22 квітня 2025 року
Захід, який відбувся 22 квітня 2025 року, був організований редакцією газети „Юридична практика“. До участі були запрошенні представники парламенту, Міністерства фінансів України, Ради бізнес-омбудсмена, Державної податкової служби України, судді Верховного Суду, а також представники бізнесу, партнери провідних юридичних компаній.
Під час сесії „Податкові виклики“ Галина Юровська виступила із доповіддю на тему „Юридична визначеність і значення стабільності у податкових правовідносинах у контексті рішення КСУ від 21 січня 2025 року №3-р(ІІ)/2025“.
Суддя зосередила увагу на ключових аспектах рішення у справі про набрання чинності законом під час встановлення податків і зборів за конституційною скаргою ТОВ „Геомакс-Ресурс“ (Товариство). Вона зазначила, що предметом конституційного контролю у цій справі був окремий припис Податкового кодексу в редакції Закону України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи“ від 28.12.2014 № 71–VІII, який утратив чинність, але продовжував застосовуватись до правовідносин, що виникли за його чинності. У цій справі Суд дійшов висновку, що оспорюваний припис Податкового кодексу в редакції зазначеного закону є неконституційним.
Галина Юровська зауважила, що цей закон був ухвалений 28 грудня 2014 року, опублікований – 31 грудня 2014 року, і набрав чинності із 1 січня 2015 року, тобто із дня, наступного за днем його опублікування. „Відповідно оспорюваний припис Податкового кодексу в редакції зазначеного закону почав діяти і породжувати правові наслідки на наступний день після дня опублікування законодавчого акта, а саме з початком бюджетного періоду – 1 січня 2015 року (фактично негайно)“, – наголосила суддя.
За її словами, встановивши із 1 січня 2015 року акцизний податок із реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пальним, законодавець не врахував принципу стабільності податкової норми, потреби в певному перехідному періоді (vacatio legis – час із моменту офіційного оприлюднення закону до набрання ним чинності), який надав би учасникам правовідносин розумний час та можливість для адаптації до нових обставин, а також наслідків, які можуть настати для платника податків у зв’язку з відсутністю можливості підготуватися до набрання такими законодавчими змінами чинності та комплексного нормативного регулювання, чим порушив принцип верховенства права.
„Товариство не мало достатньо часу для пристосування до змін у системі правовідносин, спричинених ухваленням вказаного закону, що призвело до порушення його законних очікувань та недотримання принципу юридичної визначеності“, – підкреслила суддя. Вона також зауважила, що Верховна Рада України не встановила достатнього перехідного періоду (розумного часового проміжку), чим позбавила платників податків можливості будь-якого податкового планування.
Суддя акцентувала на необхідності побудови правової системи, заснованої на передбачуваності, стабільності та законних очікуваннях суб’єктів правовідносин.
Під час виступу Галина Юровська навела позиції Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України в цій справі, окремі позиції Європейського суду з прав людини та інших міжнародних інституцій, висвітлила юридичні позиції, які були сформовані у цьому рішенні, зокрема щодо юридичної визначеності як складника принципу верховенства права.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу