Вийшов друком черговий номер «Вісника Конституційного Суду України»

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

Вийшов друком черговий номер «Вісника Конституційного Суду України»

 

Побачив світ шостий номер загальнодержавного періодичного видання «Вісник Конституційного Суду України» за 2016 рік.

Відкриває номер традиційна рубрика «Акти Конституційного Суду України», яка містить рішення, ухвалені Конституційним Судом України у першому півріччі  2016 року, а також окремі думки суддів КСУ.  

У рубриці «Теорія і практика конституційної юрисдикції» надруковано статтю доктора юридичних наук, професора, завідувача кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», судді Конституційного Суду України у відставці Миколи Козюбри «Теорія юридичної аргументації та її особливості в конституційному судочинстві». У статті розглядається процес становлення та розвитку теорії юридичної аргументації, розкриваються основні етапи еволюції її моделей – від силогістично-дедуктивної до цілісної, або когерентної. Значна увага приділяється аналізу особливостей юридичної аргументації в конституційному судочинстві порівняно з судочинством судів загальної юрисдикції, що обумовлено специфікою природи конституційного суду, здійснюваного ним конституційного контролю, його повноважень, принципів конституційного судочинства тощо.   

Стаття судді Конституційного Суду України Наталі Шаптали «Співвідношення конституційних прав і свобод людини і громадянина та забезпечення національної безпеки України» присвячена дослідженню питання дотримання та гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина у співвідношенні з інтересами суспільства в цілому та забезпечення національної безпеки держави, а також можливість обмеження таких прав і свобод зі збереження їх пропорційності та обґрунтованості.

Також читачі мають нагоду ознайомитися зі статтею доктора юридичних наук, доцента, завідувача кафедри правосуддя юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича  Оксани Щербанюк  «Удосконалення нормативно-правового забезпечення діяльності Конституційного Суду України як шлях до формування європейської моделі конституційного судочинства», що аналізує проект Закону України «Про Конституційний Суд України та засади конституційного судочинства». Автор досліджує особливості правового регулювання європейських конституційних судів, пропонує зміни нормативно-правового забезпечення Конституційного Суду України та робить висновок про те, що вдосконалення нормативно-правового забезпечення діяльності Конституційного Суду України є шляхом для формування європейської моделі конституційного судочинства.     

Рубрика «З історії вітчизняної конституційної юстиції» представляє статтю доктора юридичних наук, судді Конституційного Суду України Михайла Гультая «Засади вітчизняного конституціоналізму за козацької доби», в якій автор продовжує дослідження питань, пов’язаних із виникненням та утвердженням у вітчизняному соціумі суспільно-політичного та правового явища конституціоналізму. Публікація присвячена аналізу принципів і засад врегулювання суспільних відносин в Україні за часів Козацької держави.

Неабияк зацікавить читачів рубрика «Конференції, симпозіуми, колоквіуми», в якій надруковано доповідь судді Конституційного Суду України Олександра Тупицького «Повноваження Конституційного Суду України та ефективність національних засобів індивідуального доступу до конституційного правосуддя», яка була представлена на Міжнародному стамбульському правничому конгресі, що відбувся 17-19 жовтня 2016 року в м. Стамбул (Турецька Республіка). Також у цій рубриці містяться тези доповіді доктора юридичних наук, судді Конституційного Суду України Ігоря Сліденка «Політизація конституційних судів: причини та наслідки». Доповідь була представлена на 18-ому Міжнародному конгресі «Конституційне право – суддя та політика», що відбувся 14-15 жовтня 2016 року в м. Регенсбурзі (ФРН).    

Доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка Сергій Рабінович у рубриці «Рецензії, відгуки, коментарі» представив на суд читачів статтю «Соціальні передумови конституційної державності в Україні: методологічні аспекти дослідження», яка разом з тим є рецензією на монографію В’ячеслава Джуня «Соціологія конституційного права. Теоретико-методологічні основи».

У традиційній рубриці «Зовнішні зв’язки» міститься перелік заходів, в яких брали участь судді Конституційного Суду України у січні-жовтні 2016 року.

На одній зі сторінок «Вісника» надруковано огляд Міжнародної конференції «Конституційний контроль і процеси демократичної трансформації у сучасному суспільстві», організованої Конституційним Судом України спільно з Європейською Комісією «За демократію через право (Венеціанська комісія) Координатором проектів ОБСЄ в Україні та Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва (IRZ), яка відбулася у жовтні 2016 року в м. Києві з нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду України.

 На читачів «Вісника» чекає також розповідь про відкриття V Літньої школи конституційного права «Верховенство права і конституціоналізм», яка проходила у стінах єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні влітку 2016 року за участі судді Конституційного Суду України, професора, член-кореспондента НАПрН України, судді Європейського суду з прав людини ad hoc Станіслава Шевчука, Заступника Глави Адміністрації Президента України, секретаря Конституційної Комісії, координатора Ради з питань судової реформи Олексія Філатова, Національного радника з правових програм Відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександра Водяннікова. У рамках роботи школи було розглянуто низку актуальних проблем конституційного права, належної правової процедури, верховенства права, а також системи захисту прав людини, що склалася в європейській правовій традиції.

Крім наукових робіт, на сторінках «Вісника КСУ» надруковано підсумки конкурсу на кращу наукову статтю з конституційно-правової тематики, пов’язаної із захистом прав і свобод людини і громадянина, який відбувся у рамках Всеукраїнського тижня права у грудні 2016 року та названо імена переможців.   

За оцінками журі, до складу якого увійшли члени Редакційної ради „Вісника Конституційного Суду України“, переможцями визначені  Скрипник Андрій Володимирович, студент-магістрант 5 курсу Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (стаття „Право на правову допомогу: трансформація в аспекті конституційно-правової реформи“), який посів перше місце. На другому місці − Нога Петро Петрович, студент-магістрант 5 курсу Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (стаття „Проблеми реалізації права на медичну допомогу в сфері трансплантології“). Почесне третє місце у Яреги Ганни Зіновіївни, студентки 2 курсу юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка (стаття „Критерії прийнятності (фільтри) конституційних скарг у європейських державах: порівняльно-правовий аналіз“).

На останніх сторінках журналу анонсовано вихід нового двотомного видання, присвяченого пам’яті відомого вітчизняного вченого-юриста, судді Конституційного Суду України  у відставці Павла Борисовича Євграфова. До збірника увійшли наукові праці вченого, що відображають його наукову і практичну діяльність, акти Конституційного Суду України у справах судді-доповідача П.Б. Євграфова, його окремі думки, а також актуальні інтерв’ю українських ЗМІ.

Остання сторінка видання містить вимоги до наукових статей  майбутніх авторів стосовно їхнього викладу на сторінках журналу.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України