Вийшов друком черговий номер видання "Вісник Конституційного Суду України", присвячений 20-й річниці заснування єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні

Версія для друку

Сектор інформаційно-аналітичної роботи

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

Вийшов друком черговий номер видання «Вісник Конституційного Суду України», присвячений 20-й річниці заснування єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні

 

Побачив світ четвертий-п’ятий номер загальнодержавного періодичного видання «Вісник Конституційного Суду України» за 2016 рік, присвячений визначній даті – 20-річчю заснування Конституційного Суду України.

З нагоди ювілею Конституційного Суду України на перших сторінках «Вісника» розміщені привітання Президента України Петра Порошенка, Голови Верховної Ради Андрія Парубія, Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, а також очільників Верховного Суду України Ярослава Романюка, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Бориса Гулька, Вищого господарського суду України Богдана Львова й Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла. Не оминули увагою 20-річчя Суду і Голова Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Джанні Букіккіо, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки, головуючий Всесвітньої конференції конституційного правосуддя Дейнюс Жалімас, Голова Конституційного Суду Грузії, головуючий Конференції європейських конституційних судів Георгій Папуашвілі, Головуючий Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів Александру Тенасе.       

 «16 жовтня 2016 року виповнюється 20 років з дня ухвалення Верховною Радою України Закону України «Про Конституційний Суд України». З прийняттям цього справді історичного правового акта де-факто розпочалася діяльність єдиного органу конституційної юрисдикції в Українській державі». Цими словами розпочинає свою статтю «Двадцять років вітчизняної конституційної юрисдикції: здобутки та перспективи» доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України, Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, в якій досліджується процес становлення та остаточного утвердження  вітчизняного інституту конституційного правосуддя. В контексті основних напрямів судової реформи визначаються перспективи подальшого удосконалення діяльності Конституційного Суду України щодо захисту гарантованих Конституцією України прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина в Українській державі.

У ювілейному випуску журналу опубліковані й інші  матеріали, такі, зокрема, як рубрика «Сторінками історії Конституційного Суду України», що розповідає про історію єдиного органу конституційної юрисдикції – починаючи від ухвалення Верховною Радою Закону про Конституційний Суд України (1992 р.) і призначення його Головою ученого-правознавця Леоніда Юзькова до сьогодення.

Сторінки історії доповнюють архівні фотоматеріали, при перегляді яких ти ніби сам стаєш учасником цих подій. З фотографій ми дізнаємося про насичене професійне життя Суду, його активну міжнародну діяльність. Особливу увагу приділено і внутрішньому життю інституції, зокрема відзначенню пам’ятних, професійних, загальнонаціональних свят, таких, як День вшанування ветеранів – учасників бойових дій, День захисту дітей, Всеукраїнське свято вишиванки.

 

 Крім того, Конституційний Суд України традиційно проводить різноманітні заходи для ознайомлення молоді з роботою єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні, зокрема оглядові екскурсії для студентів та школярів навчальних закладів, громадських організацій, членів офіційних делегацій, що також знайшло своє відображення на сторінках журналу. Не оминули  увагою упорядники номера і благодійну діяльність, якою протягом багатьох років займаються працівники Конституційного Суду України.

Окрему частину журналу приділено рубриці «Спогади суддів Конституційного Суду України у відставці», що  говорить сама за себе. На цих сторінках  судді першого складу Конституційного Суду України розповідають про роки роботи в Суді, щиро діляться з читачем своїми спогадами. Бо їм є що згадати, адже за їхніми плечима – гідний поваги життєвий шлях, позначений достойними справами на благо держави й українського народу.

Зацікавить читачів і виступ доктора права, професора, судді Федерального суду претензій США Богдана Футея «20 років Конституції», присвячений 20-й річниці Конституції України, який був виголошений в Посольстві України у США 28 червня 2016 р. Журнал подає його у перекладі з англійської мови.

У статті кандидата юридичних наук Юрія Георгієвського  «Оптимізація співвідношення деконцентрації і децентралізації як вимога конституційної модернізації» проведено аналіз співвідношення деконцентрації і децентралізації в Україні з позиції пошуку шляхів його оптимізації. Спираючись на міжнародний досвід, автор доводить необхідність наділення територіальних громад чітко визначеною компетенцією, а також обмеження контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування з боку центральної влади. Крім того, автор пропонує спростити модель побудови системи органів публічної адміністрації з урахуванням принципу функціональної децентралізації за основними видами публічних послуг, що ними надаються.

Також читачі мають змогу ознайомитися зі статтею кандидата юридичних наук, судді Конституційного Суду України Олександра Касмініна  «Актуальні питання захисту права на працю та права на соціальний захист громадян Конституційним Судом України. В ній автор досліджує актуальні питання захисту конституційних прав на працю та на соціальний захист громадян Конституційним Судом України. У статті проаналізовано рішення Конституційного Суду України з цієї проблеми, на підставі чого сформульовано певні пропозиції щодо ефективного захисту прав і свобод людини. Крім того, автор наголошує на важливості рішень Конституційного Суду України для вдосконалення правового механізму захисту конституційних прав на працю та на соціальний захист. Окрему увагу приділено інституту конституційної скарги. 

У статті доктора юридичних наук, професора, судді Конституційного Суду України Віктора Колісника «Сприйняття ідей конституціоналізму на тлі штучної міфологізації масової свідомості» з’ясовується вплив штучної міфологізації масової свідомості українського суспільства на формування, сприйняття головних ідей сучасного конституціоналізму та їх запровадження до державотворчої практики.

Доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України, суддя Конституційного Суду України у відставці Михайло Костицький представив на розгляд читачів свою статтю «Про античні витоки розуміння права (правності) і закону (законності) та можливість їх врахування в сучасному конституційному судочинстві», яка присвячена питанням розуміння права (правності) і закону (законності) у філософії права античної Греції як основи і джерела сучасного європейського правового світогляду; показано їх відмінності та взаємозвʼязок. Повернення до витоків сприятиме чіткішому розумінню головного принципу конституційного судочинства – верховенства права.

У ювілейному числі вісника надруковано також статтю доктора юридичних наук, професора, судді Конституційного Суду України Миколи Мельника і кандидата юридичних наук, доцента кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка Сергія Різника «Про межі конституційної юрисдикції  та пряму дію норм Конституції України при здійсненні правосуддя», що присвячена дослідженню актуальної проблеми забезпечення належного правосуддя судами загальної юрисдикції через призму застосування принципу верховенства Конституції України та прямої дії її норм. Розглядаються питання взаємодії Конституційного Суду України та судів загальної юрисдикції у справі реалізації головного обов’язку держави – утвердження та забезпечення прав і свобод людини. Автори акцентують на теоретичних та практичних проблемах, які в контексті здійснення конституційної реформи в Україні з новою силою постануть перед суспільством і фаховим середовищем, якщо вчасно не буде вжито необхідних заходів. Особливу увагу зосереджено на визначенні меж конституційної юрисдикції, в тому числі в контексті запровадження інституту конституційної скарги.

У статті «Форма державного правління: до пошуку конституційної моделі в Україні»  доктора юридичних наук, професора, завідувача кафедри теорії держави і права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, президента НАПрН України Олександра Петришина розглядаються питання методології дослідження форм правління, особливості основних форм державного правління, їх переваги та недоліки у контексті проблем формування сучасної державності, етапи становлення форми правління в конституційному процесі України. Окрему увагу автор присвячує дослідженню феномену змішаної форми правління, її становленню, характерним ознакам та різновидам: президентсько-парламентської та парламентсько-президентської.

Стаття кандидата юридичних наук, доцента кафедри конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, члена Конституційної Комісії від Української Гельсінської спілки з прав людини Всеволода Речицького «До питання про конституційно-правові гарантії народного суверенітету в Україні» присвячена питанням конституційних гарантій народного суверенітету в Україні. З особливою увагою автор аналізує відповідні норми Конституції України 1996 року та Закону України „Про всеукраїнський референдум“ від 6 листопада 2012 року. Зокрема, йдеться про особливу роль статті 5 Основного Закону України для правильного визначення процедури внесення змін до Конституції України в умовах глибокої політичної кризи. Авторська позиція полягає в тому, що у випадку потенційно можливої узурпації народного повновладдя Українською державою або її органами відновлення конституційного ладу має здійснюватися шляхом реалізації процесуального потенціалу статті 5 Основного Закону України, тобто за допомогою інституту прямої демократії – всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

Враховуючи ту обставину, що конституційна система України не передбачає права народу на демократичне повстання, автор звертає увагу на особливу роль Закону України „Про всеукраїнський референдум“ 2012 року як важливу гарантію народного суверенітету в Україні.

Доктор юридичних наук, суддя Конституційного Суду України Ігор Сліденко у статті «Абсолютне в праві, або аксіоматичність базисних категорій сучасного конституційного права (конституціоналізм)» пропонує аналіз аксіоматичної категорії – конституціоналізм – як форми і змісту екзистенції конституційного права. У статті досліджується динаміка наукового пошуку дефініції конституціоналізму – базисної категорії сучасного конституційного права. Автор зосереджує увагу на відсутності адекватного збалансованого підходу до розуміння конституціоналізму. Разом із тим пропонує нову методологію підходу щодо визначення та розкриття сутності цієї конституційної категорії.

Стаття «Зміни до Основного Закону України щодо правосуддя» (конституційно-юрисдикційний зріз) кандидата юридичних наук, доцента, доктора права, заслуженого юриста України, судді Конституційного Суду України у відставці Петра Стецюка аналізує зміни до Основного Закону держави щодо правосуддя в частині організації та діяльності Конституційного Суду України, зокрема щодо запровадження інституту конституційної скарги, вилучення з повноважень Конституційного Суду України права офіційного тлумачення законів України, посилення гарантій незалежності та недоторканності суддів Конституційного Суду України. Петро Стецюк  звертає увагу на конституційні зміни, обґрунтованість яких є недостатньою, та необхідність кардинальної зміни існуючого порядку формування складу Конституційного Суду України.

У статті кандидата юридичних наук, судді Конституційного Суду України Наталі Шаптали «Викладення резолютивної частини рішення  Конституційного Суду України» досліджується питання побудови структури судових рішень судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України. Зокрема, звернуто увагу на важливість дотримання вимог законності, обґрунтованості, повноти, чіткості судових рішень у контексті ефективного забезпечення реалізації права особи на судовий захист. Крім того, розглянуто особливості викладення резолютивної частини рішень Конституційного Суду України з урахуванням його статусу і правового регулювання.

Не залишиться без уваги і стаття доцента, кандидата юридичних наук, судді Конституційного Суду України у відставці Віктора Шишкіна «Конституційні основи правового реагування органів державної влади на акти воєнної агресії», яка розповідає про конституційні приписи правового реагування органів державної влади України на воєнну агресію, що розглядаються як їх зобов’язання. Висловлюється застереження щодо підміни в юридичних визначеннях факту агресії, внаслідок чого продукуються помилкові правові регулятори, а також прогнозуються можливі негативні наслідки для суверенітету України, її територіальної цілісності, міжнародної правосуб’єктності, забезпечення прав громадян у зв’язку з неналежним правовим реагуванням органів влади України на воєнну агресію Російської Федерації.

Стаття «Невидимі» поправки до конституції: роль конституційного суду» професора Вільнюського університету імені Миколаса Ромеріса, судді Конституційного Суду Литовської Республіки у відставці Томи Бірмонтієне присвячена питанням повноважень конституційних судів щодо здійснення конституційного контролю змін до Основного Закону держави, реалізація яких виявляє дуалістичну природу їхніх рішень. Автор доводить, що повноваження органів конституційного контролю не безмежні, вони не можуть конкурувати з загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права або цінностями, закріпленими в самій конституції.

Крім наукових робіт, у виданні надруковані вимоги до статей, надісланих на конкурс, який відбудеться в Конституційному Суді України в рамках Всеукраїнського тижня права 5-9 грудня 2016 року.

Остання сторінка видання містить вимоги до наукових статей  майбутніх авторів стосовно їхнього викладу на сторінках журналу.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України