Підготовка до практичної роботи з конституційними скаргами

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

 

Підготовка до практичної роботи з  конституційними скаргами

 

У Конституційному Суді України розпочато заняття, пов’язані з підготовкою до практичного опрацювання конституційних скарг.

Так, 26 грудня 2016 року у прес-центрі Конституційного Суду України відбулася презентація циклу доповідей, пов’язаних із визначенням змісту поняття «остаточне судове рішення у справі». Як відомо, стаття 151-1 Конституції України передбачає, що Конституційний Суд України  вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Це означає, що встановлення факту наявності остаточного рішення у судовій справі скаржника є конституційною підставою прийняття конституційної скарги до розгляду і відкриття провадження за нею; для суб’єкта права на конституційну скаргу це означає обов’язок надати до Конституційного Суду України  поряд із самою скаргою рішення, яке дійсно є остаточним у його судовій справі.

Презентацію було розпочато виступом національного радника з юридичних питань, керівника Відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександра Водяннікова. Виступ було присвячено питанням прийнятності конституційної скарги в світлі міжнародних стандартів. Олександр Водянніков розповів про основні моменти змісту статті 151-1 Конституції України, які закладалися до неї Робочою групою з підготовки змін до Конституції України щодо правосуддя на основі дослідження європейського і світового досвіду. Особливу увагу при цьому він звернув на вимоги прийнятності конституційної скарги.

Після цього учасникам заходу було презентовано доповіді науковців провідних юридичних вузів України, у яких висвітлювалися питання прийнятності конституційної скарги з огляду на вимогу остаточного судового рішення у справі скаржника. Так, завідувач кафедри цивільного процесу Національного юридичного університету імені Я.Мудрого, доктор юридичних наук, професор Костянтин Гусаров проаналізував поняття «остаточне судове рішення» в контексті сучасного цивільно-процесуального законодавства та практики його застосування;  доцент кафедри адміністративного права цього ж науково-освітнього закладу, кандидат юридичних наук Надія Писаренко зробила спробу характеристики цього поняття в контексті особливостей адміністративно-процесуального права (зокрема, підсудності окремих категорій справ, що розглядають адміністративні суди різних інстанцій). Доцент кафедри цивільного права та процесу Львівського національного університету імені І.Франка, кандидат юридичних наук Світлана Сеник звернула увагу на особливості визначення остаточного судового рішення у господарсько-процесуальному праві (яке відчутно відрізняється навіть від найбільш наближеної до нього галузі цивільно-процесуального права). У своєму виступі доцент кафедри кримінального процесу та криміналістики Львівського національного університету імені І.Франка, кандидат юридичних наук, доцент Василь Луцик зупинився на проблемі визначення остаточного судового рішення в контексті особливостей вітчизняного кримінального процесу.

У заході взяли участь судді Конституційного Суду України, керівники Секретаріату, керівники та працівники структурних підрозділів Секретаріату (спеціалізованих, зокрема, на здійсненні експертно-аналітичних Суду та порівняльних досліджень), помічники та наукові консультанти суддів Конституційного Суду України.

Зустріч була організована за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні (національний менеджер програм з питань правової реформи Координатора проектів ОБСЄ в Україні – Віталій Гацелюк).

 

 

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України