Делегація Конституційного Суду України взяла участь у міжнародному правовому семінарі в Батумі
Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін і суддя Михайло Колос 20-23 вересня 2012 року на запрошення Голови Конституційного Суду Грузії Георгія Папуашвілі взяли участь у міжнародному семінарі «Роль конституційних судів країн Східного партнерства в процесі гармонізації національного законодавства «Acquis Communautaire», що відбувся в Батумі (Грузія).
Учасники заходу обговорили актуальні питання щодо практики органів конституційного судочинства країн-членів Європейського Союзу в ході євроінтеграції, тему конституційних судів країн Східного партнерства в процесі гармонізації національних законів з правовим порядком ЄС, інші нагальні проблеми.
Голова Конституційного Суду України виступив на одному із засідань з доповіддю «Конституційний Суд України в процесі інтеграції України в європейський юридичний простір: практика і перспективи». Увагу слухачів Анатолій Головін акцентував на важливій ролі органів конституційної юрисдикції в механізмі трансформації норм міжнародного права до національних правових систем. Практика звернення конституційних судів у своїх рішеннях до положень міжнародно-правових актів є досить поширеною, зауважив очільник КСУ. Цю тезу він детально проілюстрував на досвіді Конституційного Суду України, зазначивши зокрема, що Суд у своїй діяльності прагне спиратися на кращі зразки конституційної і загальноправової практики Європи.
У контексті євроінтеграційної теми Анатолій Головін виокремив питання щодо застосування Конституційним Судом України норм Конвенції про захист прав людини і основних свобод, а також практики Європейського Суду. КСУ з самого початку своєї діяльності при винесенні рішень приділяв особливу увагу зазначеній конвенції, протоколам до неї і практиці Євросуду. Протягом 2011-2012 років КСУ посилався на них в кожному четвертому рішенні, констатував Голова Конституційного Суду України.
При цьому він відзначив, що єдиний орган конституційної юрисдикції в межах своєї компетенції активно бере участь у гармонізації законодавства України до норм європейського законодавства, здійснюючи тлумачення національного закону з урахуванням права ЄС. Особливо це стосується захисту прав і свобод людини, підкреслив Голова Конституційного Суду України, додавши, що існує певний потенціал для посилення ролі КСУ в цьому процесі, і передумовами його може стати поглиблення євроінтеграції України в майбутньому.
На семінарі виступали представники конституційних судів Східного партнерства – Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та країн Євросоюзу – Латвії, Литви, Словенії, Чехії. У дискусіях взяли участь делегати Ради Європи, науковці, експерти і аналітики у сфері конституційного судочинства з країн Східного партнерства і Євросоюзу.
Делегація Конституційного Суду України провела робочі зустрічі із суддями Конституційного Суду Грузії, а також із суддями конституційних судів інших держав Східного партнерства та ЄС. Конституціоналісти обговорили низку питань співробітництва, зокрема йшлося про підготовку до наступного Конгресу Конференції європейських конституційних судів, який прийматиме Батумі в 2014 році.