Участь українських конституціоналістів у ювілейних заходах Конституційного Суду Республіки Сербія

Версія для друку

 

 

Участь українських конституціоналістів у ювілейних заходах Конституційного Суду Республіки Сербія

 

На запрошення Голови Конституційного Суду Республіки Сербія та на виконання рішення КСУ судді Конституційного Суду України Олександр Тупицький і Наталя Шаптала 16-19 жовтня 2013 року взяли участь у міжнародній конференції „Стан та перспективи конституційного правосуддя“, присвяченій 50-й річниці утворення Конституційного Суду Республіки Сербія.

Відкрив конференцію, яка проходила в місті Белград, Голова Конституційного Суду Республіки Сербія Драгіша Слієпчевіч.

Учасників конференції привітали Президент Республіки Сербія Томіслав Ніколіч, Голова Венеціанської комісії Ради Європи Джанні Букіккіо, Глава делегації Європейського Союзу в Сербії Мішель Девенпорт, Посол ОБСЄ в Республіці Сербія Пітер Буркхард, представник конституційного суду, який головує в конференції Європейських конституційних судів – заступник Голови Конституційного Суду Республіки Австрія Брігітте Бірляйн, а також представник Німецького фонду міжнародного правового співробітництва в Південній та Центральній Європі Штефан Пьорнер.

У роботі урочистого заходу брали участь судді Конституційного Суду Республіки Сербія, очільники та судді органів конституційної юрисдикції Австрії, Болгарії, Боснії та Герцеговини, Вірменії, Литви, Македонії, Румунії, Росії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Хорватії, Чехії, Чорногорії, судді Європейського суду з прав людини, Голова Асоціації конституційних судів, що використовують французьку мову, Мохамед Ашаргі.

Від імені Конституційного Суду України суддя Наталя Шаптала звернулася до учасників конференції з вітальним словом, в якому наголосила на важливості проведення цього міжнародного заходу, оскільки спілкування, обмін досвідом та обговорення актуальних питань є підґрунтям для вирішення спільних проблем, які виникають в процесі конституційного судочинства.

У ході міжнародної конференції суддя КСУ Наталя Шаптала представила доповідь на тему „Актуальні питання діяльності Конституційного Суду України на сучасному етапі“, в якій, зокрема, йшлося про основні напрями діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні, механізм розгляду справ за конституційними зверненнями громадян та юридичних осіб.

Суддя зазначила, що поряд з існуючими у світовій конституційній практиці різновидами конституційної скарги, в Україні формою доступу до конституційного правосуддя громадян є конституційне звернення. На сьогодні в наукових колах українського суспільства тривають дискусії щодо необхідності введення інституту класичної конституційної скарги в Україні, яка розширить можливості захисту прав і свобод людини і громадянина.

У своєму виступі суддя підкреслила, що механізм офіційного тлумачення Конституції та законів України за конституційними зверненнями фізичних і юридичних осіб дає останнім можливість захистити свої конституційні права і свободи шляхом перегляду справ у судах загальної юрисдикції й органах державної влади на підставі рішень КСУ.

При цьому Наталя Шаптала виділила певні категорії справ, які були предметом розгляду Конституційного Суду України в 2012-2013 роках, зупинившись на особливостях їх конституційного провадження.

Свою увагу також суддя зосередила на основних підходах застосування Європейської конвенції і практики Європейського суду з прав людини в діяльності КСУ. Вона наголосила, що на сьогодні Суд застосував положення міжнародно-правових актів більш ніж у третині своїх рішень, а у справах, пов’язаних із захистом прав і свобод людини і громадянина, – більш ніж у половині.    

Крім того, судді Конституційного Суду України в ході дискусій із зарубіжними колегами обговорили ряд питань, які стосуються європейської моделі конституційного судочинства, новітніх тенденцій в діяльності конституційних судів Європи, контролю конституційності судової влади, а також конституційної юстиції в країнах нової демократії тощо.

У рамках конференції відбулися урочистості з нагоди 50-річчя Конституційного Суду Республіки Сербія – одного з найстаріших органів конституційної юрисдикції в Європі.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України