Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська виступила з доповіддю «Застосування практики Європейського суду з прав людини Конституційним Судом України» на міжнародному симпозіумі Асоціації азійських конституційних судів та еквівалентних органів на тему: «Епоха інтернету: верховенство права, цінності людини та державна незалежність».
Онлайн-захід, який об’єднав представників органів конституційного контролю зарубіжних країни, високопосадовців, відомих вчених, громадських діячів та представників міжнародних організацій, проведено 27 серпня у столиці Республіки Казахстан (місто Нур-Султан). Симпозіум відбувся в межах відзначення 30-річчя Незалежності Республіки Казахстан та з нагоди Дня Конституції.
Галина Юровська привітала учасників симпозіуму і висловила слова подяки організаторам заходу.
У своєму виступі суддя КСУ зазначила, що Конституційний Суд України через визначені на конституційному рівні механізми конституційного контролю формує офіційну конституційну доктрину, надає і розвиває свої юридичні позиції, що базуються на основних цінностях Конституції України, Європейської конвенції з прав людини, інших міжнародних договорів, ратифікованих Верховною Радою України.
Водночас вона наголосила, що конституційний контроль в Україні здійснюється на засадах доктрини дружнього ставлення до міжнародного права, згідно з якою практика тлумачення та реалізації прав людини в міжнародних договорах застосовується при прийнятті рішень Конституційним Судом України.
Як зауважила суддя Конституційного Суду України, досить часто міжнародну практику, в тому числі й позиції ЄСПЛ, орган конституційної юрисдикції України використовував для обґрунтування неприпустимості обмеження прав і свобод людини, а також для встановлення меж відповідальності держави перед людиною при здійсненні внутрішньодержавної політики.
У своїй доповіді Галина Юровська зазначила, що рішення органу конституційного контролю України, в яких застосовувалися відповідні позиції Європейського суду з прав людини, стосувалися права на свободу і особисту недоторканність, захисту прав і свобод людини судом, застосування до особи покарання виключно на підставі доведеності вини особи та встановлення обвинувального вироку суду, вільного вираження своїх поглядів і переконань, меж застосування обмежень прав, захисту права приватної власності.
На підтвердження своїх слів доповідачка проаналізувала низку рішень Конституційного Суду України, в яких було використано практику Європейського суду з прав людини.
Суддя Конституційного Суду України підкреслила, що орган конституційної юрисдикції в Україні з метою захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина, досить активно використовує міжнародний досвід в питаннях, що представляють найбільший суспільний інтерес і які є фундаментальними для подальшої роботи в напрямку захисту цінностей людини. «Використання такої практики надалі, як додатковий аргумент в рішеннях Конституційного Суду України має тільки сприяти консолідації його юридичних позицій з думками міжнародного співтовариства», – переконана Галина Юровська.
У межах програми міжнародного симпозіуму відбулося три пленарні сесії, під час яких учасники обговорили такі теми: «Цифровізація і національний суверенітет: взаємодоповнення чи заперечення»; «Гарантії прав і свобод людини в умовах Інтернету: персональне життя і відкритий простір»; «Держава і державна влада: посилення відповідальності перед суспільством і людиною».
Відеозапис заходу можна переглянути за посиланням: https://bit.ly/3Bgbndd.
27.08.2021
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу