатом виваженого тлумачення й послідовного застосування, ураховуючи попередні власні правові позиції та формуючи нові, затребувані часом і розвитком громадянського суспільства.
І хоча за роки свого існування Конституційний Суд України безпосередньо не здійснював захисту прав і свобод конкретної людини й конкретного громадянина, проте саме він відігравав фундаментальну роль у гарантуванні верховенства Конституції України, формуванні єдиного праворозуміння в державі з метою забезпечення їхнього належного захисту.
На сучасному етапі функціонування держави, зважаючи на зовнішні виклики та необхідність кардинальних змін, яких вимагає час і суспільство, усе частіше постає проблема необхідності посилення забезпечення належного рівня законності й правопорядку у сфері гарантування та дотримання прав і свобод людини й громадянина, без яких подальший розвиток демократичної та правової держави неможливий. У зв’язку з цим загальносвітовою тенденцією в напрямку захисту прав і свобод людини та громадянина, крім наявних механізмів, стає посилення нової ролі Конституційного Суду України в забезпеченні таких прав.
Саме із запровадженням інституту конституції скарги, який є новою важливою віхою судової реформи в нашій державі, перед Конституційним Судом України постала глобальна задача реалізації прямого індивідуального доступу громадян до конституційного правосуддя. Такий механізм захисту прав і свобод людини у відносинах з державою має стати довгоочікуваним логічним кроком у розвитку вітчизняного конституціоналізму та наближатимете Україну до міжнародних стандартів судочинства.
Звичайно, процес удосконалення механізму захисту прав і свобод людини та громадянина єдиним органом конституційної юрисдикції є досить складним і тривалим. Натомість нові завдання та функції Конституційного Суду України, визначені змінами в судово-правовій реформі, повною мірою сприятимуть забезпеченню верховенства права, суттєво впливатимуть на розвиток демократії, забезпечення відповідальності державної влади перед суспільством та зрештою ефективному розвитку громадянського суспільства.
Крім того, в умовах перманентних змін у політичному, економічному та суспільному житті держави, безперервного оновлення законодавства та системи судоустрою в Україні особливого значення набуває налагодження взаємовідносин між Конституційним Судом України й Верховним Судом України, розмежування компетенції цих органів. Своєю багаторічною співпрацею Верховний Суд України та Конституційний Суд України сприяли адаптуванню законодавства до Конституції, розчищенню правового поля від актів, що їй суперечать.
В історії Конституційного Суду України було багато складних і водночас яскравих сторінок, у які навічно вкарбовано нелегку повсякденну працю багатьох поколінь.
За роки існування установи незмінним залишається професіоналізм суддів і працівників Секретаріату, їх відданість Основному Закону. З упевненістю можна констатувати, що результати цієї діяльності є помітними, відчутними та цілком реальними.
Користуючись нагодою, хочу побажати вам міцного здоров’я, нових професійних здобутків, оптимізму й віри в нашу велику спільну справу, невичерпної енергії та творчої наснаги.
Нехай здобутки на ниві правосуддя винагородять вас шаною й довірою людей.
Гармонізації конституційного простору та стабільності конституційного праворозуміння!
Голова
Верховного Суду України Я. М. РОМАНЮК
Вітання Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Бориса Гулька
Шановний Юрію Васильовичу!
Від імені колективу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та від себе особисто щиро вітаю Вас і очолюваний Вами колектив з 20-ю річницею утворення Конституційного Суду України!
Саме стільки років Конституційний Суд України як єдиний орган конституційної юрисдикції в нашій державі стоїть на варті законності і верховенства права, дотримання та захисту конституційних прав і свобод громадян як фундаменту правової, демократичної держави. Переконаний, що саме наполеглива, самовіддана праця суддів і працівників апарату Конституційного Суду України сприяє утвердженню в Україні демократичних принципів і цінностей, поваги до Основного Закону та підвищенню рівня суспільної довіри до всієї судової системи. Немає жодних сумнівів, що такий значний 20-річний досвід конституційного судочинства стане передумовою подальшого розвитку доктрини та практики у вирішенні питань, які мають основоположне значення для нашої держави.
Від щирого серця бажаю Вам та очолюваному Вами колективу життєвих сил та наснаги, твердості духу, мудрості і терпіння, щоб і надалі продовжувати гідно виконувати цю надзвичайно важливу та відповідальну місію на благо України!
З повагою
Голова Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис ГУЛЬКО
Вітання Голови Вищого господарського суду України Богдана Львова
Шановні судді та працівники апарату!
Прийміть щирі вітання з нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду України.
Створення судового органу конституційного контролю було продиктоване необхідністю побудови дійсно демократичної держави і формування комплексної системи захисту гарантованих Основним Законом прав і свобод українців, ознаменувало початок юридичного і практичного впровадження конституційної юрисдикції на теренах незалежної України та стало знаковою віхою в її історії.
Вітчизняне конституційне правосуддя наділене особливою відповідальністю, адже прийняті Конституційним Судом України рішення є обов'язковими для всіх органів влади і посадових осіб та можуть впливати на долю не лише однієї людини, а й цілої держави. Тому висока професійна підготовка суддів, їх великий досвід і глибокі знання забезпечують послідовність та відповідальність у формуванні правових позицій, а нас зобов'язують з довірою і повагою відноситися до рішень Конституційного Суду України.
Членство Конституційного Суду України в Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів і в Європейській конфедерації конституційних судів є яскравим свідченням того, що в нашій державі функціонує незалежне конституційне правосуддя та побудований дієвий механізм вирішення конституційних спорів.
З нагоди ювілею висловлюю вдячність суддям і працівникам апарату Конституційного Суду України за високий професіоналізм та самовідданість, відповідальність і вірність обраній справі.
Бажаю міцного здоров'я, благополуччя, нових успіхів і досягнень в праці, спрямованій на побудову дійсно правової, демократичної держави, захист прав і свобод людини та громадянина.
З повагою
Голова Вищого господарського суду України Богдан ЛЬВОВ
Вітання Голови Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла
Шановний Юрію Васильовичу!
Шановні судді та працівники Секретаріату Конституційного Суду України!
Від імені суддів і працівників апарату Вищого адміністративного суду України та особисто щиро вітаю вас з 20-ю річницею заснування Конституційного Суду України!
Двадцятиріччя − це нетривалий час в історії з огляду на тисячолітню історію створення судів. Але історичні віхи вимірюються не стільки часом, скільки значимістю подій, що відбувалися, труднощами й умовами, які їм сприяли.
Конституційний Суд України як єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні відіграє важливу роль у забезпеченні конституційних прав і свобод людини і громадянина, верховенства права в державі. З його діяльністю пов'язана поява нових, прогресивних правових новел.
Вагомим результатом зусиль і наполегливої праці Конституційного Суду України є сучасний стан організації та здійснення конституційного правосуддя в державі, що є вкрай важливим в умовах національної конституційної реформи. Саме Конституційний Суд України покликаний виконувати надважливе завдання − гарантувати верховенство Конституції України як Основного Закону держави на всій території України.
Найважливішими стали правові позиції Конституційного Суду України щодо розв'язання проблем судоустрою та судової діяльності. Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що основоположний конституційний принцип незалежності та недоторканності суддів забезпечує важливу роль судової влади в механізмі захисту прав і свобод людини і громадянина та є запорукою реалізації права на справедливий судовий захист.
Потенціал і можливості судової влади сьогодні ще цілком не реалізовані. Ще є значна кількість питань, вирішення яких могло б сприяти розкриттю потенціалу судової влади і допомогло б судам більш ефективно захищати права і свободи людини і громадянина.
Сьогодні Конституційний Суд України потребує подальшого підвищення ефективності та якості роботи, що є вимогою часу, вимогою громадянського суспільства. Великі надії у сфері судового захисту українські громадяни пов'язують з успішною реалізацією в конституційному судочинстві інституту конституційної скарги.
Зичу вам, шановні колеги, міцного здоров'я, всіляких гараздів, невичерпних сил і енергії у всіх ваших добрих справах на благо нашої рідної України.
З повагою
Голова
Вищого адміністративного суду України О.М. НЕЧИТАЙЛО
Вітання Голови Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Джанні БУКІККІО
Із задоволенням вітаю колектив і суддів Конституційного Суду України з 20-ю річницею його заснування.
З 1996 року історія України не була легкою, нині знову у вашій країні нестабільний період. Конституційному Суду України часто доводилося приймати рішення у критичні поворотні моменти для вашої держави.
Конституційний Суд України не лише розглядає конституційність законодавства, а й задіяний у реформі Конституції України. Останнім часом ви схвалили дуже важливу реформу судоустрою України.
Українська судова система часто страждала від неефективності, втручання і навіть корупції. Нещодавно прийнята конституційна реформа спрямована на те, щоб суди діяли вільно від політичного втручання, та повинна забезпечити ефективну боротьбу з корупцією. Я сподіваюся, незабаром ми побачимо перші результати цих змін.
У низці випадків Венеціанська Комісія рекомендувала, щоб Конституційний Суд України мав повноваження розглядати не тільки нормативні акти, а й здійснювати контроль конституційності остаточних судових рішень. Ця рекомендація не була реалізована в останніх змінах до Конституції України. Можливо, ще не час. Проте нинішня реформа має стати підґрунтям для поліпшення якості рішень загальних судів, а Конституційний Суд України може сприяти цьому.
Ми бачили рішення українських судів, у яких спочатку посилаються на чинні положення законодавства, викладають факти і просто закінчують вердиктом. Деякі судді судів загальної юрисдикції відкрито заявляли, що вони не наводять обґрунтування у своїх рішеннях, оскільки це призведе до критики рішень та їх скасування у вищих інстанціях. Таке ставлення є неприйнятним у демократичній державі, що керується принципом верховенства права.
Чого не вистачає у таких рішеннях, так це логічного зв'язку між правовими нормами і фактами. Тільки аргументи, що забезпечують такий зв'язок, можуть вважатися необхідним обґрунтуванням, якого вимагають Конституція України та стаття 6 Європейської конвенції з прав людини. Загальні та конституційні суди використовують різні методи тлумачення для встановлення цих зв'язків, тож спосіб застосування цих методів повинен бути розумним і підлягати контролю з боку вищих інстанцій.
Якщо Конституційний Суд України не може безпосередньо контролювати використання таких аргументів судами загальної юрисдикції, він може і повинен бути прикладом для інших судів. З прийняттям конституційних поправок судова реформа в Україні зробила рішучий крок вперед, і Конституційний Суд України залишається ключовою фігурою в цій реформі.
Дозвольте мені привітати Конституційний Суд України з важливими досягненнями протягом перших 20-и років його діяльності. Впевнений, що роль вашого Суду залишатиметься вирішальною у розвитку демократії, захисті прав людини і верховенства права в Україні.
Голова Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Джанні БУКІККІО
Вітання Голови Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюса ЖАЛІМАСА
Дорогі друзі!
Цього року Конституційний Суд України відзначає почесний ювілей – 20-у річницю своєї діяльності. Два десятиліття є значним шляхом, пройденим Конституційним Судом у розробці конституційних норм, зміцненні конституційного правосуддя і культивуванні поваги до цінностей, закріплених в Конституції України. Цей шлях був позначений різними викликами та складними періодами. Та попри будь-які складнощі дотримання Конституції України, верховенства права, демократії і прав людини, а також неупередженість і незалежність від інших держав повинні завжди залишатися незмінними принципами, що забезпечують успішну діяльність Конституційного Суду України.
Конституційному Суду України довірено відповідальну місію − розкривати суть положень Конституції України та особливий обов'язок − гарантувати верховенство Основного Закону України в правовій системі держави.
Конституційний Суд України продовжуватиме відігравати особливо важливу роль у майбутньому в питаннях захисту та забезпечення європейської і трансатлантичної інтеграції, обраної державою, спільних цінностей, які поділяють західні демократичні держави, людської гідності та прав людини. З метою досягнення цих цілей Конституційний Суд України має бути незалежним і прогресивним, розвивати європейський підхід.
Я щиро вірю, що досвід, накопичений за двадцять років діяльності, дозволить Конституційному Суду України бути органом, сповненим рішучості і мужності приймати такі рішення та ініціативи, які найкращим чином сприятимуть утвердженню демократії в Україні та добробуту її народу, органом конституційної юрисдикції, який може зробити більш істотний, ніж очікувалося, внесок у майбутнє вільної і незалежної держави. Тільки в цьому випадку Конституційний Суд України може завоювати довіру і повагу українського народу та міжнародного співтовариства.
Радий, що діалог, встановлений між конституційними судами України та Литовської Республіки кілька років тому, розширюється та поглиблюється, а міжнародне співробітництво, зокрема з країнами Східного партнерства Європейського Союзу, стало не лише двостороннім, а й багатостороннім. Завдяки обміну досвідом, корисними ідеями і досягненнями ми всі разом зміцнюємо спільні демократичні цінності в кожній державі, у регіоні і на всьому континенті. Дозвольте нагадати, що минулого року було засновано Асоціацію конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, яка відкрила етап нової якості у співпраці між конституційними судами. Разом з конституційними судами Грузії та Республіки Молдова ми підтримали ініціативу Конституційного Суду України щодо засудження анексії Криму і підписали Спільну заяву щодо поваги територіальної цілісності та міжнародного права при здійсненні конституційного правосуддя. Хочу запевнити, що Конституційний Суд Литовської Республіки завжди підтримуватиме таке співробітництво, оскільки конституційні суди не можуть бути інструментами здійснення таких міжнародних злочинів, як анексія Криму.
Користуючись нагодою хочу побажати Україні перемоги в боротьбі проти зовнішньої агресії, відновлення територіальної цілісності країни та позиціонування себе як члена європейської і трансатлантичної спільноти демократичних держав. Також бажаю мужності Конституційному Суду України та успіхів у зміцненні й захисті демократичних цінностей, верховенства права і прав людини.
Слава Україні!
Голова
Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс ЖАЛІМАС
Вітання Голови Конституційного Суду Грузії, головуючого Конференції європейських конституційних судів Георгія ПАПУАШВІЛІ
Від імені Конституційного Суду Грузії та себе як головуючого XVII Конференції європейських конституційних судів дозвольте від щирого серця привітати Конституційний Суд України з 20-ю річницею діяльності.
Ця дата є знаменною в історії української демократії. У сучасному демократичному суспільстві Конституційний Суд відіграє важливу роль у поділі влади шляхом забезпечення підтримки балансу між існуючим політичним інтересом та властивими ліберальними цінностями в рамках Основного Закону. Протягом багатьох років Конституційний Суд України виявляв себе як орган, здатний долати виклики, що поставали на його шляху. Він став потужним судовим органом, який ефективно виконує свої конституційні повноваження і продовжує постійно розвиватися.
Історія України та моєї держави, Грузії, вирізняється боротьбою за незалежність. Конституційні традиції мають глибоке коріння як в Грузії, так і в Україні. Саме в 1918 році в обох країнах виникли рухи за незалежність, що згодом привело до прийняття основних законів – Конституції Грузії в 1921 році та Конституції України в 1918 році. Однак у випадку України Основний Закон був проектом, який в подальшому мав бути промульгований. На жаль, незабаром після цього обидві країни були анексовані Радянським Союзом і втратили надію на свою незалежність. Проте у цей період, про що свідчать основні правові документи, Грузія та Україна постійно прагнули до свободи та демократії. Нині ці документи є інституційною основою для досягнення нашої спільної мети щодо створення сильної і функціональної демократії, в основі якої лежать ліберальні цінності.
Крім історичних паралелей між Грузією та Україною, я хотів би з радістю підкреслити дружнє та ефективне інституційне співробітництво між нашими конституційними судами, які відіграють значну роль у забезпеченні верховенства Конституції своїх держав, демократичної стабільності, ефективного функціонування державних органів, а також захисту прав і свобод людини. Під час мого перебування на посаді Голови Конституційного Суду Грузії відносини з нашими українськими колегами перейшли на якісно новий рівень. Я вдячний Конституційному Суду України за його відкритість та щирість у встановленні тісного співробітництва з Конституційним Судом Грузії.
Так склалося, що цього року ми також відзначаємо 20-у річницю діяльності Конституційного Суду Грузії. Між Грузією та Україною є багато спільного, особливо те, що обидві країни мають непохитну любов до свободи та незалежності. Тож давайте продовжуватимемо наш рух в цьому напрямі – встановленні справжньої сучасної демократичної держави, в основі якої лежать ліберальні цінності.
Щиро вітаю весь український народ з 20-ю річницею Конституційного Суду України.
Голова Конституційного Суду Грузії,
головуючий Конференції європейських конституційних судів Георгій ПАПУАШВІЛІ
Вітання головуючого Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського і Чорного морів Александру ТЕНАСЄ
Дорогі друзі!
З великим задоволенням маю честь висловити від імені судів-членів Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського і Чорного морів наші теплі й щирі вітання з нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України є відносно молодою установою. Проте конституційні питання, які він розглядає, проходять довгий шлях, відображаючи реальність і потреби часу. Оскільки Конституційний Суд України є невід'ємною частиною якісної організації державної влади, його роль є визначальною і має величезне значення як реальна опора державі і демократії, що гарантує рівність усіх перед законом, а також права і основні свободи людини.
Конституційний Суд України є одним з членів – засновників Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського і Чорного морів, мета якої полягає у зміцненні незалежності конституційних судів у регіоні, сприянні захисту прав і основних свобод людини, гарантуванні демократичних принципів і цінностей, забезпеченні й реалізації принципів верховенства права та активізації обміну інформацією щодо кращих юридичних напрацювань у галузі конституційного права.
Одним із основних принципів Асоціації є повага до незалежності і суверенітету держав та їх територіальної цілісності. Тож Конституційний Суд України може бути впевненим, що Асоціація надасть усю необхідну підтримку й допомогу у питаннях зміцнення й захисту цих конституційних цінностей.
Від імені Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського і Чорного морів ми бажаємо вам мужності, завзятості й сили характеру для захисту верховенства права й інших основних конституційних цінностей у вашій країні.
Головуючий Асоціації конституційного правосуддя
країн регіонів Балтійського і Чорного морів Александру ТЕНАСЄ
Вітання декана юридичного факультету ДВНЗ "Ужгородський національний уніерситет" Ярослава Лазура
Вітання ректора Донецького національного університету імені Василя Стуса Романа Гринюка
Вітання Голови Союзу юристів України Святослава Піскуна
Вітання від колективу Апеляційного суду Рівненської області
Вітання ректора Національної школи суддів України Миколи Оніщука