У справі щодо соціального захисту військовослужбовців та резервістів
Суд перейшов до закритої частини пленарного засідання
28.04.2021
Другий сенат Конституційного Суду України 28 квітня 2021 року на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розглянув справу за конституційною скаргою Поліщука Сергія Олексійовича, який звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на конституційність положення пункту 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011–XII (далі – Закон).
Під час пленарного засідання суддя-доповідач у справі Василь Лемак виклав зміст конституційної скарги та підстави для відкриття конституційного провадження у справі.
Згідно з оскаржуваними положеннями Закону, «якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов’язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв’язку із змінами, що відбулися, не здійснюється».
Суддя-доповідач зазначив, що, на думку автора клопотання, оспорювані положення Закону не відповідають Конституції України, оскільки порушують право на соціальний захист та принцип рівності перед законом.
Крім того, на переконання заявника, такий підхід законодавця не забезпечує військовослужбовців та осіб, звільнених із військової служби, рівними та належними умовами соціального захисту, а також звужує обсяг та зміст існуючих прав зазначених осіб через встановлення дискримінаційних умов, за яких певні особи обмежені часовим проміжком на отримання одноразової грошової допомоги.
Задля повного і об’єктивного розгляду справи Судом направлено запити до органів державної влади та закладів вищої освіти.
Після дослідження матеріалів справи на відкритій частині пленарного засідання Суд перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення.
На пленарному засіданні був присутній уповноважений представник суб’єкта права на конституційну скаргу Дмитро Лаврентьєв.
Відкриту частину пленарного засідання можна переглянути за посиланням: архів відеотрансляцій засідань .
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу