Зустріч суддів Конституційного Суду України з делегацією Інституту законодавчих досліджень при Постійному Комітеті з правових питань Національної Асамблеї Соціалістичної Республіки В’єтнам

Версія для друку

Зустріч суддів Конституційного Суду України з делегацією Інституту законодавчих досліджень при Постійному Комітеті з правових питань Національної Асамблеї Соціалістичної Республіки В’єтнам

 

 

В Конституційному Суді України 18 квітня відбулася зустріч заступника Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна і суддів Конституційного Суду України Марії Маркуш, Петра Стецюка та представників Секретаріату Суду з делегацією Інституту законодавчих досліджень при Постійному Комітеті з правових питань Національної Асамблеї Соціалістичної Республіки В’єтнам. В’єтнамську делегацію очолював Тао Хуан Дінь – президент Інституту законодавчих досліджень Постійного Комітету Національної Асамблеї.

Судді поділилися досвідом взаємодії між інститутами державної влади та судовою системою в Україні, окресливши роль органу конституційної юрисдикції в судово-правовій системі України.

У ході розмови Юрій Баулін ознайомив гостей з діяльністю Конституційного Суду України, його структурою, порядком формування його складу, строком призначення суддів, а також детально розповів про створення колегій суддів з розгляду конституційних подань і звернень та постійних комісій, які є складовою організаційної роботи Суду. Він окремо зупинився на розкритті механізмів захисту прав і свобод людини і громадянина та нормативному регулюванні діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції, яка визначається Конституцією України та Законом України „Про Конституційний Суд України”.

Суддя Марія Маркуш розповіла представникам делегації про повноваження Конституційного Суду України, зазначивши, що Суд дає офіційне тлумачення Конституції та законів України, а також приймає рішення щодо конституційності законів, інших правових актів Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, чинних міжнародних договорів України тощо. На запитання членів делегації Марія Маркуш відповіла, що судді при здійсненні своїх повноважень є незалежними і підкоряються лише Конституції України та керуються вищезазначеним законом. Разом з тим зауважила, що відповідно до цього закону судді не можуть належати до політичних партій, мати представницький мандат, брати участь у політичній діяльності, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої. Також поінформувала про суб’єктів права на конституційне звернення та конституційне подання.

Суддя Петро Стецюк, відповідаючи на запитання в’єтнамської сторони, констатував, що конституційні подання та звернення надходять безпосередньо до Конституційного Суду України. Він розповів про порядок розгляду справ Судом. Поінформував про функцію захисту прав і свобод людини органами конституційної юрисдикції шляхом використання основних форм їх діяльності: конституційного контролю та конституційного нагляду. Підкреслив, що в Україні діє система конституційного контролю, при якій закони, інші правові акти, що визнані Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення такого рішення. Натомість, в деяких інших пострадянських державах, як відомо, віддано перевагу іншим формам правової охорони конституції, зокрема – конституційному нагляду. Торкнувся питання перспектив запровадження в Україні інституту конституційної скарги.

Також ішлося про прийняті єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні рішення, які захищають основоположні права і свободи людини і громадянина, та загальну кількість розглянутих Судом справ.

Акцентувалося й на тому, що Суд у своїй роботі дотримується принципів відкритості та публічності, до участі залучаються представники органів державної влади, суб’єкти права на конституційні звернення, подання та засоби масової інформації.

Представники делегації подякували за теплий прийом, можливість ознайомитися з роботою єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні та зазначили, що їх країна прагне створення конституційного органу, а досвід України в судовій системі для них є дуже важливим. Українська сторона побажала їм в цьому успіхів.

Під час візиту в'єтнамські гості також оглянули приміщення Конституційного Суду: Зал засідань, нарадчу кімнату, прес-центр, зал для міжнародних делегацій.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України