Голова та суддя КСУ взяли участь в публічній дискусії, присвяченій людській гідності і гендерній рівності (доповнено)

Версія для друку

Голова та суддя КСУ взяли участь в публічній дискусії,
присвяченій людській гідності і гендерній рівності (доповнено)

25.09.2020

Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький та суддя КСУ Галина Юровська в режимі онлайн взяли участь у публічній дискусії «Людська гідність і гендерна рівність: конституційні метаморфози», що відбулася 25 вересня в межах проведення ІV Харківського міжнародного юридичного форуму. Участь у заході також взяв керівник Секретаріату Суду Віктор Бесчастний.

Форум, що об’єднав суддів, адвокатів, працівників публічної служби, провідних науковців, викладачів правничих шкіл, представників правозахисних громадських організацій, передбачав обговорення широкого кола питань, зокрема, щодо гендерної рівності та людської гідності, що постають в площині конституціоналізму.

Цей науковий захід організовано Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого в партнерстві з Конституційним Судом України та Координатором проектів ОБСЄ в Україні.

Від  імені Конституційного Суду України з вітальним словом до учасників звернувся Голова Суду Олександр Тупицький. Він наголосив, що орган конституційної юрисдикції України з великою радістю долучається до цього професійного заходу, присвяченого основоположним цінностям, що покладені в основу конституційних прав і свобод.

Відзначивши актуальність тематики форуму, Олександр Тупицький висловив  переконання, що фахові діалоги та дискусії будуть сприяти розвитку вітчизняної науки і подальшому вдосконаленню ідей людської гідності та гендерної рівності в конституційній перспективі. «Проведення форуму є свідченням високого авторитету громадянського суспільства, головною ознакою якого вважається сприйняття окремої людини як найвищої соціальної цінності з її незаперечним правом на свободу», - зазначив він.

Олександр Тупицький також підкреслив важливість обміну досвідом за усіма напрямами наукових досліджень, що здійснюються в царині поваги до людської гідності та забезпечення рівних прав і можливостей.

Наостанок Голова Конституційного Суду України побажав присутнім конструктивного діалогу, плідних здобутків та нових вагомих доробків.

З вітальними промовами до учасників звернулися також проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш та Координатор проектів ОБСЄ в Україні Генрік Вілладсен.

Свою доповідь презентувала суддя Конституційного Суду України Галина Юровська, наголосивши на важливості трактування та правозастосування такої конституційної цінності як людська гідність.

Доповідачка зупинилася на історичних аспектах розвитку доктрин розуміння людської гідності. Вона відзначила, що Конституція України визначає рівність конституційних прав і свобод громадян перед законом.

У своєму виступі Галина Юровська окреслила низку рішень Конституційного Суду України, в яких Суд аналізував принцип верховенства права, панування права в суспільстві та розглядав рівність як конституційну цінність. «Конституційний Суд України вважає, що гарантована Конституцією України рівність усіх людей в їх правах і свободах означає необхідність забезпечення їм рівних правових можливостей», – наголосила промовиця.

Проілюстровані позиції Суду, підкреслила Галина Юровська, дають підставу говорити про те, що цінність рівності полягає у забезпеченні можливостей реалізовувати людиною свій потенціал, який закладений в неї природою та її соціальним досвідом.

Крім того, доповідачка зупинилася на такій категорії як гендерна рівність, зазначивши, що українське законодавство гарантує чоловікам та жінкам однакові права в усіх сферах життєдіяльності суспільства.

Суддя також висвітлила питання забезпечення гендерної рівності та рівних можливостей для чоловіків та жінок в діяльності Конституційного Суду України.

Вона зазначила, що жінки – судді Конституційного Суду України завжди працювали в Суді, де створені рівні умови для виконання їх повноважень. Так,  за період існування Конституційного Суду України на посаду судді було призначено 8 жінок. Більше того, суддя Конституційного Суду України Шаптала Наталя Костянтинівна займала посаду Голови Конституційного Суду України. Наразі до складу Конституційного Суду України входять 2 жінки та 13 чоловіків.

Підсумовуючи свій виступ, Галина Юровська запевнила, що Конституційний Суд України, виходячи із наукової і правової доктрини конституційного права, положень Основного Закону та міжнародних зобов'язань України, впроваджує конституційні цінності у різні сфери суспільних відносин, а також сприяє утвердженню гендерної рівності.  Чутливість суспільства до гендерної рівності, що могла відображатися у конституційних поданнях, зверненнях чи скаргах сприймається суддями Суду в контексті належної реалізації прав і свобод людини, що передбачені Конституцією України.

Програма заходу передбачала три раунди обговорення, під час яких учасники проаналізували трансформації ідей людської гідності та гендерної рівності в конституційній перспективі, їх цінність для права та соціального життя, а також розуміння даних концептів в контексті розвитку права та їх впливу на еволюцію судової практики. 

Крім того, присутні дискутували про те, як концепція гідності та гендерна рівність формують сучасний конституційний ландшафт, якими можуть бути публічні та правові інструменти формування гендерної чутливості та створення широкого спектру умов, пов'язаних з процвітанням людини. Предметом обговорення також стали питання інституційної спроможності національних та міжнародних механізмів захисту прав людини.

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого та вся команда Харківського юридичного форуму висловили вдячність Конституційному Суду України за участь у заході, партнерство та підтримку важливих правових ініціатив: «Участь Голови Конституційного Суду України Олександра Миколайовича Тупицького, судді Конституційного Суду України Галини Валентинівни Юровської, керівника Секретаріату Конституційного Суду України Віктора Миколайовича Бесчастного стали неоціненним вкладом у публічну дискусію та підтвердили відданість правової спільноти України та світу базовим конституційним цінностям гідності та рівності». Подяку за організаційну підтримку було також висловлено керівнику управління організаційного забезпечення та апаратної роботи Аршевській Марині Володимирівні.

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України