Конституційний Суд України відвідали представники Європейського інституту Університету м. Цюріх

Версія для друку

Конституційний Суд України відвідали представники Європейського інституту Університету м. Цюріх

 

13.05.2019

13 травня Конституційний Суд України відвідала делегація Європейського інституту Цюріхського  Університету, який є одним з провідних центрів знань з європейського права і є важливим провайдером юридичної підготовки в Швейцарії. Метою візиту було ознайомлення з роботою органу конституційної юрисдикції в Україні.

В рамках візиту представники Європейського інституту Університету  м. Цюріх зустрілися з Головою Конституційного Суду України Станіславом Шевчуком.

Очільник Конституційного Суду України розповів гостям про засади діяльності Суду та його повноваження. Він акцентував увагу на імплементації конституційної реформи в України та зазначив, що одним з результатів реформи стало зміцнення незалежності Конституційного Суду України. Однією з гарантій незалежності Суду, за його словами, є запровадження відбору суддів Конституційного Суду України на конкурсних засадах.

Станіслав Шевчук наголосив на тому, що Конституційний Суд України є інституцією, яка стоїть на захисті Основного Закону країни, гарантуючи громадянам непорушність їх прав і свобод. Одним з найбільших досягнень конституційної реформи, на думку промовця, є запровадження інституту конституційної скарги. Таким чином, наголосив він, людина отримала змогу безпосередньо звернутися до Конституційного Суду України з метою захисту своїх конституційних прав, порушених законом. Очільник Суду також наголосив, що Конституційним Судом України вже ухвалено перше Рішення за конституційною скаргою.

Голова КСУ зазначив, що Конституційний Суд України не є політичним органом, проте, додав він, його рішення мають колосальний політичний ефект. Станіслав Шевчук звернув увагу на рішення КСУ, якими було визнано неконституційними закони вцілому через порушення процедури їх розгляду та ухвалення, зокрема, «мовний» закон тазакон про референдум.

Також, Голова Суду розкрив юридичні аспекти Рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) статті 3682  Кримінального кодексу України. Він акцентував увагу на тому, що принцип презумпції невинуватості, який базується на принципі свободи особи, є абсолютним та не має винятків.

Станіслав Шевчук також звернув увагу на те, що стаття 20 Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти корупції 2003 року, ратифікованої Верховною Радою України 18 жовтня 2006 року, містить відсилку до національних конституцій. «Кожна країна-учасниця Конвенції має розглядати можливість криміналізації незаконного збагачення лише за умови дотримання національної конституції та основоположних принципів національної правової системи», – зауважив промовець.

Відповідаючи на запитання гостей, Голова КСУ зазначив, що Конституційний Суд України є колегіальним органом, а його рішення вважається ухваленим, якщо за нього проголосували щонайменше 10 суддів Конституційного Суду України. За його словами, кожен суддя КСУ при здійсненні своїх повноважень є незалежними та керується лише Конституцією України. «Голова КСУ не впливає на ухвалення рішень та має лише один голос», – додав промовець.

Під час зустрічі було обговорено й інші актуальні питання конституційного судочинства. Співрозмовники подякували один одному за інформативну та змістовну зустріч та висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.

В рамках візиту для відвідувачів працівниками Секретаріату Суду було проведено екскурсію будівлею КСУ, в ході якої гості відвідали Зали засідань Великої палати та сенатів Конституційного Суду України, знайомилися з бібліотечним фондом Суду і порядком зберігання справ в архіві КСУ, а також переглянули експонати, що містяться в музейній експозиції Суду.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України