Візит українських конституціоналістів до Казахстану

Версія для друку

 

Візит українських конституціоналістів до Казахстану

 

Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін і суддя Наталя Шаптала 28–30 серпня 2012 року на запрошення Конституційної Ради Республіки Казахстан взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції „Конституція – основа соціальної модернізації держави і суспільства“ та урядових заходах, приурочених до Дня Конституції республіки. Науковий форум, організований Конституційною Радою Казахстану, проходив у Казахстані в містах Астана і Алмати.

У роботі конференції взяли участь найвищі державні керівники Республіки Казахстан, представники конституційних судів,   міжнародних організацій та правових інституцій, зокрема ООН, ОБСЄ, Венеціанської комісії Ради Європи, а також делегати від парламентів, судів, наукових кіл з більш як 20-ти країн.

Вітаючи присутніх з відкриттям конференції, Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв відзначив, що ухвалена в 1995 році конституція стала головним чинником казахстанського успіху в економічній і гуманітарній сферах. У конституції, підкреслив державний лідер, закладено фундамент як для успішної боротьби з наслідками глобальної економічної кризи, так і для перспективного оновлення країни під гаслом соціальної модернізації, що здійснюється владою  Казахстану.

У свою чергу Голова Конституційної Ради Казахстану Ігор Рогов підкреслив, що сьогоднішні економічні успіхи республіки стали можливими завдяки правильній і чітко вивіреній конституційній політиці. Все, чого ми досягли за ці роки, було зроблено у відповідності з буквою і духом конституції, сказав він.

Тема конституційних цінностей, забезпечення прав і свобод людини в складних умовах світової економічної кризи звучала у доповідях керівників органів конституційного судочинства, законодавчих, судових і правоохоронних органів, вчених-правознавців.

Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін виступив перед учасниками наукової дискусії з доповіддю „Права людини як конституційна цінність та їх захист конституційним судом“. Привітавши присутніх, Анатолій Головін високо оцінив проведення з нагоди Дня Конституції Казахстану традиційних правничих конференцій, що мають важливе значення для розвитку українсько-казахстанського співробітництва.

У ході виступу очільник Конституційного Суду України акцентував увагу на тому, що сучасні економічні проблеми вимагають зміни підходів до правового регулювання соціальної сфери. У зв’язку з цим особливого значення набувають положення конституцій, згідно з якими Україна і Казахстан є правовими і соціальними державами, а отже за будь-яких обставин людина, забезпечення її прав і свобод є визначальним. „Таким чином, приймаючи  необхідність і неминучість змін, у тому числі в законодавствах наших країн, хочу відзначити, що вони можливі тільки в рамках фундаментальних конституційних цінностей“, - підкреслив Анатолій Головін.

Голова Конституційного Суду України торкнувся також проблеми забезпечення державою в складних економічних умовах соціальних прав, широко закріплених в Конституції України. Дуже важливо, зауважив він, щоб законодавче врегулювання таких питань здійснювалося в рамках конституційних принципів, якісно і мудро.

Свою доповідь Анатолій Головін проілюстрував прикладами правових позицій, сформульованих в низці рішень Конституційного Суду України, які сприяють вдосконаленню законодавства щодо реалізації особистих, політичних, соціальних та економічних прав людини і громадянина.

Завершуючи виступ, очільник Конституційного Суду України відзначив, що конституціоналісти України і Казахстану неодноразово обмінювалися досвідом у ході науково-практичних конференцій, і висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю двох країн у цьому напрямку.

У рамках конференції Анатолій Головін і Наталя Шаптала провели низку робочих зустрічей зі своїми колегами з Австрії, Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Вірменії, Грузії, Естонії, Латвії, Литви, Молдови, Німеччини, Республіки Корея, Росії, Сербії, Таджикистану, Туреччини, Угорщини. Українська делегація також відвідала Конституційну Раду Казахстану і провела ділові переговори з її керівництвом. Крім того, представники КСУ завітали до Посольства і Генерального консульства України в Казахстані, що розташовані відповідно в Астані і Алмати. Судді поспілкувалися з керівництвом дипломатичних місій, обговорили  актуальні питання українсько-казахстанських відносин у правовій сфері. 

Під час перебування в Астані українські конституціоналісти на запрошення керівництва Республіки Казахстан взяли участь і в міжнародній конференції „Від заборони ядерних випробувань до світу, вільного від ядерної зброї“ (Антиядерний форум) з нагоди Міжнародного дня дій проти ядерних випробувань, що відзначається 29 серпня з ініціативи ООН. З великою промовою на форумі виступив Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Учасники заходу обговорили проблеми глобальної ядерної безпеки, торкнулися питань ключової ролі науковців у забезпеченні правових засад розвитку діалогу на тему без’ядерного світу.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України