Делегація Конституційного Суду України взяла участь в урочистостях з нагоди Дня Конституції Польщі

Версія для друку

 

 

Делегація Конституційного Суду України взяла участь в урочистостях з нагоди Дня Конституції Польщі

 

Заступник Голови Конституційного Суду України Юрій Баулін і суддя Петро Стецюк 2-3 травня 2013 року на запрошення Голови Конституційного Суду Республіки Польща Анджея Жеплінськи і відповідно до рішення КСУ взяли участь в урочистих заходах з нагоди Дня Конституції Польщі, що відбулися у Варшаві.

Українські конституціоналісти і литовська делегація на чолі з Головою Конституційного Суду Литви Ромуальдасом Кястутісом Урбайтісом були запрошені на офіційну церемонію відзначення Дня Конституції Республіки Польща за участі Президента Польщі Броніслава Коморовського. 

У рамках святкування цієї події Юрій Баулін і Петро Стецюк взяли участь в урочистому засіданні в Конституційному Трибуналі Польщі.

Від імені Конституційного Суду України Юрій Баулін привітав Голову,  суддів Конституційного Трибуналу Польщі та усіх присутніх з національним польським святом. У своєму виступі заступник Голови КСУ відзначив, що в останні роки взаємини між конституціоналістами України і Польщі, започатковані ще в 1998 році, стали більш енергійними та плідними. Зокрема, в травні 2010 року делегація суддів Конституційного Суду України, у складі якої був і суддя Петро Стецюк, взяла участь у IV спільній конференції КСУ та Конституційного Трибуналу Республіки Польща, що відбулася у Варшаві. У 2012 році V українсько-польську конференцію конституціоналістів приймали в Києві. Зміцненню традицій  добросусідського партнерства сприяє і Меморандум про співробітництво між Конституційним Судом України та Конституційним Трибуналом Республіки Польща, укладений у вересні 2012 року, підкреслив Ю.Баулін.

Він торкнувся історичного контексту, зауваживши, що Польща є однією з перших європейських країн, в якій реально запрацювала Конституція ще в 1791 році. При цьому науковець провів юридичні паралелі між сучасними конституціями України і Польщі, зокрема констатував, що чимало правових цінностей у цих конституціях є надзвичайно схожими. Як приклад він навів декілька положень про права і обов’язки людини і громадянина – щодо прав на безпечні умови праці, на охорону здоров’я, на екологічну безпеку, на освіту, на членство в об’єднаннях  громадян, а також щодо обов’язків громадянина, таких як військовий обов’язок, обов’язок щодо сплати податків, щодо турботи про стан навколишнього середовища тощо.

Заступник Голови КСУ також зауважив, що Конституційна Асамблея, яка зараз працює над проектом змін до Конституції України, уважно вивчає чинні конституції інших східноєвропейських країн, у тому числі близьких до України за економічними умовами та історичним досвідом. І деякі пропозиції, які зараз обговорюються Асамблеєю, відповідають польському досвіду конституційної розбудови держави, наприклад стосовно порядку призначення суддів судів загальної юрисдикції Президентом Республіки Польща за поданням Всепольської ради юстиції.

Звичайно, що обмін ідеями, позиціями не є «вулицею з одностороннім рухом», зауважив Ю.Баулін, додавши, що українські конституціоналісти теж мають напрацювання, які є цікавими та корисними для зарубіжних колег. «Такий обмін вже відбувається як у форматі спілкування наших органів конституційної юстиції, так і в форматі українсько-польського клубу конституціоналістів, а також на інших форумах. Вірю, що і надалі наше спілкування має добрі перспективи», – резюмував заступник Голови КСУ.

Петро Стецюк у свою чергу представив учасникам урочистого зібрання наукову доповідь «Перша Конституція Польщі 1791 року: погляд з України».

У рамках візиту Юрій Баулін і Петро Стецюк провели також робочі зустрічі зі своїми зарубіжними колегами, в ході яких обговорили актуальні питання подальшої співпраці між органами конституційної юрисдикції України, Польщі та Литви.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України