В.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий взяв участь у підготовчому засіданні Кола Голів XIХ Конгресу Конференції європейських конституційних судів

Версія для друку

25.05.2022

Сьогодні, 25 травня, виконувач обов’язків Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий взяв участь у підготовчому засіданні Кола Голів XIХ Конгресу Конференції європейських конституційних судів (КЄКС). За рішенням Конституційного Суду Республіки Молдова, який зараз головує в Організації, роботу Конференції було перенесено в режим онлайн у зв’язку із збройною агресією Росії в Україні.

Учасники засідання обговорили робочі питання, пов’язані з підготовкою та проведенням наступного XІХ Конгресу КЄКС. Погоджено, що наступний Конгрес відбудеться 21-24 травня 2024 року у місті Кишинів (Республіка Молдова) і буде присвячений темі: „Форми та межі прояву суддівської стриманості: приклад конституційних судів“. Додатково буде досліджено тему «Конституційне правосуддя та поділ влади».

Під час сьогоднішнього засідання учасники визначили коло гостей та спостерігачів, робочі мови, порядок підготовки анкети та опрацювання національних доповідей, а також  залучення Венеційської Комісії до роботи у Конгресі КЄКС. Генеральним доповідачем на Конференції буде Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Домніка Маноле.

Окрему увагу під час засідання було присвячено результатам, розпочатого 20 квітня 2022 року голосування членів Конференції про припинення членства конституційних судів РФ і Республіки Білорусь у Всесвітній конференції конституційного правосуддя (ВККП). Раніше з такою ініціативою разом з Конституційним Судом України виступила низка судів-членів КЄКС.

У розвиток цього, також ініційовано питання внесення змін до статті 9 Статуту Всесвітньої конференції конституційного правосуддя ВККП аби передбачити можливість припинення членства конституційних судів, які грубо порушили основоположні принципи, на яких базується її діяльність та не дотримуються спільних цінностей.

Підтримані більшістю членів, обидві пропозиції будуть представлені Конституційним Судом Молдови в ході засідання Бюро ВККП на початку червня.

Під час засідання в.о. Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий висловив вдячність колегам за листи солідарності, так само як за моральну, професійну та інституційну підтримку.

Він наголосив, що попри складну ситуацію, щоденні людські жертви, руйнування у багатьох регіонах, сигнали повітряної тривоги, стрімке погіршення ситуації на сході та півдні України, Конституційний Суд України продовжує працювати та ухвалювати рішення. „Від часів Другої світової війни ніхто не міг подумати, що таке може статися знову, адже європейський та світовий порядок ґрунтуються на спільних цінностях – людській гідності, людських правах, правовладді та демократії“, - наголосив Сергій Головатий.  Він щиро подякував усім присутнім за підтримку в голосуванні про позбавлення членства в КЄКС Конституційних судів Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Підбиваючи підсумки засідання, Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Домніка Маноле від імені усіх присутніх побажала Українському народові якнайскорішого миру.

 

Довідково. Діяльність Конференції європейських конституційних судів було започатковано в 1972 році з ініціативи Конституційного Суду Югославії, який організував у місті Дубровник зустріч голів конституційних судів Австрії, Італії та Німеччини з метою обміну досвідом і підтримання взаємних контактів між судами. У подальшому такі зустрічі набули регулярного характеру, а коло їх учасників розширювалось.

Впродовж п’ятьох десятиріч Конференція з невеликого ексклюзивного круглого столу перетворилася на справжній форум загальноєвропейського масштабу для регулярного, широкого та багатостороннього обміну думками, ідеями та досвідом. Конференція являє собою найбільш представницьку платформу, що об’єднує всі європейські конституційні суди і забезпечує можливість участі в її роботі на найвищому рівні. Членство в Конференції є з одного боку визнанням досягнень органів конституційної юрисдикції в галузі конституційного судочинства європейського рівня, а з другого – сприяє не лише вивченню судової практики інших держав та залученню до процесів глобалізації конституційної юрисдикції, а й посиленню як багатостороннього, так і двостороннього співробітництва.

За період 1972-2022 років було проведено 18 форумів, які стали визнаною платформою міжнародного співробітництва в галузі конституційного правосуддя.

Конституційний Суд України є повноправним членом Конференції європейських конституційних судів з жовтня 2000 року.

       

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України