Суд розглянув справу у відкритій частині пленарного засідання щодо конституційності
положень постанови Кабінету Міністрів України № 641
25.02.2021
Велика палата Конституційного Суду України 25 лютого на пленарному засіданні у формі письмового провадження розглядала справу за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень підпункту 17 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України „Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2“ від 22 липня 2020 року № 641 зі змінами (далі – Постанова № 641).
Під час судового засідання суддя-доповідач у справі Віктор Городовенко поінформував про зміст конституційного подання та підстави для відкриття конституційного провадження. Cуддя-доповідач повідомив, що автори клопотання звернулися до КСУ щодо перевірки на відповідність Конституції України окремих положень вказаної Постанови.
Зокрема, відповідно до підпункту 17 пункту 10 Постанови № 641 на території України на період дії карантину забороняється: „проведення закладами охорони здоров’я планових заходів з госпіталізації, крім:
- надання медичної допомоги внаслідок ускладненого перебігу вагітності та пологів;
- надання медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим;
- надання медичної допомоги у спеціалізованих відділеннях закладів охорони здоров’я пацієнтам з онкологічними захворюваннями;
- надання паліативної медичної допомоги у стаціонарних умовах;
- надання планової медичної допомоги закладам охорони здоров’я національного рівня, що надають третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, за умови дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
- проведення інших невідкладних і термінових заходів з госпіталізації, якщо внаслідок їх перенесення (відтермінування) існує значний ризик для життя або здоров’я людей“.
На думку народних депутатів України, „запровадження такого обмеження означає, що медична допомога надаватиметься не в усіх випадках, а лише невідкладних та термінових, тим самим затверджуючи всупереч (з порушенням) статті 49 Конституції України, вибірковий підхід до надання медичної допомоги“.
Таким чином, автори клопотання вважають, що оспорювані положення Постанови № 641 суперечать приписам частин першої, другої статті 24, частин першої, другої статті 42, статті 43, частин першої, третьої статті 49, статті 64, частини першої статті 92 Конституції України.
Під час засідання суддя-доповідач зауважив, що положення підпункту 17 пункту 10 Постанови № 641 втратили чинність 19 грудня 2020 року.
Суд завершив розгляд цієї справи на відкритій частині пленарного засідання та перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.
Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Конституційного Суду України за посиланням: 2021 | Конституційний Суд України (ccu.gov.ua).
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу