Делегація Конституційного Суду України відвідала ЄСПЛ, Раду Європи, Федеральний Конституційний Суд Німеччини та Інститут порівняльного публічного права і міжнародного права імені Макса Планка

Версія для друку

25 листопада 2024 року

Упродовж 18–21 листопада 2024 року делегація Конституційного Суду України здійснила робочий візит до Федеративної Республіки Німеччини та Французької Республіки. Судді відвідали Федеральний Конституційний Суд Німеччини, Інститут порівняльного публічного права і міжнародного права імені Макса Планка, Європейський суд з прав людини та Раду Європи. Цей візит став важливим кроком у посиленні міжнародного співробітництва, обміні досвідом та наближенні України до європейського правового простору.

До складу делегації увійшли судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко (глава делегації), Оксана Грищук, Василь Лемак, Алла Олійник, Олег Первомайський, Петро Філюк.

18 листопада делегація Конституційного Суду України зустрілася з експертами у галузі права в Інституті порівняльного публічного права і міжнародного права імені Макса Планка (Гайдельберг, Німеччина). Під час зустрічі суддя Конституційного Суду України Василь Лемак виступив зі доповіддю на тему «Міжнародне та іноземне право як аргумент у практиці Конституційного Суду України».

Суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці проф., д-р Райнгард Ґайер представив доповідь щодо питання застосування міжнародного права як допоміжного засобу тлумачення Конституції. У своїй промові він звернув увагу на те, як міжнародне право може впливати на національне законодавство.

До обговорення долучилися суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці проф., д-р Удо Штайнер та науковий співробітник Інституту порівняльного публічного права і міжнародного права імені Макса Планка д-р Маттіас Гартвіґ.

Суддя Конституційного Суду України Оксана Грищук представила доповідь на тему «Українська конституційна ідентичність в контексті європейської інтеграції». Під час дискусії підкреслювалося значення поєднання національної правової традиції із сучасними європейськими стандартами, які стають основою для реформ.

Суддя Конституційного Суду України Олег Первомайський презентував колегам доповідь на тему „Інститут конституційної скарги: український досвід“. Німецькі експерти, зокрема проф., д-р Райнгард Ґайер і проф., д-р Удо Штайнер, поділилися досвідом функціонування цього механізму в Німеччині, зокрема його роллю у захисті прав людини.

19 листопада делегація Конституційного Суду України відвідала Федеральний Конституційний Суд Німеччини. Ця зустріч сприяла зміцненню професійного діалогу між двома провідними конституційними інституціями, які відіграють ключову роль у гарантуванні верховенства права та захисту конституційних прав.

Суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини Геннінг Радтке наголосив, що співпраця між національними конституційними судами є важливою для захисту демократії в умовах глобальних викликів.

Очільник української делегації, суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко у своїй промові акцентував на особливостях функціонування Конституційного Суду України в умовах війни. Особливу увагу він приділив питанням незалежності та інституційної спроможності Конституційного Суду України, а також ролі Конституційного Суду України в процесі інтеграції України у європейську правову спільноту.

Під час фахових дискусій учасники обговорили співвідношення практики національних конституційних судів із практикою наднаціональних судів. Судді Федерального Конституційного Суду Німеччини Міріам Месслінг та Гольґер Вьокель поділилися досвідом гармонізації рішень національного конституційного суду з практикою ЄСПЛ та Суду справедливості ЄС.

У ході обговорення суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко представив доповідь на тему «Взаємодія конституційних судів із наднаціональними судами (на прикладі Суду справедливості ЄС та ЄСПЛ)».

Також судді ознайомилися з організаційними аспектами роботи Федерального Конституційного Суду Німеччини. Керівник Секретаріату Суду Фолькер Батцке та урядовий директор Зіґрід Краузе-Ройль розповіли про порядок розгляду подань, управління судовими провадженнями та особливості функціонування органу конституційного контролю Німеччини.

Цього ж дня відбулася робоча зустріч делегації Конституційного Суду України з керівницею проєктами в Україні та В’єтнамі Німецького фонду міжнародної правничої співпраці Ангелою Шмайнк та заступником керівника секції, старшим менеджером проєктів Німецького фонду міжнародної правничої співпраці (IRZ) Вольфрамом Гертіґом, під час якої сторони обговорили результати проведення спільних заходів та ключові напрями подальшої співпраці. Співробітництво, що триває між Конституційним Судом України та Фондом майже три десятиліття, демонструє високий рівень партнерства, спрямованого на покращення діяльності органу конституційної юрисдикції, створення ефективного механізму захисту прав людини в умовах поточних викликів.

20 листопада делегація Конституційного Суду України відвідала Європейський суд з прав людини у Страсбурзі, де була присутньою на засіданні Великої палати у справі «Ковачевич проти Боснії та Герцеговини». Ця справа стосується можливої дискримінації в реалізації виборчих прав і представництва національних меншин у Боснії і Герцеговині.

21 листопада делегація здійснила робочий візит до Ради Європи в Страсбурзі, де провела низку робочих зустрічей.

Зокрема, у зустрічі із представниками Директорату з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права (DG-I) взяли участь керівниця відділу програм співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права (DG-I) Ліля Ґретарсдоттір, координатор проєктів відділу програм співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права (DG-I) Андрій Кавакін та менеджерка Проєкту «Підтримка розвитку конституційної юстиції в Україні», що його впроваджують у межах спільної Програми Європейського Союзу та Ради Європи «Партнерство заради добропорядного врядування», Сюзанна Мнацаканян.

У межах зустрічі Ліля Ґретарсдоттір підкреслила, що під час засідання Комітету міністрів Ради Європи було зазначено про трагічний рубіж – 1000 днів повномасштабної агресії росії проти України. Вона зазначила, що незважаючи на війну важливо, щоб Конституційний Суд України та інші державні установи продовжували виконувати свої повноваження. Ліля Ґретарсдоттір наголосила, що порушення прав людини та міжнародного права є неприпустимим. З огляду на це Рада Європи готова розвивати співпрацю з Україною в межах Плану дій Ради Європи для України на 2023–2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова», який скерований на  підвищення стійкості державних інституцій шляхом зміцнення демократичного врядування та верховенства права, а також захисту прав людини.

У свою чергу, Віктор Городовенко від імені Конституційного Суду України та Секретаріату Суду подякував за підтримку та конкретні дії, що їх здійснює відділ програм співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права. Завдяки проєктній діяльності у межах Плану дій Ради Європи відзначено употужнення інституційної спроможності органу конституційного контролю в Україні. Вітчизняний орган конституційного контролю наразі застосовує найкращі практики та досвід конституційних судів європейських країн, зокрема Федерального Конституційного Суду Німеччини та Конституційного Суду Латвійської Республіки. У більшості рішень Конституційного Суду України за конституційними скаргами застосовано практику Європейського суду з прав людини.

Найбільш очікуваною була зустріч делегації Конституційного Суду України із суддями ЄСПЛ Миколою Гнатовським (Україна) та Артурсом Кучсом (Латвія). Під час зустрічі судді ЄСПЛ зазначили, що діалог між Європейським судом із прав людини з конституційними судами лишається надважливим. У ході бесіди сторони мали змогу обговорити питання практики ЄСПЛ.

У межах зустрічі з керівником Секретаріату Європейської комісії „За демократію через право“ (Венеційська Комісія) Сімоною Граната-Менґіні та працівниками Секретаріату Європейської комісії „За демократію через право“ (Венеційська Комісія) Вахе Демірчяном та Мамукою Лонгурашвілі судді Конституційного Суду України окреслили проблемні питання функціонування органу конституційного контролю та обговорили шляхи їх розв’язання.

Під час зустрічі делегації Конституційного Суду України з представниками Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини обговорено напрями подальшої співпраці, зокрема вирішення питань, які потребують уваги Конституційного Суду України. У зустрічі участь взяли  керівник відділу Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар, керівниця сектору Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Кетеван Цхомелідзе та юристи Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Кирило Бойченюк та Тамара Рахнянська.

Під час заключної зустрічі з координатором проєктів відділу програм співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права (DG-I) Андрієм Кавакіним та менеджеркою Проєкту „Підтримка розвитку конституційної юстиції в Україні“, що його впроваджують у межах спільної Програми Європейського Союзу та Ради Європи «Партнерство заради добропорядного врядування», Сюзанною Мнацаканян відзначено позитивну динаміку у реалізації Проєкту, який став каталізатором реальних змін та сприяє употужненню інституційної спроможності Конституційного Суду України. Заплановано продовження реалізації Проєкту та обговорення подальшої проєктної діяльності.

Також цього ж дня у Постійному представництві України при Раді Європи відбулася зустріч делегації Конституційного Суду України з Постійним представником України при Раді Європи Борисом Тарасюком. Він розповів про роботу Представництва України при Раді Європи та поінформував делегацію Суду про міжнародний компенсаційний механізм для відшкодування збитків від агресії Росії.

У зустрічі також участь взяли заступник Постійного представника України при Раді Європи Віктор Нікітюк та радник Постійного представництва України при Раді Європи Ярослав Жиденко.

Робочий візит делегації Конституційного Суду України до Федеративної Республіки Німеччини та Французької Республіки став можливим завдяки підтримці Німецького фонду міжнародної правничої співпраці (IRZ) та Проєкту «Підтримка розвитку конституційної юстиції в Україні», що його впроваджують у межах спільної Програми Європейського Союзу та Ради Європи «Партнерство заради добропорядного врядування».

У всіх зазначених заходах участь брали заступник керівника секції, старший менеджер проєктів Німецького фонду міжнародної правничої співпраці (IRZ) Вольфрам Гертіґ та менеджерка Проєкту «Підтримка розвитку конституційної юстиції в Україні» Сюзанна Мнацаканян.

    

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України