Зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з делегацією Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія
06.09.2018
У Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука та судді Суду, голови постійної комісії з питань міжнародних зв'зків Наталі Шаптали з делегацією Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія.
У заході взяли участь голова комітету з питань вивчення та оцінки Конституції та законодавства Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Бамбанг Садоно, заступник голови комітету з питань вивчення та оцінки Конституції та законодавства Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Хендраван Супратікно, заступник голови комітету з питань вивчення та оцінки Конституції та законодавства Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Рамбе Камарулзаман, заступник голови комітету з питань вивчення та оцінки Конституції та законодавства Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Мартин Хутабарат, заступник голови комітету з питань вивчення та оцінки Конституції та законодавства Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Тіфатул Сембірінг, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Яна Індраван, член Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Томмі Андана, співробітник комітету з питань вивчення та оцінки Конституції та законодавства Народної Консультативної Асамблеї Республіки Індонезія Аллан Юда Патрія Лаі Ві, керівник політичного відділу Посольства Республіки Індонезія в Україні та за сумісництвом у Грузії та Республіці Вірменія Юсран Хадромі, керівник протокольного відділу Посольства Республіки Індонезія в Україні та за сумісництвом у Грузії та Республіці Вірменія Арго Буді Пракосо, співробітник Посольства Республіки Індонезія в Україні та за сумісництвом у Грузії та Республіці Вірменія, перекладач Олексій Ілюхін, керівник Секретаріату Конституційного Суду України.
Метою зустрічі було ознайомлення гостей з роботою органу конституційного контролю країни. Їх також цікавили питання функціонування національної конституційної системи, а також механізм внесення змін до Основного Закону держави.
Голова КСУ Станіслав Шевчук розповів присутнім про те, що Конституційний Суд України розпочав свою діяльність у 1996 році після прийняття чинної Конституції України. Верховна Рада України, за його словами, приймаючи Основний закон держави, взяла за основу європейську конституційну модель.
Станіслав Шевчук акцентував увагу гостей на імплементації конституційної реформи в України. Він наголосив, що у 2016 році було внесено зміни до Конституції України в частині правосуддя, а через рік було прийнято Закон України «Про Конституційний Суд України».
Очільник Суду детально зупинився на діяльності Конституційного Суду України, його повноваженнях та складі, а також розповів про порядок призначення суддів Конституційного Суду України. Важливим елементом конституційної реформи, на переконання промовця, є незалежність Конституційного Суду України. Він зазначив, що відбір суддів КСУ тепер відбувається на конкурсній основі, що запобігає політичним призначенням. «Дані кандидатів ретельно перевіряються та є відкритими для суспільства», – додав промовець.
Найбільшим досягненням конституційної реформи, на думку Станіслава Шевчука, є запровадження інституту конституційної скарги. «Це новий інститут для нашої правової системи», – наголосив промовець. Таким чином, додав він, людина отримала змогу безпосередньо звернутися до Конституційного Суду України з метою захисту своїх конституційних прав, порушених законом. На сьогодні, зауважив Голова Суду, по п’ятнадцяти з восьмисот конституційних скарг було відкрито провадження. Він зупинився на критеріях прийнятності конституційних скарг, що прописані в Законі України «Про Конституційний Суд України. Зокрема, зазначив промовець, конституційна скарга має містити обґрунтування тверджень щодо неконституційності конкретного закону (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, зазнало порушення внаслідок застосування цього закону.
За словами Станіслава Шевчука, для розгляду конституційних скарг було створено два сенати, кожен з яких складається з дев’яти суддів. Велика палата, додав він, розглядає питання щодо офіційного тлумачення Конституції України, відповідності Конституції України (конституційності) законів України та інших правових актів, міжнародних договорів України, а також відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України.
Також Станіслав Шевчук розповів про порядок внесення змін до Конституції України. «За ступенем складності процедури внесення змін Конституція України наближена до жорстких конституцій», – наголосив він. Голова Суду підкреслив, що зміни до Основного Закону держави вносяться лише за наявності позитивного висновку Конституційного Суду України. Законопроект про внесення змін до всіх розділів Конституції України, крім розділу І "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України", попередньо схвалюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України, та вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії Верховної Ради України за нього проголосувало не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України. Законопроект про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумом.
Під час зустрічі співрозмовники обговорили й інші актуальні питання конституційного судочинства в Україні, а також шляхи подальшого співробітництва задля посилення інституційної спроможності Конституційного Суду України.
Довідково:
Народна Консультативна Асамблея (НКА) є законодавчим органом в рамках політичної системи Індонезії, яка має певні конституційні обов'язки.
НКА складається з членів Палати представників Республіки Індонезія та Палати Представників Регіонів.
Відповідно до статті 3 "Про Конституцію Республіки Індонезія", Народна Консультативна Асамблея зобов'язується:
а) Вносити зміни чи вилучати деякі статті або положень Конституції.
б) Проводити сесії інавгурації Президента та Віце-Президента Республіки Індонезія.
в) Проводити процедуру імпічменту Президента, Віце-Президента Індонезії, якщо були виявлені порушення Конституції та законів Індонезія.
Народна Консультативна Асамблея Республіки Індонезії на період 2014-2019 рр продекларувала, що «Асамблеї виступає в якості «хранителя» «Панчасіли» (5 пять принципів державної ідеології) та підтримує виконання наступних завдань:
- Реалізувати конституційні повноваження і обов'язки НКА відповідно до положень Конституції 1945 року
- Пропагувати цінності «Панчасіли», Конституції 1945 року та національну ідею єдності в різноманітті.
- Захищати здійснення народних і регіональних прагнень щодо імплементації Конституції 1945 року в межах національної політики.
- Підвищити відповідальність за діяльність державних установ при здійсненні ними своїх повноважень та повноважень, передбачених Конституцією 1945 року з метою збільшення участі та доступу до інформації для громадськості.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу