ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Участь в.о. Голови Конституційного Суду України Віктора Кривенка у міжнародній науково-практичній конференції
29–30 серпня 2017 року в.о. Голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції „Конституція і модернізація суспільства і держави“ та урядових заходах, присвячених Дню Конституції Республіки Казахстан, що проходили у місті Астана.
Організаторами конференції є Конституційна Рада, Верховний Суд, Генеральна прокуратура, Міністерство юстиції, Національний центр з прав людини Республіки Казахстан, Акимат м. Астани, спільно з Євразійським національним університетом імені Л.Н. Гумильова і Університетом КазДЮУ за участю Європейської комісії за демократію через право Ради Європи (Венеціанській Комісії), Офісу Програм ОБСЄ в Астані та Німецького фонду міжнародної правової співпраці (GIZ).
У роботі заходу взяли участь Державний Секретар Республіки Казахстан, депутати Парламенту, перші керівники державних структур Казахстану, а також відомі вітчизняні та іноземні вчені.
Серед учасників форуму – делегації авторитетних міжнародних організацій – ООН, ОБСЄ, Європейського Союзу, Ради Європи, Суду Євразійського Економічного Союзу, Німецького фонду Міжнародного правового співробітництва, Міжнародного Союзу Юристів, а також представники органів конституційного контролю, судів і правозахисних установ 14 країн: Болгарії, Вірменії, Грузії, Йорданії, Киргизстану, Латвії, Німеччини, Російської Федерації, Сербії, Туреччини, Угорщини, Узбекистану, України.
Роботу конференції відкрив Голова Конституційної Ради Ігор Рогов. З вітальним словом від імені Президента Республіки виступила Державний Секретар Республіки Казахстан Гульшара Абдикаликова.
Під час науково-практичної конференції в.о. Голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко виступив перед учасниками заходу із доповіддю „Роль органів конституційної юрисдикції у захисті громадянських прав і свобод в умовах конституційної реформи“.
Звертаючись до присутніх, Віктор Кривенко привітав казахських колег з визначною державною датою в «житті об’єднаного загальною історичною долею дружнього казахського народу, який створив свою державність на одвічній казахській землі» – Днем Конституції.
Цей святковий день, – підкреслив промовець, – символізує становлення і розвиток Казахстану на принципах демократії і сучасного конституціоналізму, і особлива роль у цьому відведена Конституційній Раді Республіки Казахстан – органу, який покликаний забезпечувати верховенство Конституції, захищати непорушні права і свободи людини і громадянина.
У своїй доповіді він торкнувся питання, пов'язаного з конституалізацією суспільних відносин у процесі модернізації суспільства і держави, наголосивши, що кожна держава вирішувала це питання по-різному. В Україні, наприклад, – зазначив Віктор Кривенко, – процес модернізації суспільства і держави, складався з декількох етапів, в ході яких світогляд суспільства, збагатившись новим розумінням важливості прав людини і його свобод, істотно змінювався.
Доповідач наголосив, що однією із стратегічних цілей процесу модернізації конституції є усвідомлення і прийняття суб'єктами громадянського суспільства та всіх публічно-владних інститутів необхідності переходу в русло сучасної модернізованої, правової держави, в якій дотримання і захист прав людини є безальтернативним обов'язком державної влади, вся діяльність якої знаходиться під контролем інститутів громадянського суспільства.
У процесі модернізації держави, – продовжив Віктор Кривенко, – особливу роль у захисті конституційних прав і свобод людини виконує орган конституційного контролю, головним завданням якого є недопущення того, щоб в ході реформ були ліквідовані або звужені суть або обсяг цих прав і свобод.
В.о. голови КСУ розповів про особливості судової реформи, яка запроваджена в Україні, про ті, конкретні законодавчі кроки зроблені на шляху підвищення рівня довіри громадян до інститутів судової влади, в тому числі і в сфері конституційного правосуддя.
«Головним нововведенням конституційної судової реформи, безумовно, є впровадження інституту конституційної скарги як загальновизнаного способу ефективного захисту прав, свобод і законних інтересів громадян», – наголосив Віктор Кривенко. Промовець додав, що важливість цього інституту конституційного контролю, як одного з елементів діяльності Конституційного Суду України, ще належить оцінити і суспільству, і судовій системі.
Завершуючи виступ, очільник Конституційного Суду України відзначив, що конституціоналісти України і Казахстану неодноразово обмінювалися досвідом у ході науково-практичних конференцій, і висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю двох країн у цьому напрямку.
Учасники наукового заходу виступили з низкою доповідей та дійшли загальної думки, що Конституція Казахстану, як форма відображення закономірностей розвитку суспільства і держави, піддавалася модернізації трансформаціям і викликам, що адекватно відбуваються усередині країни і світовому правовому просторі. Ці успіхи стали можливими завдяки чітко вивіреній концепції конституційного розвитку країни, автором якої є Засновник нової незалежної держави Казахстан Н.А. Назарбаєв, що забезпечує форсований рух по висхідній, єдність народу, згоду і стабільність в суспільстві.