„Конституційна скарга як інструмент захисту прав: досвід Німеччини“, - відбулася друга просвітницька лекція, організована Конституційним Судом України спільно з німецькими партнерами

Версія для друку

29 квітня, 2024

25 квітня 2024 року відбулася онлайн-лекція на тему “Конституційна скарга як інструмент захисту прав: досвід Німеччини“. Участь у заході взяли судді Конституційного Суду України Оксана Грищук, Олег Первомайський, Олександр Петришин, Галина Юровська, провідні українські та міжнародні експерти, які обговорили важливі аспекти застосування конституційної скарги як засобу захисту прав громадян.

Модератором лекції була суддя Конституційного Суду України Галина Юровська, яка зазначила, що це вже друга із трьох запланованих лекцій, які відбуваються за участі німецьких колег у межах спільного проєкту Конституційного Суду України й Національної школи суддів.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук наголосив на актуальності обраної тематики та зазначив, що запровадження індивідуальної конституційної скарги є важливим кроком у розвитку конституційної практики й необхідним інструментом у захисті прав і свобод громадян. Він висловив переконання, що цей захід буде корисним для широкої правничої аудиторії, серед яких адвокати, науковці, судді, які матимуть можливість ознайомитися з досвідом і багаторічною практикою Федерального Конституційного Суду Німеччини.

Вольфрам Гертіґ, заступник керівника проєктів, старший менеджер проєктів Німецького Фонду міжнародної правової співпраці (IRZ) відзначив багаторічний досвід успішної співпраці між Конституційним Судом України та IRZ та висловив переконання, що захід стане корисним для усіх учасників.

Під час лекції з ключовими доповідями виступили міжнародні експерти з Німеччини, які детально поінформували про особливості функціонування конституційної скарги та її практичного застосування в їх країні.

Суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці проф., д-р Удо Штайнер поінформував про особливості реалізації інституту конституційної скарги в Німеччині. Він зосередив увагу на засадах, історії запровадження індивідуальної скарги та розкрив її значення для громадян, Федерального Конституційного Суду та подальшого розвитку права загалом.

Про подібності та відмінності між конституційною скаргою в Німеччині та в Україні розповів суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці проф., д-р Райнґард Ґайєр. Зокрема, у своєму виступі він акцентував на практичних аспектах опрацювання поданої до Федерального Конституційного Суду конституційної скарги та комунікації зі скаржником.

Суддя Конституційного Суд України Олександр Петришин акцентував на основній відмінності між нормативною конституційною скаргою, яка запроваджена в Україні, і тією, яку запроваджено в Німеччині, відому як «повна конституційна скарга». Конституційна скарга, зазначив промовець, фактично зводиться до можливості українських громадян впливати на законодавче регулювання суспільних відносин, приймати участь у законотворчому процесі.

Він також окреслив окремі питання, які потрібно розв’язати задля того, щоб інститут конституційної скарги став ефективним та дієвим засобом захисту конституційних прав, зокрема, зазначивши шляхи їх подолання.

Суддя Конституційного Суду України Олег Первомайський наголосив на важливості обміну досвідом щодо функціонування інституту конституційної скарги в різних країнах, адже такий досвід сприяє тому, щоб у подальшому в Україні цей інститут удосконалювати. Він також додав, що при всіх відмінностях інституту конституційної скарги в країнах, є те, що єднає – це однакові конституційні цінності.

Своєю чергою суддя Конституційного Суду України Оксана Грищук подякувала Німецькому Фонду міжнародної правової співпраці (IRZ) та німецьким колегам за можливість обміну досвідом, підкресливши важливість ознайомлення з найкращими практиками та їх застосування в роботі Суду.

Суддя зазначила, що функціонування інституту конституційної скарги є важливою складовою у діяльності Конституційного Суду України. Вона закцентувала на особливостях розгляду справ за конституційними скаргами та розповіла про окремі проблеми, що виникають при їх розгляді.

На завершення заходу учасники відзначили важливість обміну досвідом між країнами у сфері правозахисту та підкреслили значення подальшого розвитку механізмів конституційної скарги як ефективного інструменту захисту прав громадян.

 

Переглянути лекцію можна за посиланням: https://cutt.ly/NeqsXBe8 на ютубі та телеграм-каналі Конституційного Суду України.

 

Інформує відділ комунікацій та правового моніторингу

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України