У Конституційному Суді України відбулась онлайн-зустріч з Генеральним Директором Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи

Версія для друку

 

У Конституційному Суді України відбулась онлайн-зустріч з Генеральним Директором
Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи

15.12.2020

Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький спільно з суддями Суду Віктором Городовенком, Петром Філюком та Галиною Юровською 14 грудня 2020 року провели фахову зустріч з Генеральним Директором Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістосом Жакумопулосом та керівником відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини та верховенства права Ради Європи Павлом Пушкарем.

Під час заходу сторони обговорили діяльність Ради Європи у сфері конституційного правосуддя та виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини.

На початку зустрічі Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький подякував Генеральному Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи за спільний з Венеційською Комісією висновок щодо законодавчої ситуації стосовно антикорупційних механізмів, яка склалася після ухвалення Рішення №13-р/2020 від 27 жовтня 2020 року. Олександр Тупицький повідомив, що Конституційний Суд вивчає критичні зауваження до зазначеного рішення, викладені у висновку, для врахування у майбутньому. Також Голова Суду подякував за підтримку та довіру, яку вони висловили чинному складу Конституційного Суду України.

У свою чергу Генеральний Директор Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Жакумопулос висловив сподівання на продовження продуктивного діалогу, який багато років триває між Генеральним Директоратом з прав людини та верховенства права Ради Європи та Конституційним Судом України.

Під час розмови сторони зосередили увагу на виконанні Україною рішень ЄСПЛ та роль Конституційного Суду в цьому процесі.

У даному контексті Крістос Жакумопулос схвально оцінив низку рішень Конституційного Суду, що стосувалися судової реформи у яких чітко зазначено, що судова реформа може продовжуватися лише за умови відповідності Конституції України та провідних європейських стандартів у цій галузі. Він запевнив, що в Комітеті Міністрів Ради Європи також позитивно ставляться до рішень Конституційного Суду України, зокрема, щодо визнання неконституційною статтю 375 Кримінального кодексу України, яка передбачала відповідальність суддів за «постановлення завідомо неправосудного рішення» та несла загрозу принципу суддівської незалежності, а також про визнання неконституційним положення частини другої статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» та скасування обов’язкової сплати авансового внеску особою, на користь якої ухвалене судове рішення, як необхідної умови початку примусового виконання цього рішення органом державної виконавчої служби.

За словами Крістоса Жакумопулоса на розгляді ЄСПЛ перебуває 10 тисяч заяв проти України, відтак ухвалення Конституційним Судом України зазначених рішень позитивно впливатиме на скорочення кількості таких позовів у майбутньому. На переконання Генерального Директора Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи нові закони, що прийматимуться українським парламентом мають враховувати рішення Конституційного Суду та відповідати нормам Конституції України.

 У ході зустрічі співрозмовники приділили увагу й іншим актуальним питанням.

Зокрема домовилися напрацювати спільний робочий план комунікацій з визначенням ключових проблемних питань, які потребують ефективного вирішення. Сторони також обговорили можливість проведення порівняльного аналізу справ зі схожими напрямками захисту прав людини, що знаходяться на розгляді в Конституційному Суді та ЄСПЛ. Також співрозмовники висловилися за доцільність проведення спільного заходу за участі органів Ради Європи для обговорення ролі конституційної юстиції у виконанні рішень ЄСПЛ та напрацювання дієвих механізмів виконання рішень ЄСПЛ, Конституційного Суду України за конституційними скаргами та  рішень національних судів.

На завершення сторони ще раз подякували за змістовну фахову зустріч та висловили готовність продовжувати активний діалог для поглиблення співпраці.

    

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України