На міжнародній конференції дискутували про значення принципу верховенства права, його тлумачення та застосування

Версія для друку

На міжнародній конференції дискутували про значення принципу верховенства права,
його тлумачення та застосування

 

08.06.2018

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та суддя КСУ Сергій Головатий взяли участь у міжнародній конференції «Тлумачення і застосування принципу верховенства права у Європейському Союзі та Україні».

Захід було організовано та проведено за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» спільно з Українським вільним університетом (м. Мюнхен. Німеччина) та Мюнхенським університетом імені Людвіга Максиміліана.

Міжнародну конференцію відкрив керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Майкл Вон. Він наголосив на актуальності тематики заходу, зокрема, в контексті доступу до правосуддя. Метою конференції, на його переконання, є покращення розуміння принципу верховенства права як основи демократичного суспільства. Девід Майкл Вон висловив сподівання, що здобутий під час конференції досвід сприятиме зміцненню принципу верховенства права в Україні.

Учасників заходу також привітала ректор Українського вільного університету Марія Пришлак. Промовиця акцентувала увагу на вкладі науковців у розвиток верховенства права. Вона наголосила на важливості побудови інтелектуального мосту між Європейським Союзом та Україною, детально зупинилася на практичних аспектах застосування принципу верховенства права. «Кожна людина повинна мати змогу використовувати принцип верховенства права для захисту своїх прав», – додала вона.

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, Білорусі та Молдові Олександр Піскун нагадав, що відповідно до статті 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Промовець порівняв принцип верховенства права з наскрізною ниткою, що пронизує всю правову систему країни. За його словами, будь-яка державна влада має бути є обмежена правом, а закони, в свою чергу, мають бути передбачуваними та зрозумілими.

В рамках міжнародної конференції з доповіддю на тему «Міжнародне та порівняльне право у конституційному судочинстві» виступив Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук. Він зазначив, що саме Конституція України має найвищу юридичну силу в країні. Однак, додав промовець, Основний Закон держави має застосовуватись в контексті європейських цінностей та усталеної практики.

За словами очільника Суду, питання співвідношення конституційних принципів з міжнародним правом здебільшого лежить в площині розуміння правової сутності суверенітету, яке виражається в загальновизнаному в міжнародному праві принципі рar super parem potestatem non habet (рівний над рівним влади не має). Проте, зазначив Станіслав Шевчук, загальновизнані принципи і норми міжнародного права застосовуються у національному праві, а отже, стають його невід’ємною частиною.

Голова КСУ розповів, що до внесення змін до Конституції України у червні 2016 року до компетенції Конституційного Суду України входило надання висновків щодо відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов’язковість. Сьогодні, відповідно до Закону України „Про Конституційний Суд України‟ від 13 липня 2017 року, розгляду підлягають як питання конституційності акту про схвалення, ратифікацію, вступ міжнародного договору, так і питання його конституційності.

Отже, за словами Станіслава Шевчука, перевірка конституційності міжнародних договорів з боку Конституційного Суду України здійснюється у формах попереднього та наступного контролю. При попередньому контролі (на предмет конституційності), зауважив доповідач, розглядаються міжнародні договори, які вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов’язковість. Наступний контроль, додав він, здійснюється по відношенню до вже чинних міжнародних договорів України.

Очільник Суду розповів про деякі резонансні випадки попереднього контролю міжнародних договорів. Він зазначив, що першим нормативним актом, розглянутим Конституційним Судом України в порядку контролю конституційності актів щодо набрання чинності міжнародними договорами України, був Закон України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» від 24 грудня 1999 року № 1350-XIV. Рішення Конституційного Суду України від 12 липня 2000 року стало одним із основоположних актів, що розв’язало чимало спірних питань стосовно приведення у відповідність до норм Конституції усього спектру норм законодавства про укладення, підписання, ратифікацію та денонсацію міжнародних договорів України.

Іншим важливим аспектом питання щодо ролі міжнародного права в діяльності КСУ, на переконання Станіслава Шевчука, є використання його положень в процесі прийняття актів конституційного контролю. Він підкреслив, що Конституційний Суд України застосовує норми міжнародного права для посилення мотивації своєї юридичної позиції як у питаннях офіційного тлумачення Конституції України, так і в процесі встановлення конституційності нормативно-правових актів.

Голова КСУ окремо зупинився на використанні Конституційним Судом України практики Європейського суду з прав людини. Під час виступу Станіслав Шевчук акцентував увагу присутніх на тому, що вже понад два роки, починаючи з Рішення у справі про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу, Конституційний Суд України послідовно впроваджує в свою практику принцип дружнього ставлення до міжнародного права.

Проте, підкреслив промовець, використовуючи акти міжнародного та європейського права, практику міжнародних судових установ, Конституційний Суд України вирішує, насамперед, проблему забезпечення верховенства Основного Закону. «Останнє слово залишається за Конституцією», – підсумував промовець.

В рамках заходу було розглянуто питання розуміння принципу верховенства права та його елементів, практичного застосування верховенства права суддями та правниками, виклики, пов’язані з тлумаченням верховенства права у Європейському Союзі та Україні.

Під час міжнародної конференції доповіді також представили суддя Федерального претензійного суду США Богдан Футей («Верховенство права та незалежність судів»), професор Мюнхенського університету імені Людвіга Максиміліана Крістіан Вальтер («Верховенство права як загальний принцип міжнародного публічного права»), професор Ужгородського національного університету Михайло Савчин («Сучасні підходи до тлумачення принципу верховенства права: український та європейський досвід»), професор Мюнхенського університету імені Людвіга Максиміліана Ян Філіп Шефер, суддя Верховного Суду Дмитро Гудима («Проблемні питання що виникають під час впровадження верховенства права в Україні на основі стандартів Ради Європи»), суддя Конституційного Суду України у відставці Петро Стецюк («Зловживання правом (типові порушення закону) у конституційно-правових відносинах в Україні»), керівник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар («Виконання рішень Європейського суду з прав людини як механізм забезпечення верховенства права: досвід України»).

На завершення міжнародної конференції Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Майкл Вон подякував присутнім за плідну роботу та висловив сподівання на продовження продуктивного діалогу.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України