Делегація Конституційного Суду України взяла участь у заходах, присвячених Дню Конституції Литовської Республіки

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

Делегація  Конституційного Суду України взяла участь у заходах, присвячених Дню Конституції Литовської Республіки

 

21-25 жовтня Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін і судді Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко, Микола Мельник, Станіслав Шевчук та Віктор Шишкін  на запрошення Голови Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюса Жалімаса здійснили візит до м.Вільнюс з метою участі в урочистостях з нагоди Дня Конституції Литовської Республіки.

У рамках заходу відбулася офіційна зустріч Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна з Головою Конституційного Суду Литовської Республіки паном Дейнюсом Жалімасом.

У ході розмови очільники судів конструктивно обмінялися думками з низки актуальних питань стосовно майбутнього співробітництва, зокрема, погодились щодо необхідності спрощення формату взаємодії для досягнення більш ефективних та швидких результатів.

Цього ж дня Голова КСУ провів зустріч з деканом  юридичного факультету Вільнюського університету паном Томасом Давулісом та студентами, які навчаються в цьому закладі.

22 жовтня відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна з Президентом Литовської Республіки  Її Високоповажністю пані Далею Грибаускайте. Сторони обговорили питання, що торкаються реформування правової системи та зміцнення судової влади України.

 У ході зустрічі глава Литовської держави зазначила, що Конституційному Суду України сьогодні відводиться важлива роль у зміцненні судової системи та незалежності судової влади країни. Конституційний суд повинен бути тим інститутом, який захищає демократію країни і якому довіряє населення. Глава Литви підкреслила, що проведені Україною реформи правової системи нададуть можливість зробити її більш прозорою, сприятимуть зміцненню демократії в країні, а також допоможуть забезпечити верховенство права, поліпшать захист прав людини в державі, підвищать прозорість судової системи. «Литва готова запропонувати Україні свою експертну допомогу», – наголосила Д. Грибаускайте.

У зустрічі також взяли участь Голова Конституційного суду Литви Дейнюс Жалімас і посол України в Литві Валерій Жовтенко.

Того ж дня Голова КСУ Юрій Баулін провів зустріч з Головою Сейму Литовської Республіки пані Лоретою Граужинєнє, під час якої сторони обговорили дострокові парламентські вибори. Очільник КСУ зазначив, що для дострокових парламентських виборів в Україні створені достатні правові підстави, і немає жодних обставин для того, щоб результати виборів були визнані недійсними. "На мій погляд, парламент врахував складну ситуацію, яка існує в Україні – і фактичну анексію Криму, і бойові дії, які проходять на частині території Донецької та Луганської областей. Тому і парламент, і президент заявили про те, що на території, яка не контролюється українською владою, вибори не проводитимуться. На решті території вибори пройдуть за правилами, які передбачені законом про вибори народних депутатів», – додав Юрій Баулін.

23 жовтня українська делегація на чолі з Головою Конституційного Суду України Юрієм Бауліним зустрілася з Міністром юстиції Литовської Республіки Юозасом Бернатонісом, який запропонував допомогу Литви у реалізації євроінтеграційних реформ.

Міністр юстиції зазначив, що Литва готова до обміну досвідом в здійсненні необхідних реформ системи правосуддя. Литовські установи накопичили величезний досвід при реалізації реформ під час процесу вступу до Європейського Союзу. На думку Ю. Бернатоніса співпраця може бути вигідна для України та її народу.

Окрім того, у рамках візиту делегація КСУ мала зустрічі із заступником Голови Комітету з питань права та правопорядку Сейму Литовської Республіки, суддею Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці паном Стасісом Шедбарасом; та членами цього Комітету, Головою Палати з розгляду кримінальних справ, суддею Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці паном Йонасом Прапієстісом та суддею Верховного Суду Литовської Республіки, суддею Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці паном Арманасом Абрамавічюсом.

23 жовтня за сприяння проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні" в Конституційному Суді Литовської Республіки відбувся круглий стіл «Роль Конституційного Суду у гарантуванні незалежності судів». 

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся очільник Конституційного Суду України, який наголосив на важливості й актуальності тематики круглого столу. «В даний час незалежність судової влади завдяки своїй виключно високій соціальній цінності набула значення універсального міжнародного стандарту в області ефективного захисту прав і свобод громадян та обов'язкової ознаки правової демократичної держави», – зазначив Юрій Баулін.

Разом з тим, він наголосив, що не поодинокі випадки зазіхань на незалежність судової влади та втручання в діяльність судів торкнулися і суддів України, які неодноразово відчували на собі актуальність питання незалежності судової влади.

З цього приводу Голова КСУ висловив щиру вдячність і подяку суддям Конституційного Суду Литовської Республіки та Голові Суду Дейнюсу Жалімасу за підтримку в складний для країни час.

В рамках круглого столу з доповідями виступили суддя Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці пані Тома Бірмонтієнє, суддя Конституційного Суду Латвійської Республіки пані Саніта Осіпова, суддя Конституційного Трибуналу Республіки Польща пан Лєон Кєрєс.

Свою доповідь представив і  суддя Конституційного Суду України  Станіслав Шевчук.

В обговоренні актуальних питань взяли активну участь судді КСУ Сергій Вдовіченко, Микола Мельник та Віктор Шишкін.

Також у заході взяли участь судді Конституційного Суду Литовської Республіки пані Ельвіра Балтутіте, пан Вітаутас Ґрейчюс, пан Пранас Куцоніс, пан Вітас Мілюс, пан Еґідіюс Шіляйкіс, судді Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці пані Тома Бірмонтєнє, пан Вітаутас Сінкявічюс,  заступник Голови Конституційного Суду Латвійської Республіки пан Улдіс Кініс, керівник групи експертів проекту ЄС „Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні“ пан Віргіліюс Валанчюс.

Під час відвідання Конституційного Суду Литовської Республіки Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін залишив запис у Книзі почесних гостей.

Перебуваючи у Вільнюсі українські конституціоналісти зустрілися з Директором Національної судової адміністрації Литовської Республіки пані Редою Молєнє, ректором Університету ім. Міколаса Ромеріса паном Альвідасом Пумпутісом та українськими студентами, які навчаються в ВНЗ Литовської Республіки.

24 жовтня делегація КСУ взяла участь в урочистій церемонії з нагоди 22-ої річниці Конституції Литовської Республіки, яка відбулася в Офісі Президента Литовської Республіки.

Вітальні адреси з нагоди свята надійшли від Президента Литовської Республіки пані Далі Грибаускайте, Прем'єр-міністра Литовської Республіки пана Альгірдаса Буткявічюса та віце-спікера Сейму Литовської Республіки пана Альгірдаса Сісаса.

Учасниками церемонії стали провідні представники юридичної громади Литви: Міністр юстиції Литовської Республіки Юозас Бернатоніс, члени Сейму Литовської Республіки, судді Конституційного Суду Литовської Республіки, судді Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці, очільники та представники вищих судових органів держави, правозахисники та відомі науковці, делегації органів конституційної юрисдикції Латвійської Республіки та Республіки Польща.

Вперше за історію українсько-литовських відносин в правовій сфері Голову Конституційного Суду України було запрошено виступити з доповіддю перед учасниками такого представницького форуму. Відповідно до програми урочистої церемонії Ю.Баулін представив доповідь «Конституційні традиції України: від Конституції Пилипа Орлика до сучасної конституційної реформи». У своєму виступі Голова КС зазначив, що між конституційними процесами Литовський Республіки та України є багато спільного, і не тільки тому, що колись ці два народи жили у одній могутній державі – Великому Князівстві Литовському, а ще й тому, що прихильність наших народів до ідей конституціоналізму має давні традиції.

«Однак особливе місце серед витоків вітчизняного конституціоналізму посідає «Конституція Пилипа Орлика» – документ, який, за висловом видатного українського історика Олександра Оглобліна, є «маніфестом державної волі української нації перед цілим культурним світом та вікопомним пам’ятником української державно-політичної думки», – підкреслив промовець. Він також додав, що Конституція Пилипа Орлика стала важливою підвалиною в подальшому розвитку української державницької думки, свого роду символом боротьби за створення незалежної Української держави. «Не випадково після ознайомлення з положеннями цього Пакту видатний французький філософ Вольтер зауважив, що «Україна завжди прагнула свободи», – констатував Юрій Баулін.

Продовжуючи доповідь, очільник КСУ наголосив, що історичний досвід показує, що для успішної реалізації завдань конституційного процесу у ньому повинні брати активну участь не лише органи державної влади та місцевого самоврядування, а й інститути громадянського суспільства. Також науковець додав, що конституційний процес повинен відбуватися виключно у порядку та згідно з вимогами, встановленими Конституцією України, його результати не повинні викликати жодних сумнівів у їх легітимності. Голова Конституційного Суду України відзначив, що український народ завжди був прихильником демократичного устрою своєї держави.

Завершуючи виступ, доповідач висловив щиру подяку Президентові Литовської Республіки Її Високоповажності пані Далі Грибаускайте, керівництву Сейму та Уряду Литовської Республіки, а також усьому народу Литовської Республіки за підтримку Українського народу у нелегкі для нього часи.

Згідно з програмою, другим доповідачем виступив Голова Конституційного Суду Литовської Республіки пан Дейнюс Жалімас, виступ якого стосувався принципу геополітичної орієнтації в Конституції Литовської Республіки.

По закінченню церемонії учасники здійснили обмін думками з широкого кола питань, який вкотре засвідчив подальше зміцнення українсько-литовського співробітництва в правовій сфері та зацікавленість сторін в наближенні української судової системи до європейських стандартів.

 

Переглянути фотографії

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України