Зустріч Голови та суддів Конституційного Суду України з делегацією Палати представників Парламенту Японії

Версія для друку

Зустріч Голови та суддів Конституційного Суду України з делегацією Палати представників Парламенту Японії

 

23.09.2019

23 вересня у Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького та суддів Конституційного Суду України Олега Первомайського та Сергія Саса з делегацією Палати представників (нижньої палати) Парламенту Японії на чолі з Головою комісії з конституційних питань, Головою Парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Еісуке Морі.

Участь у заході взяли керівник Секретаріату Конституційного Суду України Ярослав Василькевич, заступник Голови комісії з конституційних питань Ікуо Ямахана, Старший директор комісії з конституційних питань Йошитака Шіндо, Директор комісії з конституційних питань Казуо Кітагава, Директор комісії з конституційних питань Акінорі Ето, Директор комісії з конституційних питань Соічіро Окуно, Генеральний комісар законодавчого бюро Юкінобу Тачібана, Заступник генерального директора офісу комісії з конституційних питань Ічіро Козакі, Секретар офісу комісії з конституційних питань Юнько Суенага, Секретар законодавчого бюро Ясухіро Ішибіки, Дослідник відділу конституції, науково-дослідницького та законодавчого бюро парламентської бібліотеки Ацухіко Іда, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Такаші Кураі, перший секретар Посольства Японії в Україні, керівник політичного відділу Дайсуке Мінаміно, третій секретар Посольства Японії в Україні Масаюкі Кога, представники засобів масової інформації Японії.

Сторони привітали одна одну та подякували за можливість зустрітися. Гостей цікавили питання внесення змін до Конституції України та роль Конституційного Суду України в цьому процесі, механізм референдуму в Україні, законодавчі основи та процедура введення воєнного та надзвичайного станів, зокрема практика оголошення надзвичайного стану в Україні в листопаді-грудні 2018 року.

Відповідаючи на запитання гостей, Голова та судді Конституційного Суду України зазначили, що  Конституція України, ухвалена в 1996 році впродовж свого існування зазнавала певних змін. Наразі в Україні процес внесення змін до Конституції України є досить активним. Так, за словами Олега Первомайського,  до Конституційного Суду України лише за останній місяць надійшло сім конституційних звернень щодо надання висновків про відповідність законопроектів статтям 157, 158 Конституції України.

На прохання гостей, судді КСУ детально розповіли про порядок внесення змін до Конституції України. «Процедура внесення змін до Конституції України більш складна та тривала, ніж процедура ухвалення звичайних законів. Така процедура спрямована на забезпечення стабільності Основного Закону», – зауважив Сергій Сас.

Судді Конституційного Суду України також звернули увагу на те, що процедура внесення змін до різних розділів Конституції України не є однаковою. Так, зміни до розділів I «Загальні засади», III «Вибори. Референдум», CIII «Внесення змін до Конституції України» передбачають затвердження рішення парламенту всеукраїнським референдумом.

На питання щодо механізму проведення референдуму судді Конституційного Суду України наголосили, що у 2018 році Конституційний Суд України визнав Закон України «Про всеукраїнський референдум» неконституційним як через порушення процедури його розгляду та ухвалення, так і з огляду на його зміст. Наразі закону, який би регулював проведення в Україні референдуму немає.

У ході бесіди судді КСУ торкнулися питання конституційної реформи 2016 року, у ході якої були внесені зміни до Конституції України в частині правосуддя. Ці зміни безпосередньо стосувалися й Конституційного Суду України. Одним з найважливіших досягнень конституційної реформи, на думку очільника Суду, було запровадження інституту конституційної скарги.

Обговорюючи питання гарантій діяльності суддів, Голова Конституційного Суду України підкреслив, що незалежність та недоторканість судді Конституційного Суду України гарантуються Конституцією та законами України. Вплив на суддю Конституційного Суду України у будь-який спосіб забороняється.

Голова комісії з конституційних питань, Головою Парламентської Асоціації дружби «Японія-Україна» Еісуке Морі подякував Голові та суддям Конституційного Суду України за ґрунтовні відповіді на питання, які цікавили  делегацію Японії, та теплий прийом.

Під час зустрічі співрозмовники обговорили й інші актуальні питання конституційного судочинства та висловили сподівання на подальше плідне співробітництво.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України