На відкритій частині пленарного засідання Другий сенат Суду розглянув справу за конституційною скаргою Лазуренка І.О.

Версія для друку

1 березня, 2023

Другий сенат Конституційного Суду України 1 березня 2023 року на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розглянув справу за конституційною скаргою Лазуренка Ігоря Олександровича щодо конституційності приписів абзаців четвертого, п’ятого частини другої статті 70 Закону України „Про виконавче провадження“ від 2 червня 2016 року № 1404–VІІІ (далі – Закон № 1404), абзаців третього, четвертого частини другої статті 50 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ від 9 липня 2003 року № 1058–IV (далі – Закон № 1058).

Суддя-доповідач у справі Віктор Городовенко повідомив, що заявник звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на конституційність оспорювані приписи Закону № 1404 та Закону № 1058 „в частині, що надає можливість звертати стягнення на пенсію боржника, яка  є єдиним джерелом доходів (основним джерелом існування) особи та розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому законом“.

Відповідно до приписів частини другої статті 70 Закону № 1404 „з пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру на утримання членів сім’ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку із смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках“ (абзац четвертий); „за іншими видами стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії“ (абзац п’ятий). Майже тотожними із цими законодавчими приписами за своїм змістом є оспорювані приписи Закону № 1058.

Заявник вважає, що оспорювані приписи Закону № 1404 та Закону № 1058, які застосовані в остаточному судовому рішенні у його справі, „дозволяють звертати стягнення на пенсію боржника навіть у разі, якщо вона є єдиним джерелом доходів (основним джерелом існування) боржника та її розмір дорівнює прожитковому мінімуму для відповідної особи“. На думку автора клопотання, такий стан речей не дозволяє людині підтримувати достатній життєвий рівень та зберігати людську гідність, порушує право особи на соціальний захист від держави.

Суддя-доповідач також повідомив, що з метою забезпечення повного та об’єктивного розгляду справи він направив листи-запити до Президента України, Верховної Ради України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства юстиції України, а також низки наукових установ та закладів вищої освіти із проханням висловити позиції щодо питань, порушених у конституційній скарзі.

Дослідивши матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання, Другий сенат перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.

На пленарному засіданні були присутні представник суб’єкта права на конституційну скаргу Андрій Остапенко та постійний представник Верховної Ради у КСУ Максим Дирдін.

Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Суду у рубриці „Архів відеотрансляцій засідань“.

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України