Зустріч Голови Конституційного Суду України Анатолія Головіна з Главою Представництва ЄС в Україні Послом Яном Томбінськи
Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін 21 грудня 2012 року провів зустріч з Главою Представництва Європейського Союзу в Україні Послом Яном Томбінськи.
Привітавши гостя, очільник КСУ подякував за те, що Посол прийняв запрошення відвідати Суд і більш глибоко ознайомитися з діяльністю єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні. У ході розмови Анатолій Головін ознайомив співрозмовника з 16-річною історією становлення Конституційного Суду України, повноваженнями, законодавчими засадами призначення суддів, процедурою розгляду конституційних подань і звернень та іншими аспектами діяльності КСУ.
Окремо Голова Суду зупинився на питанні розгляду справ за конституційними зверненнями громадян і юридичних осіб у контексті актуальної як для України, так і для європейської спільноти проблеми захисту прав і свобод людини і громадянина. Як зазначив Анатолій Головін, на нинішньому етапі КСУ має можливість розглядати більше справ щодо відновлення конституційних прав громадян, оскільки за останні роки кількість звернень, що надходять в Суд, суттєво збільшилася. Лише протягом 2012 року зареєстровано понад 460 конституційних звернень. Очільник Суду зауважив, що основні показники діяльності КСУ відповідають показникам роботи органів конституційної юрисдикції країн Європи.
Анатолій Головін також наголосив, що в Україні триває дискусія на тему запровадження інституту конституційної скарги як більш ефективного інструменту захисту прав і свобод громадян. Однак, як зауважив Анатолій Головін, і нині діючий механізм конституційного звернення дає можливості громадянам звертатися до КСУ з цих питань.
Він також звернув увагу співрозмовника на такий важливий аспект, як відкритість і прозорість Конституційного Суду України для суспільства. Зокрема, пресі надаються вичерпні відомості про події в Суді, міжнародні та наукові заходи, прийняті рішення, висновки, ухвали, стан розгляду конституційних подань і звернень тощо. При цьому вся зазначена інформація, а також методичні матеріали для правової допомоги громадянам розміщується на офіційному сайті КСУ. Крім того, в Суді регулярно проводяться оглядові екскурсії, під час яких відвідувачі мають змогу ознайомитися із приміщенням Суду, залою засідань, поспілкуватися з фахівцями, загалом дізнатися про робочий процес у КСУ.
Значну увагу очільник Суду приділив темі міжнародної діяльності, зокрема взаємодії з європейськими конституційними судами, Венеціанською комісією Ради Європи, іншими правозахисними інституціями. Про плідний характер такої співпраці добре свідчить те, що протягом року КСУ підписав низку партнерських угод з конституційними судами Європи, в рамках яких конституціоналісти ведуть широкий обмін практичним і науково-методичним досвідом. Аби ця взаємодія мала надійні перспективи і надалі приносила користь у загальноєвропейській справі захисту прав і свобод людей, Анатолій Головін закликав Посла максимально сприяти широкому і відкритому спілкуванню між конституційними судами України та Євросоюзу.
Принагідно Анатолій Головін запросив Яна Томбінськи взяти участь у науково-практичній конференції з питань захисту прав людини і громадянина органами конституційної юрисдикції, яку за побажаннями низки конституційних судів Європи планується провести наступного року в Україні. Він також висловив побажання щодо інтенсифікації взаємодії між КСУ і Представництвом ЄС в Україні, що сприятиме ефективному захисту конституційних прав і свобод.
Ян Томбінськи у свою чергу щиро подякував Анатолію Головіну за участь представника КСУ, за дорученням Голови Суду, в урочистому прийомі з нагоди вручення Євросоюзу Нобелівської премії миру. За словами Посла, вручення цієї відзнаки стало великою подією для Євросоюзу, який докладає багато зусиль для вирішення соціальних проблем, утвердження верховенства права, прав і свобод людини і громадянина. Він також відзначив велику роль, яку відіграють конституційні суди в країнах ЄС, зауваживши, що однією з найскладніших для конституціоналістів є проблема забезпечення рівності соціальних прав громадян.
У ході зустрічі гостя цікавили дискусійні для України питання розробки змін до Конституції України, контролю за видатками держбюджету, реалізації судової реформи і загалом формування нової правової культури в країні. На прохання співрозмовника Анатолій Головін поділився своїми поглядами щодо проведення в Україні судової реформи, дії, зокрема, Закону «Про судоустрій і статус суддів», набрання чинності новим Кримінально-процесуальним кодексом, проблем подолання корупції та інших гострих тем.
Голова Суду також ознайомив Посла з приміщенням, залою засідань, музейною експозицією КСУ. Ян Томбінськи подякував Анатолію Головіну за теплу зустріч і побажав Конституційному Суду України успіхів у наступаючому новому році.