Про окремі рішення Конституційного Суду України розповіла суддя Галина Юровська під час робочої зустрічі 

Версія для друку

Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська взяла участь у розширеній робочій зустрічі, присвяченій питанням діяльності адміністративних судів, що відбулася у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду 11 березня 2024 року.

Зі вступними словами під час заходу виступили Голова Касаційного адміністративного суду у складі ВС Михайло Смокович та Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко. Серед учасників заходу представники апеляційних, окружних адміністративних судів, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації, Ради суддів України, Національної школи суддів України. Присутні, зокрема, обговорили актуальні питання діяльності адміністративних судів та окремі аспекти правозастосування. 

У виступі суддя Конституційного Суду України Галина Юровська висвітлила юридичні позиції останніх рішень Конституційного Суду України.

Доповідачка поінформувала про Рішення від 14 лютого 2024 року № 1-р(ІІ)/2024 у справі щодо гарантування захисту прав і свобод особи за рішенням Європейського суду з прав людини. Зокрема, суддя зазначила, що цим Рішенням Суд визнав неконституційними окремі приписи Господарського процесуального кодексу України в тім, що вони унеможливлюють: подання заяв про перегляд судового рішення у зв’язку з ухваленням Європейським судом із прав людини рішення після десяти років із дня набрання законної сили рішенням національного суду. Оспорювані в Рішенні положення щодо подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами з підстави встановлення ЄСПЛ порушення Україною міжнародних зобов’язань в обмежений законом строк, який у свою чергу не може бути поновлений, певним чином обмежують право зацікавлених осіб на судовий захист у тому обсязі, як його гарантовано частиною першою статті 55 Конституції України. Водночас, з огляду на те, що у разі скасування процесуального строку може виникнути невизначеність у судовому процесі, яка може призвести до порушення принципу верховенства права, Конституційний Суд України дійшов висновку, що Верховній Раді України потрібен достатній строк для внесення змін до Кодексу, а тому відтермінував втрату чинності цими приписами Кодексу на шість місяців із дня ухвалення відповідного Рішення.

Водночас, за словами судді, Конституційний Суд України зауважив, що визначені в частині шостій статті 19 Цивільного процесуального кодексу України розміри ціни позову як критерії віднесення справи до категорії малозначних у сумі 268 400 грн (пункт 1) та 671 000 грн (пункт 5) є значними, а Цивільний процесуальний кодекс України не містить приписів, які в будь-який спосіб умотивовували б домірність визначення у пунктах 1, 5 частини шостої статті 19 Кодексу саме таких розмірів ціни позову.

Галина Юровська також окремо акцентувала на юридичних позиціях, що були висловлені Судом у Рішенні № 11-р/2018 від 4 грудня 2018 року щодо відповідності Конституції України положень частин третьої, десятої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд", які визначають гарантії суддівської незалежності.

Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська 

Під час робочої зустрічі

Учасники заходу

Інформує відділ комунікацій та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України