ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
У місті Харків відбувся Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів
Балтійського та Чорного морів (BBCJ)
1 червня 2017 року в Харкові відбувся Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ) на тему: „Роль конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів“.
Захід організований Конституційним Судом України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва та за підтримки Національної академії правових наук, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
У роботі Конгресу брали участь голови та судді конституційних судів – члени Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, а саме: України, Грузії, Республіки Молдова, Литовської Республіки, судді Конституційного Суду України у відставці, судді органів конституційної юрисдикції іноземних держав – Естонії, Латвії, Хорватії, Чехії, Чорногорії, представники міжнародних організацій та фондів, зокрема, Ради Європи, ОБСЄ, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія), ГУАМ, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ), проекту USAID, юридичної група LCF, дипломатичного корпусу, а також представники державних органів влади України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Харківської обласної ради, Харківської міської ради, судових установ, вчені вітчизняних та зарубіжних навчальних, наукових закладів, зокрема, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківського Національного університету імені В.Н.Каразіна, Національної академії правових наук України, Регенсбурзького університету, Університету імені М. Ромеріса, Національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, Національного університету внутрішніх справ, Академії державної пенітенціарної служби тощо.
Відкриваючи Другий конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів від імені суддів Конституційного Суду України в.о. Голови Конституційного Суду України, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрій Баулін привітав учасників з початком його роботи та подякував за згоду взяти в ньому участь.
Він наголосив на важливості та актуальності обраної теми, і зупинився на тих обставинах, що зумовлюють необхідність тлумачення конституційних положень.
Погоджуючись з думкою багатьох фахівців у галузі конституційного права, промовець зазначив, що „без розширеного, творчого тлумачення конституція ризикує залишитися програмним документом, який складається лише з позитивних норм (букви), в якому не враховується її ідеологія (дух), тобто неписані конституційні норми та цінності, без чого акт вищої юридичної сили, не може слугувати дієвим інструментом обмеження державної влади“.
Продовжуючи виступ, Юрій Баулін зауважив, що шляхом офіційного тлумачення орган конституційної юрисдикції об'єктивно впливає на правотворчий процес, оскільки акти тлумачення визначають також межі розуміння конституційних приписів відповідними державними органами, органами місцевого самоврядування, усіма, хто причетний до формування національної системи права, а також до правозастосування як реалізації правових норм.
Далі у своєму виступі головуючий звернувся до практики Конституційного Суду України, і підкреслив, що важливе місце у його діяльності посідає соціально-юридичний підхід до реалізації та захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина.
Він відзначив, що рішення Конституційного Суду України мають визначальне значення для виконання рішень ЄСПЛ. Більше того, розвиток судових практик, в основі яких лежить обґрунтоване тлумачення конституційних прав та свобод, які базуються на практиці ЄСПЛ та відповідають їй, є важливим не лише для захисту прав індивіда, але й є невід’ємною складовою верховенства права у його міжнародному, європейському та національному вимірі.
Зарубіжний досвід переконливо доказує, – наголосив Юрій Баулін, – що функціонування конституційного контролю є головним вектором розвитку сучасного конституціоналізму.
Завершуючи виступ, головуючий зазначив, що обмін досвідом надасть взаємну користь всім її учасникам.
Крім того, Юрій Баулін розповів гостям про минуле та сучасне Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, в приміщенні якого нині відбувається Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів. „Змінювалися назви, структура, методика занять, однак незмінним лишався високий рівень викладання матеріалу та органічне поєднання освіти з науковою роботою щодо дослідження актуальних загальнотеоретичних та прикладних проблем, над якими працювали та й нині працюють фахівці зі всіх галузей права, авторитет яких відомий далеко за межами України“, – констатував Юрій Баулін.
І користуючись нагодою він побажав керівництву Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на чолі з доктором юридичних наук, професором, академіком Національної академії правових наук України Василем Тацієм, науковим співробітникам і працівникам міцного здоров’я, доброго настрою, подальших успіхів у праці.
Зі вступним словом до учасників конгресу звернувся заступник Глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної Комісії Олексій Філатов, який передав вітання від Президента України Петра Порошенка і від себе особисто.
Постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов у своєму виступі привітав учасників Другого Конгресу Асоціації суддів, "які об᾿єдналися для того, щоб наше правосуддя було таким, яке відповідає європейським стандартам, таким, яке служить нашому суспільству". Ми всі свідомі того, що коли існує конституція, повинен бути і орган який її захищає, орган який служить суспільству, а не державі одноосібно, – підкреслив промовець. КСУ сьогодні вийшов на рівень розуміння того, що найважливіше це охорона конституції, охорона прав і свобод людини.
Анатолій Селіванов передав звернення голови Верховної Ради України Андрія Парубія з побажаннями утвердження принципів та цінностей конституціоналізму.
Крім того, учасників заходу привітали перший заступник Голови Харківської обласної державної адміністрації Марк Беккер, Секретар Харківської міської ради Олександр Новак, який передав вітання від Голови Харківської міської ради Геннадія Кернеса. Як зазначив у своєму виступі секретар Харківської міської ради Олександр Новак, в історії незалежної України захід такого високого рівня в області права проводиться вперше, і це знаменна подія для Харкова, який вважається правовим центром країни. «Сприяння захисту конституційних прав людини і громадянина, забезпечення реалізації принципів верховенства права, приведення національного законодавства до норм міжнародного права та права Євросоюзу є одним з головних завдань усіх гілок влади нашої держави на шляху євроінтеграції України. Запропонована тема конгресу є надзвичайно важливою для напрацювання пропозицій з цих питань», - підкреслив Олександр Новак.
До учасників заходу звернувся ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій. Він підкреслив, що рівень конгресу, його тематика дає можливість розглянути найважливіші питання конституційного права, а також наголосив на великому значенні Конституційного Суду в гарантуванні верховенства права та на важливості співпраці з конституційними судами інших країн.
Рішення конституційних судів сприяють утвердженню правового режиму в державі, зняттю протиріч, бо приймаються рішення, які мають вищу юридичну силу і в цьому утверджується режим законності і ми більш упевненим кроком ідемо до правової держави, – сказав промовець.
„Завдяки рішенням Конституційного Суду в країні панує і повинні панувати спокій, порозуміння, єдина відповідальність влади і підняття її ефективності. І це є важливим для забезпечення послідовної стабільної роботи в умовах глобалізованого світу“, – вважає Василь Тацій.
Також з вітальними словами виступили Президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, представник Харківської обласної ради Микола Тітов, представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Мортен Енберг.
Перше засідання на тему: „Національна конституційна парадигма і загальновизнані принципи та норми міжнародного права і права ЄС, рішення міжнародних судів“ відкрив Голова Конституційного Суду Республіки Молдова (2011-2017 рр.) Александру Тенасе. Він щиро подякував в.о. Голови КСУ Юрію Бауліну за успішну організацію Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів і запросив до слова Голову Конституційного Суду Литовської Республіки, Голову Всесвітньої конференції конституційного правосуддя Дейнюса Жалімаса.
Вітаючи учасників з відкриттям Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, Дейнюс Жалімас відзначив, що „Асоціація є символом правди та сміливості тих, хто не побоявся у важкі часи відкрито підтримати Україну, незалежність, територіальну цілісність та європейський вибір країн східного партнерства“. В цьому сила та майбутнє нашої Асоціації, – наголосив доповідач.
Свій виступ Дейнюс Жалімас присвятив питанням національної конституційної парадигмі, нормам міжнародного права та права ЄС. Голова Конституційного Суду Литовської республіки Дейнюс Жалімас зазначив: важливо імплементувати на національному рівні єдині європейські цінності, в тому числі і через практику конституційних судів. Якщо конституцію розглядати як правовий феномен (текст конституції плюс рішення конституційних судів), точно так же Конвенцію про права людини можна розглядати в нероздільної сукупності з рішеннями Євросуду. Також спікер торкнувся теми кордонів «власного розсуду» судді.
Учасники Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн Балтійського та Чорного морів (BBCJ) обговорили актуальні питання співвідношення норм міжнародного та національного права.
Під час першого засідання в якості експертів виступили доцент кафедри конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Всеволод Речицький та експерт Німецького фонду міжнародного правового співробітництва, науковий співробітник Інституту зарубіжного та міжнародного публічного права імені М. Планка Маттіас Хартвіг. Експерт розповів про досвід німецьких судів, зазначивши, що міжнародні суди вирішують питання міжнародного права, але не повинні вирішувати конфлікти між національним і міжнародним правом. За словами пана Хартвіга, великим позитивом є посилення ролі міжнародних судів, перш за все, завдяки практиці Євросуду, але міжнародні суди все ж не можуть замінити національні суди – останні повинні бути відповідальні за якість правосуддя в своїй країні.
Після виступів доповідачів та експертів відбулась жвава дискусія серед його учасників. На цьому перше засідання завершилося.
Друге засідання "Співвідношення верховенства права та верховенства конституцій: національні особливості праворозуміння в контексті загальновизнаних принципів і норм міжнародного прав та права ЄС, рішень міжнародних судів" відкрив Голова Конституційного Суду Грузії, Голова Конференції європейських конституційних судів (СЕСС) Заза Тавадзе, який розповів про співвідношення верховенства права і верховенства конституцій, національні особливості праворозуміння в контексті загальноприйнятих норм міжнародного права і рішень міжнародних судів.
Цій же темі присвятив свою доповідь суддя Конституційного суду Республіки Молдова Аурел Беєшу, зазначивши роль конституційних судів у захисті демократії і верховенства права. На думку пана Беєшу, конституційне право знаходиться під впливом процесів глобалізації та інтеграції, тому конституційні суди повинні враховувати і міжнародні аспекти, і особливо актуальною є практика ЄСПЛ. Кожна держава це елемент міжнародної системи, і рафінованої суверенності не існує, вважає спікер. Також пан Беєшу зазначив, що конституційне правосуддя повинно працювати для захисту прав людей, а не для їх порушення.
На прикладах класичних судових рішень Євросуду і Європейського Суду справедливості, а також рішень німецьких судів, експерт Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Райнер Арнольд висвітлив тему сприйняття конституційних елементів міжнародного правопорядку. Спікер наголосив, що конституційні суди повинні враховувати основоположні європейські цінності і діяти в межах своїх повноважень, а не ultra vires.
Порушені питання стали предметом обговорення учасників другого засідання.
2 червня продовжив роботу Другий Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.
Головуючий другого засідання, суддя Конституційного Суду України Віктор Кривенко висловив сподівання, що обговорення порушених питань дадуть можливість до більш ефективного застосування принципу верховенства права та розуміння його співвідношення з верховенством конституції, і запросив до слова Голову Конституційного Суду Грузії, Голову Конференції європейських конституційних судів (СЕСС) Зазу Тавадзе.
Тема виступу Голови Конституційного Суду Грузії торкалася міжнародного виміру, підтримки в практиці і діяльності грузинського суду. Доповідач також підкреслив, що завдяки Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів створено гарну платформу для судів-членів Асоціації для поглиблення співпраці, обміну інформацією про свою діяльність на користь наших спільних цілей, щоб забезпечити ефективне конституційне правосуддя.
З доповіддю також виступила Головний експерт Проекту ЄС "Підтримка Конституційного Суду Республіки Молдова", професор Університету імені М.Ромеріса, суддя Конституційного Суду Литовської Республіки (2005-2014 рр.) Тома Бірмонтієнє.
Після виступів доповідачів та експертів відбулась дискусія серед його учасників.
На завершення другого засідання відбулося обговорення проекту резолюції Конгресу.
До учасників заходу звернувся в.о. Голови КСУ, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрій Баулін, який від суддів Конституційного Суду України і себе особисто щиро подякував всім, хто брав участь у Другому Конгресі Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, а також тим, хто доклав зусиль до його організації і проведення.
Юрій Баулін відзначив, що робота Конгресу була плідною. Він наголосив, що під час робочих засідань у виступах і дискусіях його учасників щодо ролі конституційних судів в тлумаченні положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів було окреслено важливі проблеми та визначено підходи до їх вирішення.
Огляд матеріалів Другого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів будуть надруковані у Віснику Конституційного Суду України і видані окремою збіркою.