Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький виступив з доповіддю на IV Конгресі Асоціації азійських конституційних судів

Версія для друку

Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький виступив з доповіддю на
IV
Конгресі Асоціації азійських конституційних судів

 27.08.2020

Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький 27 серпня взяв участь у IV Конгресі Асоціації азійських конституційних судів та еквівалентних інститутів «Конституція XXI – верховенство права, цінність людини та ефективність держави», організованому Конституційною Радою Республіки Казахстан у рамках заходів з нагоди 25-ї річниці Конституції Республіки Казахстан.

На заході був присутній керівник Секретаріату Конституційного Суду України Віктор Бесчастний.

Онлайн-конференція, яка об’єднала голів органів конституційного контролю понад 20 країн світу, високопосадовців, відомих вчених, громадських діячів та представників міжнародних організацій, проходить у столиці Республіки Казахстан (місто Нур-Султан).

У межах програми науково-практичної конференції відбулася церемонія її відкриття та заплановано три пленарних сесії, присвячених обговоренню таких тем: «Конституція і верховенство права: виклики і шляхи вирішення»; «Захист конституційних прав людини і демократичних цінностей в епоху цифрової трансформації»; «Конституційні засади модернізації сучасної та ефективної держави».

Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький від імені колективу Суду привітав Конституційну Раду Республіки Казахстан з нагоди 25-ї річниці Конституції Республіки Казахстан. Він висловив подяку організаторам заходу та наголосив на важливості співпраці між органами конституційної юрисдикції, зокрема фаховому обговоренні актуальних правових питань.

У своєму виступі Голова КСУ зупинився на сучасних викликах правам і свободам людини в загальноєвропейському і українському аспектах, а також розповів про зміст та обсяг існуючих прав  і свобод людини в реаліях сьогодення.

Олександр Тупицький зазначив, що упродовж історії простежується тенденція розширення змісту та обсягу існуючих прав, змінюються їх юридичні стандарти і гарантії, що передбачувано викликає суперечки, сторонами яких є не тільки юристи-теоретики, а й державні органи і різні соціальні групи. Тож, зазначив він, основоположні права і свободи людини закріплені в міжнародних договорах та національних конституціях.

Доповідач зауважив, що забезпечуючи верховенство Конституції України, Конституційний Суд України, рішення якого є загальнообов’язковими, орієнтує правозастосування та законодавчий процес на відповідність правовим стандартам Ради Європи.

Аналізуючи сучасні виклики правам і свободам людини він зазначив, що найбільшими загрозами для прав людини є тероризм, економічні кризи та епідемія COVID-19.

Голова Конституційного Суду України наголосив, що на сьогодні найбільшою загрозою для прав людини стала пандемія коронавірусної інфекції, оскільки демократичні держави, за рідкісним винятком, законодавчо обмежили в рамках своїх юрисдикцій право на свободу, особисте життя, власність тощо. На його переконання, основним критерієм при вирішенні відповідних спорів у судах стане не стільки обґрунтованість прийнятих обмежувальних заходів, скільки їх відповідність суспільно корисним цілям, на досягнення яких ці заходи спрямовані. У цьому контексті Голова Суду поінформував присутніх про ухвалені в Україні у зв’язку з вірусною пандемією нормативно-правові акти та введені обмеження, а також зазначив, що наразі на розгляді Суду перебуває подання щодо конституційності встановлених на період дії карантину обмежень прав і свобод громадян.

Крім того, Голова Суду акцентував увагу на шляхах вирішення зазначених проблем. На його переконання, основними критеріями при вирішенні відповідних правових спорів на рівні як національних конституцій, так і міжнародного права будуть обґрунтованість і відповідність таких обмежень.

Під час заходу учасники також обговорили, зокрема, роль органу конституційного контролю в забезпеченні верховенства права, аспекти здійснення конституційного судочинства та захист конституційних прав людини і демократичних цінностей в період пандемії, проблеми впливу епідеміологічної кризи на конституційну доктрину основоположних прав і свобод громадян.

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України