Зустріч Голови КСУ з Надзвичайним та Повноважним Послом США в Україні

Версія для друку

Зустріч Голови КСУ з Надзвичайним та Повноважним Послом США в Україні

 

10.10.2018

10 жовтня в Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з Надзвичайним та Повноважним Послом США в Україні Марі Йованович.

 

У заході також взяли участь судді Конституційного Суду України Сергій ГоловатийВіктор Городовенко та Ірина Завгородня, заступник директора відділу сприяння розвитку демократії та врядування USAID Енн Хоппер, кeрівник програм розвитку програм та врядування відділу сприяння розвитку демократії та врядування, USAID Олександр Піскун.

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук  привітав шановних гостей та зауважив, що курс Конституційного Суду України сьогодні спрямований на відкритість та незалежність, а підвищення довіри до органу конституційного контролю має підсилити авторитет його рішень. «Однак ми усвідомлюємо, що зворотною стороною незалежності є відповідальність», – підкреслив він.

Станіслав Шевчук зазначив, що в Україні відбувається конституційна реформа, зокрема, було внесено зміни до Конституції України в частині правосуддя та ухвалено новий Закону України «Про Конституційний Суд України». Метою таких змін, на його переконання, є захист конституційних прав і свобод, максимально повна реалізація принципу верховенства права та конституційної демократії.

За словами очільника Суду, конституційна реформа сприяла, зокрема, зміцненню гарантій незалежності суддів та підвищенню авторитету Суду в очах громадськості. Він наголосив, що наразі судді КСУ призначаються на конкурсних засадах, передбачених новим Законом, та зауважив, що сьогодні орган конституційного контролю України працює у повному складі – вісімнадцять суддів, п’ять з яких обрано вже за конкурсом.

Найважливішим досягненням конституційної реформи, на переконання Станіслава Шевчука, є запровадження інституту конституційної скарги як ефективного інструменту захисту прав і свобод людини. Конституційна скарга має змінити обличчя юридичної системи України, підкреслив очільник Суду та розповів про перший досвід розгляду конституційних скарг.

Суддя Конституційного Суду України Сергій Головатий акцентував увагу гостей на тому, що основоположні права і свободи, гарантовані Конституцією України, збігаються з тими, що містяться в європейському інструменті захисту прав людини, чим є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Тому, наголосив суддя, Конституційний Суд України покликаний виконувати роль своєрідного фільтру, за допомогою якого можна, вирішуючи питання захисту прав людини на національному рівні, зменшити кількість скарг громадян України до Європейського суду з прав людини. «Предметом захисту як КСУ, так і ЄСПЛ, є основоположні права і свободи людини», – додав він.

Деталізуючи інститут конституційної скарги в Україні, суддя КСУ пояснив, що мова йде про захист прав особи, коли вона вважає, що національна судова система її якогось конкретного права не захистила, або, суд загальної юрисдикції застосував стосовно такого її права норму українського закону, яка, на думку скаржника, є неконституційною. «Перед тим, як звернутися до Конституційного Суду України, особа має пройти усі стадії національного судового захисту», – підкреслив Сергій Головатий.

У продовження порушеної проблематики, суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко наголосив на тому, що інститут конституційної скарги дає змогу об’єднати зусилля судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України. Тому, на його думку, цей інститут є надзвичайно важливим як для кожної окремої людини, так і для судової системи загалом, а також і для Конституційного Суду України, який забезпечує верховенство Конституції. «Тлумачення Конституційним Судом України норм Конституції України визначає стандарти правозастосування і для судів загальної юрисдикції», – зазначив суддя.

Суддя Конституційного Суду України Ірина Завгородня зауважила, що інститут конституційної скарги позитивно впливає на кожну людину, яка отримала можливість звернутися до Конституційного Суду України. «Це квінтесенція реформи, що відбулася», – підкреслила вона. Суддя також висловила сподівання, що інститут конституційної скарги стане запорукою ефективного захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина в Україні.

Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович наголосила на тому, що уважно спостерігає за реформами, які здійснюються в Україні. Вона зауважила, що порушені під час зустрічі питання є надзвичайно важливими та актуальними.

Марі Йованович зазначила, що становлення демократії є складним процесом і саме Конституційний Суд України, на її думку, є тією інституцією, що сприяє розвитку демократії в Україні.

На завершення зустрічі співрозмовники подякували один одному за конструктивний діалог та обговорили шляхи майбутнього співробітництва.

 

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України