Другий сенат на відкритій частині пленарного засідання розглянув справу про відповідність Конституції України (конституційність) окремого припису Кримінального процесуального кодексу України

Версія для друку

15 березня, 2023

Сьогодні, 15 березня 2023 року, Другий сенат Конституційного Суду України на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розглянув справу за конституційною скаргою Плескач Ганни Григорівни про відповідність Конституції України (конституційність) частини першої статті 459 Кримінального процесуального кодексу України (далі – Кодекс).

Як зазначив суддя-доповідач Олег Первомайський, заявниця звернулася до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність частині першій статті 8, частині першій статті 24, частині другій статті 55, пункту 1 частини другої статті 129 Конституції України частину першу статті 459 Кодексу, згідно з якою „судові рішення, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами“.

Суб’єкт права на конституційну скаргу вважає, що частина перша статті 459 Кодексу не відповідає Конституції України, оскільки, на її думку, оспорюваними приписами Кодексу встановлена неможливість перегляду за нововиявленими обставинами ухвали слідчого судді, що призвело до того, що скарга на недотримання прокурором розумних строків досудового розслідування взагалі не була розглянута по суті. На її переконання, відмова заснована виключно на тій обставині, що кримінальне провадження було закрито на час постановлення ухвали – хоча надалі ця обставина відпала (що становило собою „нововиявлену обставину“)».

Заявниця зазначає, що порушено її право на доступ до суду, адже вона була позбавлена процесуальної можливості отримати від слідчого судді оцінку правомірності дій прокурора у кримінальному провадженні, в якому визнана потерпілою.

Суддя-доповідач повідомив, що з метою забезпечення повного та об’єктивного розгляду справи він направив листи-запити до органів державної влади, а також низки наукових установ та закладів вищої освіти із проханням висловити позиції щодо питань, порушених у конституційній скарзі.

Другий сенат Суду перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення.

Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Суду у рубриці „Архів відеотрансляцій засідань“.

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України