Участь суддів Конституційного Суду України Петра Стецюка та Олександра Пасенюка в Міжнародній науково-практичній конференції "Конституційна реформа: сприяння становленню незалежної, відповідальної та ефективної судової влади"

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

Участь суддів Конституційного Суду України Петра Стецюка та Олександра Пасенюка в Міжнародній науково-практичній конференції „Конституційна реформа: сприяння становленню незалежної, відповідальної та ефективної судової влади“

 

18 лютого 2016 року в місті Києві проходила Міжнародна науково-практична конференція „Конституційна реформа: сприяння становленню незалежної, відповідальної та  ефективної судової влади“, що організована Радою суддів України, за сприяння Проекту „Справедливе правосуддя“ (USAID), Проекту ЄС „Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні“ та Проекту Ради Європи „Підтримка  впровадженню судової реформи в Україні“.

У роботі конференції взяли участь судді Конституційного Суду України Петро Стецюк та Олександр Пасенюк, а також судді Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, вчені-правознавці з України, Литви, США, представники адміністрації Президента України, Конституційної Комісії, Ради суддів України, Державної судової адміністрації, Міністерства юстиції України, посли ряду іноземних держав тощо.

Програма заходу передбачала обговорення у фаховому середовищі пропозицій щодо основних змін до Конституції України, спрямованих на посилення незалежності, прозорості, ефективності судової влади, а також вироблення рекомендацій і визначення подальших кроків стосовно впровадження конституційних змін у сфері правосуддя.

Захід складався з двох частин, темою яких були: „Зміст поправок до Конституції у світлі міжнародних та європейський стандартів для судової влади“, „Українське бачення проекту змін до Конституції, пов’язаних із системою правосуддя“.

Зі вступним словом до учасників конференції звернулася Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, яка наголосила, що „проведення дискусії в професійному середовищі щодо основних змін до Конституції, спрямованих на посилення незалежності, підзвітності, прозорості й ефективності судової влади, дозволить визначитися з напрямком в досягненні консенсусу щодо змісту конституційних змін у сфері правосуддя серед представників законодавчої, виконавчої, судової гілок влади, а також органів суддівського самоврядування“.

Учасники конференції в ході дискусій приділили особливу увагу суспільному значенню змін до Конституції України в частині правосуддя.        

Приймаючи участь в дискусії на тему „Українське бачення проекту змін до Конституції, пов’язаних із системою правосуддя“, суддя Конституційного Суду України Петро Стецюк зокрема зазначив, що до головних новел майбутніх конституційних змін в частині конституційної юрисдикції, варто віднести пропозиції запровадження інституту конституційної скарги, вилучення з компетенції Конституційного Суду України права тлумачення законів, а також намагання авторів проекту повернути Конституційний Суд України в його „природне правове лоно“ – саме як органу конституційного контролю. Адже запровадження конституційної скарги в Україні (попри всі далеко не безпідставні застереження) є логічним розвитком суспільних відносин саме в сегменті захисту прав людини, оскільки „утвердження і забезпечення прав людини і громадянина“ було, і дальше залишається „головним обов’язком держави“ (частина друга статті 3 Конституції України), – підкреслив суддя.

Крім того, наявне у Конституційного Суду України повноваження тлумачити закони є, на думку судді, не логічним і, за певних обставин (як показує практика 2010-2013 рр.), може не завжди прислужитися належному виконанню Конституційним Судом України свого єдиного завдання – „гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України“ (ст. 2 Закону України „Про Конституційний Суд  України“). Важливими майбутніми конституційними новелами, вважає суддя Петро Стецюк, можуть стати положення про те, що без згоди Конституційного  Суду України суддя КСУ не може бути затриманий або утримуватися під вартою чи арештом, що розмір його винагороди  має встановлюватися законом „Про Конституційний Суд України“ і т.д. Такі новели, на думку судді, могли б повернути Конституційному Суду України його „природне“ правове становище власне як органу конституційного контролю та „відділили“ суддів Конституційного Суду України від суддів судів загальної юрисдикції.

На завершення конференції було проведено дискусійний форум на тему: „Впровадження поправок до Конституції стосовно судової влади“.

Підсумовуючи результати роботи Міжнародної науково-практичної конференції, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, зокрема, відзначила, що неодноразово у ході конференції наголошувалося про те, що „у міжнародній спільноті зміни до Конституції України в частині правосуддя підтримуються у своїй більшості“, а також „зміни, які зараз запропоновані в Конституцію розцінюються як крок до незалежності судової влади від політичного впливу“. Крім того, вона зазначила, що „майже усі зміни до Конституції України в частині правосуддя схвалені висновком Венеціанської комісії від  26 жовтня 2015 року“. Разом з тим, на думку Валентини Сімоненко, „цілий ряд законів, якими регламентується діяльність суддів та здійснення правосуддя у державі, потребують змін та доповнень“.

 

Фото з офіційного сайту „Судова влада України“ (Рада суддів України).

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України