Юридична практика: Конституційний Суд України визнав конституційною санкцію частини 6 статті 481 Митного кодексу України (6 вересня, 2023)

Версія для друку

Юридична практика, 6 вересня 2023 р.

Конституційний Суд України визнав конституційною санкцію частини 6 статті 481 Митного кодексу України

Перший сенат Конституційного Суду України на пленарному засіданні 6 вересня 2023 року ухвалив рішення у справі за конституційною скаргою Ван Колка Фредеріка Йоганнеса щодо відповідності Конституції України абзацу 2 частини 6 статті 481 Митного кодексу України. Про це інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.

Суддя-доповідач у цій справі – Ольга Совгиря.

Ван Колк Фредерік Йоганнес звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність частинам 1, 4 статті 41, статті 48, частині 2 статті 61 Конституції України (конституційність) абзац 2 частини 6 статті 481 Кодексу.

Частиною 6 статті 481 Кодексу передбачено, що „перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів“.

Предметом конституційного контролю у цій справі була санкція частини 6 статті 481 Кодексу.

Конституційний Суд України звертає увагу на те, що в контексті перевірки санкції частини 6 статті 481 Кодексу на відповідність частині 2 статті 61 Конституції України, якою закріплено принцип індивідуалізації юридичної відповідальності, оспорюване положення Кодексу слід розглядати у системному взаємозв’язку з іншими частинами статті 481 Кодексу.

У рішенні зазначено, що установлення оспорюваним положенням Кодексу альтернативних видів основних адміністративних стягнень – штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації транспортного засобу – уможливлює індивідуалізацію судом адміністративного стягнення з урахуванням усієї сукупності обставин справи у межах законодавчо визначеної санкції та, як наслідок, реалізацію принципу індивідуалізації юридичної відповідальності під час притягнення особи до адміністративної відповідальності на підставі частини 6 статті 481 Кодексу.

Ураховуючи наведене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що абзац 2 частини 6 статті 481 Кодексу не суперечить частині 2 статті 61 Конституції України.

Згідно з Конституцією України, юридичними позиціями Конституційного Суду України, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини гарантоване частиною 1 статті 41 Конституції України право власності не є абсолютним і може зазнавати обмежень. Проте будь-яке втручання у право власності має ґрунтуватися на законі, бути спрямованим на досягнення легітимної мети та пропорційним, тобто забезпечувати справедливий баланс між інтересами суспільства і цим правом. Конституційний Суд України вважає, що санкція частини 6 статті 481 Кодексу не суперечить вимозі юридичної визначеності та забезпечує законне втручання у право власності особи в розумінні практики тлумачення Європейським судом з прав людини статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

Зі змісту абзацу 2 частини 6 статті 481 Кодексу випливає, що законодавець визначив справедливу міру адміністративної відповідальності для досягнення легітимної мети, унаслідок чого суди можуть забезпечити індивідуалізацію такої відповідальності залежно від обставин справи, не покладаючи на особу індивідуального і надмірного тягаря. Тому санкція частини 6 статті 481 Кодексу створює належне нормативне підґрунтя для досягнення справедливого балансу між загальним інтересом і захистом права власності та відповідає принципу верховенства права, зокрема такій його вимозі, як принцип пропорційності.

У своєму рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що санкція частини 6 статті 481 Кодексу не суперечить положенням частини 1 статті 8, частин 1, 4 статті 41, частини 1 статті 64 Конституції України.

Тож КСУ визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), абзац 2 частини 6 статті 481 Митного кодексу України.

Юридична практика

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України