Делегація Конституційного Суду України взяла участь у міжнародній конференції „Еволюція конституційного контролю в Європі: досвід та нові виклики“

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Делегація Конституційного Суду України взяла участь у міжнародній конференції „Еволюція конституційного контролю в Європі: досвід та нові виклики“

 

2 березня 2017 року Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та судді Сергій Вдовіченко, Ігор Сліденко, Олександр Тупицький та Станіслав Шевчук взяли участь у міжнародній конференції „Еволюція конституційного контролю в Європі: досвід та нові виклики“, яка проходила у місті Кишинеу, Республіка Молдова.

Захід організований Конституційним Судом Республіки Молдова спільно з Європейською комісією „За демократію через право“, Проектом ЄС „Підтримка Конституційного Суду Республіки Молдова“ та спільним Проектом ЄС і РЄ „Рамкова програма співробітництва для Вірменії, Азербайджану, Грузії, Республіки Молдова, України та Білорусі“.

У конференції взяли участь Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Александру Тенасє, Голова Європейської Комісії „За демократію через право“ Джанні Букіккіо, Голова Парламенту Республіки Молдова Андріан Канду, представники конституційних судів Бельгії, Грузії, Литви, Лівану, Молдови, Португалії, Румунії, Чеської Республіки, Трибуналу Європейського Союзу тощо.

Відкрив конференцію Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Александру Тенасє. Він зазначив, що за час свого існування  Конституційний Суд Молдови став ключовою установою для рішення складних проблем, гострих організаційних та інституційних конфліктів. Складна місія конституційних судів полягає в тому, щоб приборкати зловживання владою, незалежно від його джерела. Тому незалежність конституційних судів є наріжним каменем для існування демократії.

Голова Європейської Комісії „За демократію через право“ Джанні Букіккіо у своєму вітальному слові наголосив на тому, що в державах, які гарантують верховенство права, рішення конституційних судів мають бути реалізовані. Також він підкреслив, що Венеціанська комісія завжди буде проти будь-якого тиску на органи конституційної юрисдикції.

Голова Парламенту Республіки Молдова Андріан Канду у своєму виступі акцентував увагу на тому, що конституційні суди мають бути незалежними, повинні бути захищені від будь-якого політичного втручання, а їх рішення мають поважатися. За його словами досвід Конституційного Суду Молдови показує, що використання Конституції в політичних інтересах є неможливим.

Голова Конституційного Суду України, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрій Баулін привітав учасників конференції та висловив глибоку вдячність організаторам за гостинність і високий рівень організації. Юрій Баулін підкреслив надзвичайну важливість проведення конференції, оскільки вона присвячена актуальним питанням конституційного контролю в Європі.

Очільник Конституційного Суду України зазначив, що конституційний контроль є не лише основною функцією органів конституційної юрисдикції, а  також і невід'ємним елементом верховенства права і важливою складовою державного механізму захисту прав людини і основних свобод в правовій демократичній державі.

Юрій Баулін наголосив на необхідності подальшого зміцнення незалежності конституційних судів і еквівалентних їм інститутів в здійсненні конституційного правосуддя, як істотного фактора в утвердженні демократії, верховенства Конституції, забезпеченні балансу між органами державної влади.

Очільник КСУ повідомив, що згідно з рішенням Генеральної Асамблеї Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, прийнятому в липні 2016 року, Конституційний Суд Республіки Молдова передав естафету головування в Асоціації на поточний рік Конституційному Суду України. Також він підкреслив, що у 2017 році всі заходи високого рівня, включаючи Другий конгрес і Генеральну Асамблею Асоціації, які проходять на регулярній основі і спрямовані на сприяння обміну досвідом та інформацією з питань конституційного правосуддя, питань, що стосуються відносин між конституційними судами та іншими державними органами, а також співпраці з міжнародними організаціями та установами, які поділяють цілі Асоціації, пройдуть в Україні.

Перше засідання конференції на тему «Розширення та еволюція юрисдикції конституційних судів – нові тенденції» пройшло під головуванням Очільника Конституційного Суду Литви, Голови Всесвітньої конференції з конституційного правосуддя Дейнюса Жалімаса.

На цьому засіданні присутні заслухали доповіді судді Конституційного Суду Республіки Молдова Аурела Беєшу, професора університету Регенсбурга Райнера Арнольда.

В межах цього заходу також виступив суддя Конституційного Суду України Олександр Тупицький, який презентував доповідь на тему «Еволюція індивідуального доступу до конституційного правосуддя: український досвід і загальноєвропейські тенденції». Він розповів, що в Україні протягом 20 років діє інститут індивідуального доступу до конституційного правосуддя. Система такого доступу є змішаною, адже  передбачає прямий і непрямий (опосередкований) види. Доповідач підкреслив, що трансформація системи індивідуального доступу до конституційного правосуддя в Україні відображає деякі загальноєвропейські тенденції конституційного нормоконтролю, пов'язані з модернізацією наукової концепції Ганса Кельзена. Серед таких тенденцій було відзначено підвищення ефективності конституційного правосуддя та його ролі у системі захисту прав і свобод людини, зокрема, розширення компетенції конституційних судів на сфери, традиційно підконтрольні судам загальної юрисдикції. Додатково наголошено, що дія Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року і визнання її сторонами компетенції Європейського суду з прав людини зумовило уніфікацію принципів, які застосовуються при здійсненні конституційного правосуддя у держава-членах Ради Європи.

На завершення Олександр Тупицький зазначив, що існуючі на сьогоднішній день тенденції розвитку інституту індивідуального доступу до конституційного правосуддя представляються позитивними, хоча їх остаточна оцінка безпосередньо залежить від того, наскільки їх практичні результати будуть відповідати вимогам сучасних демократичних суспільств.

Під час другого засідання учасники обговорили питання взаємовідносин судів, що здійснюють контроль конституційності з європейськими і міжнародними юрисдикціями.

Третє засідання пройшло під головуванням Очільника Конституційного  Суду Грузії, Голови Конференції Європейських Конституційних Судів Зази Тавадзе та  Голови Конституційного Суду України, діючого Голови Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Юрія Бауліна на тему «Незалежність конституційного суду як основна передумова ефективності її місії».

З доповідями виступили суддя Конституційного Суду Республіки Молдова Тудор Панциру, Голова Конституційного Суду Румунії Валер Дорняну, Голова Конституційного Суду Чехії Павел Ріхетскі, Голова Конституційної Ради Лівану Ісам Слейман, суддя Конституційного Суду Португалії Педро Мачете, суддя Конституційного Суду Бельгії П’єр Ніуль, Голова Конституційного Суду Грузії (2006-2016 рр.) Георгій Папуашвілі.

Після виступів учасників конференції відбулася жвава дискусія, яку викликали представлені доповіді учасників.

Завершуючи конференцію, Голова Конституційного Суду Республіки Молдова  Александру Тенасє подякував гостям за участь у конференції та наголосив, що представлені доповіді були глибокими та змістовними, а порушені питання залишаються надзвичайно актуальними.

  

  

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України