Вийшов друком черговий номер видання "Вісник Конституційного Суду України"

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

Вийшов друком черговий номер видання

«Вісник Конституційного Суду України»

 

 

Побачив світ четвертий номер загальнодержавного періодичного видання «Вісник Конституційного Суду України» за 2015 рік.

Відкриває номер привітання суддів Конституційного Суду України з визначним державним святом – Днем Незалежності України.

У традиційній рубриці «Акти Конституційного Суду України» опубліковано Висновок Конституційного Суду України від 19 червня 2015 року у справі за зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо недоторканості народних депутатів та суддів вимогам статей 157 і 158 Конституції України та окремі думки суддів Конституційного Суду України стосовно цього висновку.

У наступному розділі журналу надруковано матеріали круглого столу «Науково-доктринальне забезпечення розвитку конституційної юстиції в Україні», що відбувся в Конституційному Суді України з нагоди 19-ї річниці Конституції України. Огляд круглого столу, в якому взяли участь голова та судді Конституційного Суду України, судді Конституційного Суду України у відставці та науково-педагогічні працівники в галузі конституційного права підготувало Управління правової експертизи Секретаріату Конституційного Суду України.

Наступні сторінки видання знайомлять читачів зі статтями вчених-правників з питань конституційного та міжнародного права, які брали участь у круглому столі  «Науково-доктринальне забезпечення розвитку конституційної юстиції в Україні».

Стаття доктора юридичних наук, професора, ректора Донецького національного університету Романа Гринюка та старшого викладача кафедри конституційного, міжнародного і кримінального права Донецького національного університету Олени Багрій «До питання про доцільність визнання презумпції конституційності нормативно-правових актів у контексті забезпечення верховенства Конституції України» дає аналіз законодавства, судової практики, конституційної доктрини деяких зарубіжних країн щодо сутності презумпції конституційності, зокрема її матеріального та процесуального аспектів. Автори формулюють низку аргументів, які ставлять під сумнів узгодженість такої презумпції в матеріальному значенні із принципом верховенства Конституції України, а в процесуальному – із особливостями конституційного провадження. Тому на сучасному етапі конституційного будівництва пропонується трактування презумпції конституційності як засобу самообмеження влади конституційного суду із визнання правових актів неконституційними.

У статті «Відновлення дії Конституції України та зміна форми правління як засіб поновлення конституційного ладу» доктора юридичних наук, професора кафедри конституційного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Віктора Колісника з’ясовуються проблемні аспекти конституційної реформи 2004 року і відновлення дії Конституції України в 2014 році. В ній також розкрито деякі засади конституційного ладу і стан їх дотримання в Україні.

Кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Володимир Кравчук у своїй статті «Особливості конституційно-правового статусу суддів Конституційного Суду України» аналізує вітчизняне конституційне законодавство про судоустрій і статус суддів, узагальнює основні наукові підходи до розуміння категорії «конституційно-правовий статус суддів Конституційного Суду України» та розглядає основні структурні елементи конституційно-правового статусу суддів Конституційного Суду України.

Статтю «Проблеми інституційної незалежності Конституційного Суду України: уроки європейського досвіду» доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України, завідувач кафедри теорії та історії держави і права ДВНЗ «Ужгородський національний університет» Василь Лемак присвятив основним характеристикам конституційного правосуддя в Україні, а також проаналізував рівень гарантій незалежності та ефективності Конституційного Суду України.

У статті «Правова природа актів Конституційного Суду України та їх роль у розвитку науки конституційного права» доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олег Марцеляк дає аналіз існуючих наукових підходів до характеристики актів Конституційного Суду України, їх юридичної сили, місця в системі правових актів України, робить висновки щодо удосконалення їх правової природи.

Доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права Національного університету «Одеська юридична академія» Наталя Мішина у своїй статті «Проблеми доктринального супроводження розвитку конституційної юстиції в Україні» розповідає про можливі шляхи підвищення якості науково-експертних висновків фахівців, що надаються за листом-запитом судді-доповідача Конституційного Суду України. Автором пропонується використати досвід зарубіжних країн для підвищення зацікавленості науковців у доктринальному супроводженні діяльності Конституційного Суду України.

У статті «Особливості законодавчого регулювання компетенції органів конституційного правосуддя в європейських державах» доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ніна Мяловицька визначає узагальнене поняття «конституційне правосуддя», і одночасно охарактеризовує органи, що його здійснюють. Крім того, стаття досліджує питання предметної компетенції органів конституційного правосуддя в європейських державах.

Доктор юридичних наук, професор, завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, заслужений юрист України, академік НАПрН України Наталя Оніщенко у своїй статті «Конституційний процес: до питання про термінологічну визначеність і сутнісну спрямованість» досліджує значення дефініцій для подолання колізій і суперечностей у законодавчій базі. Ілюстративним матеріалом у цьому контексті є форми народного волевиявлення. Окремий вектор викладу статті пов’язаний із характеристикою категорії «форми державного правління» в контексті категорії «форма держави».

Стаття «Конституційний Суд України і динаміка конституційного порядку» доктора юридичних наук, директора НДІ порівняльного публічного права та міжнародного права Ужгородського університету Михайла Савчина розкриває роль конституційної юстиції у розвитку конституційної матерії.  В ній, зокрема, проаналізовано природу конституційної динаміки у контексті установчої легітимності, яка зумовлює цілісне та динамічне тлумачення конституційних явищ і процесів конституційними судами, а також методику застосування положень Конституції України як норм прямої дії.

Зацікавить читачів і стаття доктора юридичних наук, доцента, доцента кафедри конституційного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольги Совгирі «Конституційно-процесуальне право України як навчальна дисципліна: перспективи формування», в якій досліджуються проблеми формування конституційно-процесуального права України як галузі права, науки та навчальної дисципліни. Автор аналізує погляди провідних українських науковців щодо зазначеної проблематики та наводить власну позицію щодо структури сучасного конституційно-процесуального права України. Також у статті висвітлюються методологічні проблеми викладання навчальної дисципліни «Конституційно-процесуальне право» та пропонуються шляхи її вирішення.

Останню сторінку «Вісника Конституційного Суду України» прикрашає привітання з днем народження липневого ювіляра – суддю Конституційного Суду України у відставці, заслуженого юриста України Юрія Івановича Нікітіна.

Електронний варіант четвертого номеру журналу «Вісник Конституційного Суду України» можна переглянути на офіційному сайті КСУ в рубриці «Вісник».

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України