Віктор Городовенко. Захист прав пацієнтів у системі єдиного медичного простору: зарубіжний досвід і пропозиції для України (2022)

Версія для друку

Городовенко В. В., Паращич І. М. Захист прав пацієнтів у системі єдиного медичного простору: зарубіжний досвід і пропозиції для України. Єдиний медичний простір України: правовий вимір : монографія / НАПрН України, НАМН України, Київський регіональний центр НАПрН України, Центр медико-правових досліджень; за заг. ред. С. Г. Стеценка. Харків : Право, 2022. С. 494-497.

Анотація:

Автори виокремлюють два шляхи внормування та захисту прав пацієнтів. Перший шлях не пов’язаний із розробленням і прийняттям будь-яких нових чи специфічних законів і положень щодо прав пацієнтів. У цьому випадку процес розвитку прав пацієнтів відбувається залежно від судових рішень, що приймаються компетентними судовими органами. За таким принципом діє так звана практика прецедентного права, наприклад у Великій Британії. Другий шлях до певної міри є більш демократичним і полягає у створенні законодавства про права пацієнтів, використовуючи парламентську законодавчу процедуру. Результатом її стає або розроблення та прийняття окремого закону щодо прав пацієнтів, або введення таких норм у різні закони. Але і в тому, і другому випадку останнє слово залишається за національним законодавчим органом. Зазначається, що для розроблення окремого закону про права пацієнтів і способи їхнього захисту, як правило, потрібно більше часу й ресурсів, саме тому країни, зайняті реформами в інших галузях, часто включають різні положення та норми з прав пацієнтів у закони, що вже існують, замість того, щоб створювати нові. Однак, як свідчить міжнародний досвід, якщо такі норми вносяться в один правовий документ, це допомагає більше знати свої права як споживачам медичних послуг, так і тим, хто покликаний їх контролювати і перевіряти. Резюмовано, що в Україні доцільно запровадити інститут медичного омбудсмена - Уповноваженого з питань охорони здоров’я. Це підвищить проблематику охорони здоров’я на загальнодержавному рівні, актуалізує забезпечення та захист прав пацієнтів, зробить більш реалістичною можливість для пересічного пацієнта захистити свої права у взаєминах із лікувально-профілактичною установою. [ТЕКСТ]
 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України