У Конституційному Суді України 26 листопада відбулася фахова дискусія на тему «Міжнародний та національний досвід функціонування інституту amicus curiae».
У заході взяли участь заступник Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий, судді Віктор Городовенко, Віктор Кичун, Віктор Колісник, Василь Лемак, Олег Первомайський, перший заступник керівника Секретаріату Суду – керівник Департаменту організаційної роботи Лариса Бірюк, працівники служб суддів та Секретаріату Суду, спеціальні радники Конституційного Суду України Мірослав Гранат, Александру Тенасє, Георгій Папуашвілі та Національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.
Сергій Головатий привітав учасників міжнародного заходу і зазначив, що співпраця між Конституційним Судом України та спеціальними радниками Суду є важливою. Розповідаючи про передумови створення в Україні інституту amicus curiae, Сергій Головатий зазначив, що інститут спеціальних радників запроваджено Законом України „Про Конституційний Суд України“ від 13 липня 2017 року з метою надання експертної допомоги в конституційних провадженнях за конституційними скаргами. В Україні право безпосередньо звертатися до Конституційного Суду особи отримали лише 4 роки назад, тому науковий і практичний досвід спеціальних радників є корисним при розгляді таких справ у Конституційному Суді.
Сергій Головатий розповів про різні виміри практичного застосування інституту amicus curiae і зауважив, що наразі Конституційному Судові не надано права звертатися до Європейського суду з прав людини за консультативним висновком відповідно до протоколу № 16, хоча потреба в цьому для Конституційного Суду є вищою ніж, для Верховного Суду.
Досвідом застосування інституту amicus curiae ділилися Національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков та спеціальні радники Конституційного Суду України Мірослав Гранат, Александру Тенасє та Георгій Папуашвілі.
У своєму виступі Олександр Водянніков закцентував увагу на понятті, функціях та процесуальних аспектах інституту amicus curiae.
За його словами, цей інститут має потужний потенціал, яким потрібно користуватися. На переконання Олександра Водяннікова, це той ефективний механізм, що надасть можливість налагодити діалог із демократичними інститутами і суспільством.
Він окреслив моделі, класифікації, типи висновків amicus curiae та визначив суб’єктів, які можуть їх надавати. Доповідач також навів кілька основоположних функцій amicus curiae, зокрема наголосив на інформаційній, фундаментальній та функції підтримчої юридичної аргументації.
Голова Конституційного Суду Республіки Молдова (2011–2017 роки), ключовий експерт GIZ у Програмі верховенства права ЄС Александру Танасє зосередив увагу учасників на темі «Amicus curiae Венеційської Комісії у практиці органів конституційної юрисдикції».
Мірослав Ґранат, професор конституційного права Університету імені Кардинала Стефана Вишинського (Варшава), суддя Конституційного Трибуналу Республіки Польща у відставці, поінформував присутніх про досвід застосування аmicus curiae в практиці Конституційного Трибуналу Республіки Польща.
Про amicus curiae як інструмент залучення громадянського суспільства в конституційних провадженнях, зокрема досвід Конституційного Суду Грузії, розповів Георгій Папуашвілі, міжнародний юридичний радник, Міністр юстиції Грузії (2004–2005 роки), Голова Конституційного Суду Грузії (2006–2016 роки).
Довідково. З метою надання експертної допомоги в конституційних провадженнях за конституційними скаргами у Конституційному Суді України було залучено спеціальних радників.
Згідно зі статтею 69 Закону України „Про Конституційний Суд України“ спеціальний радник може до початку розгляду справи Сенатом або Великою палатою надати свій письмовий обґрунтований юридичний висновок (amicus curiae) у справі.
26.11.2021
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу