ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Судді Конституційного Суду України взяли участь у Конференції європейської судової мережі Федералістського товариства з дослідження законодавства та публічної політики
З 8 по 10 вересня 2017 року судді Конституційного Суду України Ігор Сліденко та Станіслав Шевчук на запрошення заступника Директора з міжнародних зв’язків Федералістського товариства з дослідження законодавства та публічної політики Пола Зіммермана взяли участь у роботі Конференції європейської судової мережі Федералістського товариства з дослідження законодавства та публічної політики, що відбулася в місті Відень (Республіка Австрія). До складу делегації суддів у Відні доєдналася також Ганна Юдківська – суддя Європейського суду з прав людини від України.
На сьогоднішній день Федералістське товариство з дослідження права та публічної політики (далі – Федералістське товариство) об’єднує близько 60 000 американських консерваторів та лібертаріанців. Головними засадами його діяльності є принципи існування держави для збереження свободи, необхідності поділу державної влади як основи конституційного управління і визначення судовою владою змісту та сутності права.
Протягом останніх восьми років Федералістському товариству вдалося налагодити співпрацю із суддями, юристами та студентами-правниками з усієї Європи, насамперед, Центральної та Східної. Крім того, завдяки спеціальним грантам та стипендіям цього товариства талановита й обдарована молодь має можливість здобувати юридичну освіту в найпрестижніших вузах Європи.
Цьогоріч Федералістське товариство запросило до Відня 18 суддів з Конституційних та Верховних судів, а також Європейського суду з прав людини. Нагадаємо, що попередня зустріч у столиці Австрійської республіки відбулася три роки тому з 4 по 7 червня 2014 року.
Загалом у заході взяли участь голови та судді органів конституційної юрисдикції Болгарії, Грузії, Молдови, Польщі, Румунії, Словенії, Угорщини, України.
Програма заходу містила три ключових сесії, у межах яких відбувалися доповіді та дискусії, а також передбачала офіційні прийоми за участю всіх запрошених.
На першій сесії Конференції кожна з делегацій представила 15 хвилинну доповідь про сучасний стан конституційного правосуддя, реформи та нововведення в судовій системі відповідної держави протягом останнього року.
Від української делегації виступив суддя Конституційного Суду України – Станіслав Шевчук. Він зробив загальний огляд останніх найважливіших подій у правової реформи в Україні від початку цього року. Зокрема, суддя детально розповів про нововведення у структурі і діяльності Конституційного Суду України у зв’язку з прийняттям і набуттям чинності Законом України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 р.
Станіслав Шевчук акцентував увагу на конституційній скарзі, як новому та ефективному інструменті захисту прав та інтересів фізичних і юридичних осіб у нашій державі. Доповідач висловив сподівання, що саме завдяки конституційній скарзі вдасться зменшити кількість звернень до Європейського Суду з прав людини від України у найближчому майбутньому.
Наступного дня учасники Конференції дискутували на тему: «Розмежування повноважень та політика конституційних реформ, включаючи незалежність суду». У рамках цієї сесії спеціальну доповідь підготував суддя Конституційного Суду Угорщини Іштван Штумпф. В обговоренні взяли участь також Георгій Папуашвілі (екс-президент Конституційного Суду Грузії) та Ян Зобек (суддя Верховного Суду Словенії).
На третій сесії Конференції розглядалися питання, присвячені свободі вираження поглядів, свободі об’єднання, свободі ЗМІ. Також присутні торкнулися обмеження зневажливих або таких, що розпалюють соціальну ворожнечу, публічних виступів. Під час обговорення зазначених тем виступили судді Європейського суду з прав людини Ганна Юдківська (Україна), Ішил Каракас (Туреччина) та Петер Пацалай (Угорщина).
Крім науково-практичної програми Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко також відвідали вітальний і заключний прийоми з нагоди Конференції. Під час них обговорювалися питання взаємодії та удосконалення діяльності національних та європейських органів судової юрисдикції на шляху до забезпечення верховенства права.