ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Суддя КСУ Станіслав Шевчук взяв участь у офіційній церемонії відзначення 20-ї річниці приєднання Молдови до
Європейської конвенції з прав людини
6 жовтня 2017 року суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у офіційній церемонії відзначення 20-ї річниці приєднання Республіки Молдова до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (Європейська конвенція з прав людини).
У заході взяли участь Голова Конституційного Суду Молдови Тудор Панциру, діючі судді та судді у відставці цього суду, Голова Європейського Суду з прав людини Гвідо Раймонді, Голова Конституційного Суду Литви Дейнюс Жалімас, Віце-Президент Конституційного Суду Грузії Теймураз Тугуші, спікер молдавського Парламенту Андріан Канду та інші посадові особи держави.
У вступній промові Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Тудор Панциру підкреслив важливість приєднання Молдови до Конвенції, що принесло значні переваги для держави. На його думку, Європейська судова юриспруденція включає офіційне тлумачення Конвенції та є обов’язковою для органів влади і судових органів Молдови.
Спікер Парламенту Андріан Канду подякував Голові Європейського суду з прав людини за участь у такому важливому для Молдови заході. Він наголосив, що у контексті дотримання Молдовою Конвенції парламент бере до уваги «можливість використання механізму парламентського контролю для посилення моніторингу виконання рішень Суду».
За словами Міністра юстиції Володимира Чеботарі, реалізація Конвенції засвідчила, що національна влада розглядає її як каталог імперативних цінностей, який дуже рідко дозволяє виключення. Крім того, завдяки впровадженню Конвенції у Молдові були створені нові інституції (Рада із запобігання та ліквідації дискримінації та забезпечення рівності), а вже існуючі – були удосконалені (інститут Омбудсмена).
Почесним гостем заходу став Голова Європейського суду з прав людини Гвідо Раймонді. Він зазначив, що провадження, пов’язані з правами людини, зросли до 70% серед усіх розглянутих КС Молдови справ. Цей факт дозволяє назвати КС Молдови «справжнім трибуналом з прав людини».
Голова Європейського суду з прав людини наголосив на рішенні КС Молдови № 2/2016 щодо виключних випадків неконституційності, яке дало можливість Суду вивчити понад 150 винятків у перший рік після винесення рішення. Крім того, європейський суддя посилався на схожість між змістом деяких судових рішень Європейського суду з прав людини та Конституційного Суду Республіки Молдова.
Гвідо Раймонді переконаний, що обрання Головою КС Республіки Молдова Тудора Панциру, який був першим суддею Європейського суду з прав людини від Молдови, сприятиме забезпеченню практичного застосування в цій державі досвіду, накопиченого в Страсбурзькому суді.
Захід пройшов у приміщенні Палацу Республіки, у Кишиневі. Церемонія зібрала близько 250 запрошених, у тому числі представників судової влади, науковців, членів Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ) тощо.