Десята українсько-німецька фахова зустріч з питань конституційного права

Версія для друку

Десята українсько-німецька фахова зустріч
з питань конституційного права

 

4.11.2019

4-5 листопада у Конституційному Суді України відбулася десята українсько-німецька фахова зустріч з питань конституційного права.

У фаховій зустрічі взяли участь з української сторони: Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький, заступник Голови Суду Сергій Головатий, судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко, Олександр Касмінін, Віктор Колісник, Василь Лемак, Олег Первомайський, Ігор Сліденко, наукові консультанти суддів, працівники Секретаріату Суду; з німецької сторони: керівник Консульсько-правового відділу Посольства ФРН в Україні Єнс Краус-Массе, старший менеджер проектів Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Вольфрам Гертіг, суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці Удо Штайнер, науковий співробітник Інституту імені Макса Планка із зарубіжного публічного права та міжнародного права Маттіас Гартвіг, радник з юридичних питань представництва Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва  в Україні Геннадій Рижков.

Упродовж дводенного заходу учасники проаналізували загальні питання конституційного провадження та питання конституційного провадження за конституційними скаргами.

Зі вступним словом до учасників зустрічі звернувся Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький, який відзначив, що співробітництво між Конституційним Судом України та Німецьким фондом міжнародного співробітництва бере свій початок ще з листопада 1996 року: «З того часу проведення подібних зустрічей стало доброю традицією, що дозволяє нам поглиблювати співпрацю, обмінюватися досвідом та шукати ефективні шляхи вирішення проблемних питань».

Олександр Тупицький зауважив, що в процесі діяльності органів конституційної юстиції іноді виникають питання, які потребують ретельного вивчення та фахового обговорення, тож ця зустріч є хорошою нагодою, аби напрацювати алгоритми вирішення проблем конституційно-правового характеру, а також побажав присутнім плідної дискусії й результативної роботи.

Керівник Консульсько-правового відділу Посольства ФРН в Україні Єнс Краус-Массе відзначив актуальність питань, винесених на обговорення.

За його словами, проведення фахових зустрічей з питань конституційного права є дуже важливим, оскільки сприяє обміну найкращими практиками. «Обмін правовим досвідом між органами конституційної юрисдикції обох держав є надзвичайно важливим та сприяє тому, аби Україна рухалася у напрямі європейської інтеграції», – підкреслив керівник Консульсько-правового відділу Посольства ФРН в Україні.

 За словами старшого менеджера проектів Німецького Фонду міжнародної правової співпраці Вольфрама Гертіга, багаторічна співпраця між Німецьким фондом міжнародного співробітництва та Конституційним Судом України є постійною і результативною. Він наголосив на важливості питань, які обговорять учасники десятої українсько-німецької фахової зустрічі, та побажав присутнім плідної дискусії.

Перша сесія заходу, яку модерував суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко, стосувалася загальних питань конституційного провадження.

Учасники проаналізували можливості для використання конституційним судом принципу «obiter dictum» в мотивувальній частині рішення та питання про те, в якій мірі рішення конституційного суду може виходити за межі справи, яка ним вирішується.

Крім того, під час другої сесії фахової зустрічі, модератором якої виступив науковий співробітник Інституту імені Макса Планка із зарубіжного публічного права та міжнародного права Маттіас Гартвіг, порушувалися питання щодо можливості відкликання звернення до конституційного суду за письмовою заявою суб’єкта звернення, безвідносно до форми такого звернення.

Упродовж роботи наступної сесії, яку модерував суддя Конституційного Суду України Олег Первомайський, обговорювалися питання щодо надання роз’яснень стосовно ухвалених актів конституційного суду, а також можливостей та практики відшкодування шкоди, завданої фізичним або юридичним особам актами і діями, що були визнані неконституційними.

Під час роботи четвертої сесії фахової зустрічі учасники обговорили питання конституційного провадження за конституційними скаргами. Модерував старший менеджер проектів Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Вольфрам Гертіг. Так, у ході сесії було детально проаналізовано критерії та використання можливостей попереднього юридичного захисту в рамках подання та під час розгляду конституційної скарги, зокрема, інституту забезпечувального наказу.

До того ж, учасники заходу обговорили способи попередження виникнення незворотних наслідків, можливості для прийняття до розгляду конституційним судом формально недопустимої конституційної скарги з мотивів наявності суспільного інтересу, а також можливості для подання та особливості «колективної» конституційної скарги.

Другий день роботи фахової зустрічі розпочався з обговорення питання конституційного провадження за конституційними скаргами. Модератором виступив суддя Конституційного Суду України Віктор Колісник.

Учасники висловили свої думки щодо можливості органів конституційної юрисдикції для визнання норми закону такою, що відповідає конституції із одночасною констатацією неправильного її розуміння або тлумачення. Також було проаналізовано способи забезпечення єдності судової практики в конституційному суді при розгляді та прийнятті рішень по конституційних скаргах різними складами, зокрема, колегіями, сенатами, всім складом конституційного суду.

По закінченню роботи дводенного заходу учасники підвели підсумки та обговорили тематику наступної фахової зустрічі.

В обговоренні зазначених питань взяли участь судді Конституційного Суду України Сергій Головатий, Віктор Городовенко, Віктор Колісник, Василь Лемак, Олег Первомайський, Ігор Сліденко, суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці Удо Штайнер, науковий співробітник Інституту імені Макса Планка зарубіжного публічного права та міжнародного права Маттіас Гартвіг.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України