ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у зустрічі національних юристів Федералістського товариства та Конференції європейської судової мережі
Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук 12–17 листопада 2015 року на запрошення виконавчого віце-президента Федералістського товариства з дослідження права та публічної політики Леонарда Лео взяв участь у зустрічі національних юристів Федералістського товариства та Конференції європейської судової мережі, що відбувалися у місті Вашингтон (округ Колумбія, США).
Програма цьогорічної зустрічі юристів Федералістського товариства містила три ключових платформи, у межах яких відбувалися доповіді та дискусії, а також передбачала офіційний прийом за участю близько 1300 юристів та суддів з усієї Америки.
У рамках першої платформи розглядалися питання федералізму та розподілу влади, ролі та повноважень Конгресу відповідно до положень Конституції США, забезпечення балансу національних та місцевих інтересів членами Конгресу, взаємодії Палати представників та Сенату. З нагоди 80-ї річниці прийняття Національного Закону про трудові відносини було представлено ретроспективний аналіз найважливіших проблем праці та зайнятості у США.
На базі другої платформи присутні звернулися до проблем ефективності діяльності Конгресу з урахуванням постійного зростання обсягів навантажень на нього, необхідності скорочення чисельності уряду і зменшення використання адміністративного ресурсу держави. Також увагу було присвячено окремим громадянським правам, кримінальному та антикорупційному законодавству і проблемам права національної безпеки. Відбулося також обговорення питань покращення надання фінансових послуг та ведення електронної комерції.
Третя платформа торкалася можливостей перекладення відповідальності з Конгресу, як законодавчої гілки влади, на виконавчу або судову. Серед інших питань також було акцентовано увагу на ролі Конгресу в проблемах захисту навколишнього середовища, майнових прав власності та прав інтелектуальної власності.
Протягом 14–17 листопада відбулося засідання Європейської судової мережі Федералістського товариства, в якому, разом з представниками американської юридичної спільноти, взяли участь судді європейських конституційних судів (Грузії, Литви, Молдови, Польщі, Словенії, Угорщини, України), Європейського Суду справедливості та Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до програми засідання учасники дискутували з приводу таких тем: 1) Свобода вираження поглядів та ЗМІ в Центральній та Східній Європі; 2) Важливість ролі конституційних судів у визначенні меж свободи вираження поглядів та об’єднання у світлі пропаганди гібридної війни; 3) Освіта громадян: можливості національних судів у сприянні розвитку конституціоналізму, верховенства права та поваги до правосуддя; 4) Право на усвідомлену відмову від охорони здоров’я та урядове управління; 5) Незалежність судді після відставки та можливості продовження ним кар’єри у суддівській системі тощо.
Суддя КСУ Станіслав Шевчук зустрівся з послом України в США Валерієм Чалим. У заході також взяли участь Голова Конституційного Суду Литви Дейнюс Жалимас, Голова Конституційного Суду МолдовиАлександру Тенасе та директор з міжнародних відносин Федералістського товариства Джеймс П. Келлі. Посол України в США Валерій Чалий подякував головам конституційних судів Литви та Молдови за їхню послідовну та принципову підтримку нашої держави, зокрема, щодо підтримки членами Конференції європейських конституційних судів ініціативи Конституційного Суду України надати відповідну оцінку рішенню Конституційного Суду Російської Федерації від 19 березня 2014 року, що було використано як ключовий елемент у процесі анексії Автономної Республіки Крим Російською Федерацією.
Станіслав Шевчук взяв участь у заході, який відбувся у Верховному Суді США, де суддя Самуель Алітопровів прийом та вечерю, під час яких обговорювалися питання, що становили спільний інтерес для європейських та американських суддів.
Окрім того, суддя відвідав родовий маєток Джорджа Вашингтона Маунт-Вернон, де від іменіФедералістського товариства поклав пам’ятний вінок до могили першого Президента США.
Довідково:
На сьогоднішній день Федералістське товариство з дослідження права та публічної політики (далі – Федералістське товариство) об’єднує близько 43000 американських консерваторів та лібертаріанців. Головними засадами його діяльності є принципи існування держави для збереження свободи, необхідності поділу державної влади як основи конституційного управління і визначення судовою владою змісту та сутності права.