Закон України «Про іпотеку»: Конституційний Суд України посилив захист права іпотекодержателів

Версія для друку

Закон України «Про іпотеку»: Конституційний Суд України посилив захист права іпотекодержателів

LCF, 29 липня 2020 року

14 липня 2020 року Конституційний Суд України визнав конституційними положення ч. 1 ст. 23 Закону України «Про іпотеку», яка передбачає автоматичне збереження іпотеки при переході права власності. Конституційний Суд України не змінює існуючих правовідносин. Він дає додатковий аргумент для банків при розгляді судових суперечок щодо стягнення на предмет іпотеки, яка була відчужена без згоди кредитора.

Ірина Кобець, старший юрист, адвокат Юридичної групи LCF, коментує виданню «Юридична практика»:

Іпотека за своєю правовою природою – це забезпечувальне речове право. Тому ключовим є саме предмет іпотеки незалежно від особи власника, адже право власності може переходити від однієї особи до іншої.

Це базові аспекти правової природи іпотеки. Саме виходячи з них досить логічна позиція, що кожен наступний власник іпотечного майна несе ризики звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення боргу боржника. Це гарантія захисту інтересів кредиторів.

Проте є ще один аспект: якщо новий власник не знав про обтяження іпотекою купленого ним майна. Чи зберігається баланс інтересів у даному випадку? Конституційний Суд України звернув увагу, що факт обізнаності нового власника про іпотеку не має суттєвого значення, адже будь-яке відчуження предмета іпотеки її не припиняє. Новий власник перед покупкою повинен проявити розумну обачність і перевірити інформацію про обтяження майна іпотекою самостійно або через третіх осіб.

Тому конструкція сумлінності нового власника не може бути підставою для неможливості звернення стягнення на предмет іпотеки. Автоматичний перехід іпотеки незважаючи на сумлінність нового власника – це спеціальне правило в такого роду правовідносинах.

Баланс інтересів у такому випадку забезпечується для нового власника наявністю достатніх засобів захисту своїх прав, на що і звернув увагу Конституційний Суд України. Адже реальним порушником їхніх прав є не кредитор, інтереси якого теж порушено невиконанням зобов’язання, а первинний іпотекодавець, який не розкрив всієї інформації новому власнику при продажу.

Варто відзначити, що зазначена норма і так була закріплена в Законі про іпотеку, а Конституційний Суд України лише визнав і обґрунтував її конституційність. Тому це рішення більше матиме вплив не на іпотечні договори, а на судові спори щодо звернення стягнення на предмет іпотеки, який був відчужений без згоди кредитора. У таких спорах у банків буде додатковий аргумент на свою користь для формування позиції про можливість стягнення на іпотечне майно, навіть якщо нові власники не знали про існування іпотеки.

URL: bit.ly/33W4PTG

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України