В.о. Голови КСУ Віктор Кривенко та суддя КСУ Станіслав Шевчук взяли участь у V Міжнародному судово-правовому форумі

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

В.о. Голови КСУ Віктор Кривенко та суддя КСУ Станіслав Шевчук взяли участь у V Міжнародному судово-правовому форумі

 

14 червня 2017 року в.о. Голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко та суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяли участь у V міжнародному судово-правовому форумі - традиційному науково-практичному заході, який проводить газета «Юридична практика».

Захід організовано за підтримки Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

Метою форуму стало обговорення головних досягнень судової реформи та подальші кроки в цьому напрямку, аналіз тенденцій актуальних практик (податкових, трудових, банківських спорів та спорів з митницею, кримінальної відповідальності, захисту прав власності та банкрутства), ознайомлення з міжнародним досвідом функціонування інституту конституційної скарги.

З вітальними словами до присутніх звернулися голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков і шеф-редактор газети «Юридична практика» Рустам Колесник.

Також зі вступною промовою виступив заступник Глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи, секретар Конституційної комісії Олексій Філатов. Він розповів про складові судової реформи: інституційну, процесуальну, кадрову та зазначив, що кожен з цих напрямів має певний прогрес (зміни до законодавства, створення нових інституцій, оновлення складу ВККС, ВРП тощо).

Першу сесію на тему «Головні індикатори змін у сфері правосуддя» відкрив в.о. Голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко. Він виступив з доповіддю на тему «Конституційні новації в діяльності Конституційного Суду України: складнощі імплементації», яку присвятив аналітичному дослідженню змін, які було внесено до положень Основного Закону України в частині, якою регулюється діяльність Конституційного Суду, а також виклав своє бачення шляхів їх розвитку та реалізації на законодавчому рівні.

Віктор Кривенко зазначив, що внесення змін до Основного Закону України по-суті є політичним рішенням, а його переведення у юридичну площину потребує системних змін діючого законодавства, яким врегульовано діяльність не тільки системи судів загальною юрисдикції та Конституційного Суду України, а й інших органів державної влади України.

 Суддя відмітив, що новели в частині конституційного регулювання діяльності Конституційного Суду стосуються не лише повноважень та конституційного статусу, а й практично всіх аспектів його функціонування, у тому числі гарантій незалежності, недоторканності суддів,  порядку та умов їх призначення і звільнення тощо. Ці суттєві зміни потребують оновлення законодавчої бази вітчизняного конституційного судочинства.

В.о. Голови КСУ Віктор Кривенко зауважив, що громадяни правової Української держави протягом 9 місяців позбавлені можливості безпосереднього доступу до конституційного правосуддя, оскільки інститут тлумачення Конституції та законів України за їх зверненням ліквідовано, а інститут конституційної скарги де-факто не запроваджено. Він також нагадав, що від часу набуття чинності нової редакцією Конституції до КСУ вже надійшло близько ста конституційних скарг від юридичних та фізичних осіб.

Завершуючи виступ Віктор Кривенко висловив розуміння прагнення народних обранців прийняти якісний у правовому розумінні закон, яким будуть всебічно та юридично бездоганно врегульовані всі питання, пов’язані із діяльністю КСУ в нових умовах. Однак він звернув увагу на те, що головним завданням нового закону є не підвищення грошового утримання суддів та поліпшення умов їх праці, або інші питання, які стали каменем спотикання при його розгляді, а забезпечення безпосереднього доступу громадян до конституційного правосуддя за захистом своїх гарантованих конституційних прав, свобод та законних інтересів.

В рамках цієї сесії учасники обговорили зміни судової системи, принципи і засади формування суддівського корпусу, а також питання забезпечення незалежності суддів та офіційного тлумачення законів.

Свої доповіді також представили голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, голова Ради суддів України, суддя Верховного Суду України Валентина Сімоненко,  партнер ЮК EQUITY Олег Маліневський.

Під час другої сесії «Конституційна скарга: міжнародний досвід» свою доповідь на тему «Концепт на замовлення: як має змінитися алгоритм діяльності КСУ після запровадження механізму прямого доступу для громадян?» представив суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

Він розповів, що запровадження конституційної скарги стане імпульсом для розвитку конституційного права і зміцнення авторитету КС, адже це потужний механізм, який потрібен для зміцнення конституційної демократії та захисту прав людини, в тому числі і від політиків, а саме від законів, які приймає Парламент.

Суддя КСУ підкреслив, що Конституційний Суд, як суд над законами, має захищати Конституцію, а Конституція – людину, її конституційні права і свободи, які є обмеженням державної влади та «запобіжником» її свавілля.

Станіслав Шевчук розповів що відсутність закону ставить під питання розгляд конституційних скарг. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції органи державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами. У свою чергу, ч.4 ст.55 Конституції встановлює, що порядок звернення до КС з конституційною скаргою визначено законом. Отже, для того, щоб Суд міг здійснювати свої повноваження щодо конституційної скарги, необхідний закон, який передбачив би процедуру її подання та розгляду.

Якщо парламент протягом тривалого часу буде блокувати це питання, не залишиться нічого іншого, як спробувати забезпечити реалізацію права громадян на конституційну скаргу шляхом внесення змін до регламенту КСУ, продовжив суддя, хоча питання легітимності такого кроку спричинить численні дискусії у суспільстві.

Голова Конституційного Суду Молдови (2011-2017 ) Александру Тенасє розповів про особливості законодавчого регулювання інституту конституційної скарги в Молдові. Він поділився досвідом забезпечення доступу громадян до конституційного правосуддя у своїй країні. «Якщо цей механізм в Україні почне повноцінно працювати, то ви не впізнаєте свою судову систему», -  запевнив Александру Тенасє.

При цьому іноземний гість підкреслив, що в сильному Конституційному Суді не зацікавлений жоден парламент світу, оскільки жодна влада не погодиться з тим, щоб суд  визнавав її рішення неконституційними.

Голова Конституційного Суду Грузії (2006 – 2016), міністр юстиції Грузії (2004 ), член Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) (2006-2015), професор Державного університету Іллі (Грузія) Георгій Папуашвілі зазначив, що обрана Україною модель конституційної скарги дуже схожа на ту, яка вже давно і досить успішно функціонує в Грузії. Він розповів, що в його державі функціонує нормативна конституційна скарга, правда, такого фільтру, як необхідність вичерпання всіх національних механізмів юридичного захисту, який був передбачений українським законодавцем для доступу громадян до Конституційного Суду, в Грузії немає.

Доповіді викликали жвавий інтерес учасників заходу, які мали змогу задати питання доповідачам.

V міжнародний судово-правовий форум став майданчиком для професійних дискусій та обміну думками представників професійного юридичної спільноти - суддів, адвокатів, прокурорів, представників юридичного бізнесу, органів влади, відомих вчених, вітчизняних і міжнародних експертів.

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України