СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(ПРЕС-СЛУЖБА КСУ)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
До роковин Голодомору у Конституційному Суді України відкрилася книжкова виставка і виставка плакату
В історію українського народу вплетено чимало героїчних і трагічних сторінок. Та найтрагічнішими з них залишаються жахливі роки Голодомору, що й донині ятрять душу кожного свідомого громадянина, бентежать пам’ять за мільйонами невинно загиблих наших співвітчизників. На знак вшанування пам`яті жертв Голодомору у Конституційному Суді України відкрито книжкову виставку під назвою «Страшна правда Голодомору 1932-1933 років».
Працівники бібліотеки підготували експозицію, до якої увійшли праці провідних істориків, міжнародних діячів, співробітників Служби безпеки України, громадських активістів, які доклали зусиль, аби розсекретити і оприлюднити архівні документи, спогади очевидців про найстрашнішу трагедію в історії українського народу.
Так, у виданні факсимільного типу «Дзеркало душі народної. Спогади та враження відвідувачів виставки про Голодомор 1932-1933 років в Україні» вміщено свідчення, спогади, враження – всі записи, зроблені у Книзі відгуків відвідувачами виставки «Розсекречена пам’ять», організованої Службою безпеки у 2006-2007 роках у місті Києві, в Автономній Республіці Крим, обласних центрах України, а також за кордоном – у Москві та Мінську. За словами доктора історичних наук, професора, начальника відділу Галузевого державного архіву Служби безпеки України Василя Даниленка, що брав участь у підготовці цієї книги, співробітники СБУ розглядають цю роботу як свій громадянський і професійний обов’язок перед пам’яттю мільйонів наших співвітчизників. Записи Книги віддзеркалюють ставлення людей різного віку, життєвого досвіду, різних політичних поглядів і соціального статусу до Голодомору 1932-1933 років, передають душевний стан численних відвідувачів виставки, відкривають нові факти геноциду.
Науковці Інституту історії України НАНУ – члени Асоціації, серед яких О. Веселова, В.Марочко, О.Мовчан за фінансової підтримки члена Ради Асоціації дослідників голодоморів в Україні, представника Ради Асоціації у США (діаспорі) М.Коца створили книгу «Голодомори в Україні, 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947: Злочин проти народу». У цьому виданні, яке, безумовно, зацікавить науковців, викладачів вищих і середніх навчальних закладів на основі архівних й опублікованих джерел і спогадів-свідчень людей розповідається вперше в Україні та світі однією книгою про три радянські голодомори, їх причини і наслідки. Отримавши доступ до архівних джерел, на яких упродовж десятиліть стояв гриф «таємно», історики намагалися відповісти на головні питання: чому протягом чверті століття в Україні виникли три голодомори: 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 років і як могло статися, що селянська країна, котра до середини 1917 р. годувала власним хлібом народи Росії та вивозила його за кордон, так жахливо голодувала?
На виставці представлені також хроніко-документальні видання, такі як «Хроніка Голодомору 32-33 рр.», що відтворюють факти та події в селах Української РСР у 1932-1933 роках. У книзі використано збірники документів, архівні фонди України і Росії, листування партійно-радянської номенклатури, доповідні записки іноземних дипломатів та інші унікальні матеріали.
Збірник «Голод-геноцид 1933 року в Україні: історико-політологічний аналіз соціально-демографічних та морально-психологічних наслідків: Міжнародна науково-теоретична конференція» може стати у пригоді історикам, економістам, соціологам, психологам, демографам, викладачам і студентам вузів, вчителям загально-освітніх шкіл, усім, хто цікавиться історією українського народу. Тексти доповідей-наукових статей цього збірника матеріалів міжнародної конференції, проведеної 28 листопада 1998 року – до 65–річчя народної трагедії – Асоціацією дослідників голодоморів в Україні спільно з Інститутом історії України НАН України висвітлюють комплекс питань проблеми, аналіз політичних, соціальних, моральних та психологічних наслідків голодомору-геноциду 1932-1933 рр. в Україні, скоєного й утаємничуваного тоталітарною комуністичною державою СРСР.
Видання містить близько 40 доповідей дослідників з України, Росії, США, Франції, що розкривають питання голоду-геноциду в різних регіонах України, історіографію проблеми, ряд спогадів-свідчень очевидців людомору.
У книзі Василя Василенка «Голодомор 1932-1933 років в Україні як злочин геноциду: правова оцінка», витлумачені вузлові питання правової оцінки геноцидного характеру Голодомору 1932-1933 рр. в Україні у світлі Конвенції ООН 1948 р. про попередження злочину геноциду та покарання за нього. Основну увагу автор приділяє обґрунтуванню наявності наміру тоталітарного комуністичного режиму частково знищити українську націю шляхом виморення голодом українських селян, які були її питомим складником, розкриттю механізму здійснення Голодомору, порушенню питання відповідальності його ідеологів, організаторів, замовників та виконавців. Разом із цим, у книзі обґрунтовується необхідність формально-юридичної оцінки Голодомору компетентними органами України для з᾿ясування всіх його обставин та негативних наслідків.
Тему народної пам’яті продовжує книга Володимира Сергійчука «Як нас морили голодом», в якій на основі невідомих до недавнього часу документів з колишніх таємних архівів простежено геноцид українського народу в XX ст. через штучні голодомори, організовані більшовицькою владою. В дослідженні мовою документів розповідається про три голодомори – 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 років. Крім того, наводяться документи про спробу комуністичного режиму приховати перед світом правду про голод в Україні і розповідається про зусилля українців у діаспорі, які домагалися визнати цю трагедію геноцидом нашого народу й добилися цього від найвідоміших правників західного світу.
Дослідження «Голодомор в Україні 1932-1933 років», здійснене Національним інститутом стратегічних досліджень при Президентові України за документами Політичного архіву Міністерства закордонних справ ФРН, вперше в Україні оприлюднює копії службових повідомлень німецьких дипломатів урядові своєї країни про Великий Голод в Україні у 1932-1933 роках та їх український переклад, які свідчать про масштаб гуманітарної катастрофи на теренах Європи XX століття.
На завершення хочеться сказати, що всі видання, представлені на виставці, об’єднані однією визначальною ідеєю – оприлюднення історичних документів, які дають можливість зрозуміти причини Голодомору і зберегти пам’ять про безвинних жертв наших співвітчизників, аби не допустити повторення такої величезної трагедії в жодній країні.
До роковин Голодомору в Конституційному Суді України відкрилась також виставка плакату, присвячена цим трагічним сторінкам в історії українського народу.